Hoverla (2061 m) – nejvyšší vrchol Ukrajiny na skialpech

Hoverla (2061 m) – nejvyšší vrchol Ukrajiny na skialpech

Nejvyšší vrchol Ukrajiny se nachází na hranicích bývalé ČSR a Polska (v letech 1918 až 1938). Hoverla (2061 metrů) je jednou z šesti ukrajinských dvoutisícovek, které jsou všechna v Černohorském hřebenu. Hoverla nabízí za krásného počasí výhled na celý Černohorský hřeben, poloninu Svidovec, stejně jako výhled do rumunského pohoří Maramureš.

Ukrajina

Země
Ukrajina
Další země
Ukrajina
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2061 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, na obě strany od hřebene
Spaní na chatách
ano
Převýšení
1300 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
vstup do NP Hoverla
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

chata Kozmešik – značená turistická trasa směrem na jih s nastoupáním na hřeben v cca 1200 metrech – hranice lesa v cca 1600 m s výhledem na severní kotel Hoverly - Kaminja (1850 m) – na východ mírně dolů k rozcestníku pod Hoverlou – levou částí hřebene nad severním kotlem na vrchol – sjezd po výstupové trase

Podrobný popis

V dřívějších dobách byla Hoverla celoročně liduprázdná, ale s postupně rostoucím zájmém o turistiku jak u místních, tak i zahraničních návštěvníků, může být za krásného letního počasí přelidněná. Oproti tomu v zimě je stále řada dnů, kdy na jejím vrcholu nepotkáte ani člověka. Z pohledu skialpinisty se nabízí několik zajímavých výstupů a sjezdů z vrcholů s různými nástupními místy. Nejkratší a nejvíce využívaným přístupem je cesta od střediska Zarosľak (3,5 km), kterou nevyužijeme. Popsaná túra je delší a krajinově zajímavější.

Výhled nad hranicí lesa na ukrajinské poloniny
Výhled nad hranicí lesa na ukrajinské poloniny

Výstup na Hoverlu

Pokud je cesta z Lažeščiny průjezdná, projede se autem přes bránu NP (zaplatí se poplatek za jednodenní vstup) a následně se pokračuje k chatě Kozmešik (750 m), kde je více chatek a turistický přístřešek. Pokud cesta není průjezdná, musí se několik kilometrů navíc údolím. Do chaty odbočuje vpravo cesta potočním údolím, která následně v serpentinách vystoupá na sedlo mezi Petrošem (2020 m) a hřebenem vedoucím na výdhod přes turistické infocentrum pod Hoverlu. Tato trasa je více hřebenová a využitelná za zhoršeného počasí a vyššího stupně lavinového nebezpečí, kdy je ji možné propojit do okruhu bez dosažení vrcholu Hoverly. Za dobrých povětrnostních podmínek stoupáme po značené stezce přímo na jih, abychom ve výšce přibližně 1200 metrů dosáhli začátku hřebene.

Po hřebenu pokračujeme dále, abychom se ve výšce nad 1550 metrů dostali nad hranici lesa, odkud se otevírá úchvatný výhled na severní kotel Hoverly. Relativně strmé svahy severního kotle se rozkládají na západě od 1850 metrů vysokého vrcholu Kaminja až po severovýchodní hřeben z Hoverly vedoucí na Malou Hoverlu (1762 m). Na západ vidíme další dvoutisícovku Pop Ivan (2020 m). Ve výstupu pokračujeme otevřeným jižním hřebenem, abychom v jeho závěru nastoupali na vrchol Kaminja. Z tohoto vrcholu se otevírá kruhový výhled na velkou část Černohorského hřebene, z něhož pouze výhled východním směrem je blokován Hoverlou.

Výstupová a sjezdová trasa na Hoverlu
Výstupová a sjezdová trasa na Hoverlu

Po mírném sjezdu na tuleních pásech z Kaminje začíná u turistického rozcestníku závěrečný výstup na Hoverlu. V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a toho, jak předtím vítr dokázal sníh vytvarovat může být výstup pohodový, ale ze sněhu také mohou trčet kameny, neboť z této strany je Hoverla dost kamenitá a skalnatá.

Na vrcholu Hoverly je několik upomínek na to, že se jedná o nejvyšší vrchol Ukrajiny. Případné odpadky budou z větší části kryty sněhem.

Vrcholový kříž na Hoverle s výhledem na Černohorský hřeben
Vrcholový kříž na Hoverle s výhledem na Černohorský hřeben

Sjezd z Hoverly

Nejjednodušší varianta sjezdu je kopírování výstupové trasy, což v prvním úseku po rozcestník bude možná opatrnější kvůli kamenům. Po přechodu přes Kaminju je sjezd až po pásmo lesa otevřenými loukami porostlými klečí. Níže v lese přijdou ke slovu krátké oblouky, případně sjezd přímo v závislosti na aktuálním sklonu stezky a stavu sněhu.

Přístup na začátek

Užgorod – Chust – Rachiv – Jasina – Lazesčina – cestou přes bránu NP údolím přes Zavoyleyu k chatě Kozmešik

Rozpis po dnech

chata Kozmešik – značená turistická trasa směrem na jih s nastoupáním na hřeben v cca 1200 metrech – hranice lesa v cca 1600 m s výhledem na severní kotel Hoverly – Kaminja (1850 m) – na východ mírně dolů k rozcestníku pod Hoverlou – levou částí hřebene nad severním kotlem na vrchol – sjezd po výstupové trase

Ubytování a jídlo

Jasiňa, Lazeščina

Další túry v okolí

Pop Ivan, Pietroš, Bliznica

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: