Ishkhanasar (3550 m) – na skialpech na hraniční vrchol mezi Arménií a Náhorním Karabachem

Ishkhanasar (3550 m) – na skialpech na hraniční vrchol mezi Arménií a Náhorním Karabachem

Samostatně stojící třítisícovka Ishkhanasar na hranicích Arménie a Náhorního Karabachu dominuje výhledu z auta při průjezdu Arménií od Jerevanu do Kapanu. Jednodenní výlet z jihu s nástupem přímo od auta stojí za to, neboť z vrcholu Ishkanadzaru jsou parádní vyhlídky na velkou část Arménie a Náhorního Karabachu.

Arménie

Země
Arménie
Další země
Arménie, Ázerbájdžán
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
18 km
Vhodné měsíce
I, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3550 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

z auta přímo vzhůru na hlavní hřeben a na něm odbočit na západ a sever na nejvyšší místo v masívu

Podrobný popis

Pod Ishkanadzar se snadno dostaneme po hlavní silnici E117 protínající Arménii z Jerevanu ze západu na východ a jih. Ishkhanasar zakončuje pás třítisícových vrcholů zvedajících se na západě od údolí řeky Vorotan s 3169 metrů vysokým Ukhtuaskunqem přes o pár metrů vyšší Trasar (3594 m) a Tsghuk (3584 m) až po Ishkhanasar. Východněji je už jen poslední třítisícovka Glukh Dzagedzori (3232 m).

Výstupová trasa od silnice E117Výstupová trasa od silnice E117

Výstup na impozantní třítisícovku

Po přejezdu sedla Vorotan pokračujeme autem ještě kousek za město Sisian, které ale leží mimo E117. U auta ve výšce 2100 metrů nasadíme tulení pásy. Pro výstup volíme boční hřeben spadající z hlavního hřebene až k mírným pláním stoupajícím od silnice vzhůru. Výstup je za pěkného počasí snadný a orientačně nenáročný. Většinu výstupové trasy k hlavnímu hřebenu je možné jít přímo. Ve výškách nad tři tisíce metrů může vát silný vítr, který ještě zesílí po dosažení hlavního hřebene.

Ranní vstávání v ArméniiRanní vstávání v Arménii

K předvrcholům třítisícového hřebeneK předvrcholům třítisícového hřebene

Na bočním hřebenu s vyhlídkou na jezero VorotanNa bočním hřebenu s vyhlídkou na jezero Vorotan

Mírným stoupáním se začneme přibližovat ke strmějším svahům Iskhkanasaru. Za bezejmenným “krtincem” 2650 metrů dáváme krátkou pauzu a stoupáme strměji na hlavním hřeben do výšky 3130 metrů. Odtud se otevírá výhled na severní svahy, které jsou v údolí úplně vyfoukané na kamenolom, ale výše se na místech chráněných před působením silného větru drží velká vrstva sněhu.

K vrcholu Ishkhanasaru je to už jenom kousekK vrcholu Ishkhanasaru je to už jenom kousek

Po dostatečném vynadívání se za hranice do Náhorního Karabachu se stáčíme na severozápad. Při přesunu po hlavním hřebenu k vrcholu jsou po celou dobu k dispozici panoramatické kruhové výhledy, přičemž severovýchodním směrem jsou k vidění také jezero Sev. Za další menší vyvýšeninou se hřeben stáčí přímo na sever k hlavnímu vrcholu Ishkhanasaru.

Výhled do Náhorního KarabachuVýhled do Náhorního Karabachu

Severní svahy byly za větrem - sněhu je tady dostSeverní svahy byly za větrem – sněhu je tady dost

Vypadá to skoro jako BaranecVypadá to skoro jako Baranec

Sjezd z Ishkanadzaru

Rozsáhlá jižní strana Ishkanadzaru nabízí řadu zajímavých sjezdových linií, přičemž volba trasy kromě aktuálních sněhových podmínek závisí take na tom, jak dlouhý by měl být následný přesun k autu. Za zhoršených sněhových podmínek je jasnou volbou sjezdu kopírování výstupové trasy. Pokud je vice času, tak zajímavou alternativou může být přesun po hřebenu na východ a částečně bočním jižně směrujícím hřebenem. Odtud se potom nabízí sjezd vizuálně připomínající přímou trasu ze západotatranského Barance do Žiarské doliny.

Výstupová a sjezdová trasa z IshkhanasaruVýstupová a sjezdová trasa z Ishkhanasaru

V nižších polohách je nutné dávat za nižšího stavu sněhu větší pozor na volbu míst pro oblouky, protože podklad je hodně kamenitý. Během celého sjezdu jsou fantastické výhledy na jih, neboť Ishkanadzar značně převyšuje vše okolo.

Přístup na začátek

Letecky do Jerevanu, dále po trase silnice E117 Masis – Artashat – Ararat – Armash – Zangakatun – Vayk – Saralajn – sedlo Vorotan (Zangezour) – podél Sisianu ještě dále na východ k podnoží Ishkhanasaru

Rozpis po dnech

z auta přímo vzhůru na hlavní hřeben a na něm odbočit na západ a sever na nejvyšší místo v masívu

Ubytování a jídlo

vlastní stany nebo nedaleké město Sisian

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: