Jalovec (2645 m) – strmým Kugyho žlabem do sedla 2400 metrů

Jalovec (2645 m) – strmým Kugyho žlabem do sedla 2400 metrů

Jalovec je impozantní vrchol v závěru dolin Planica a Tamar, a patří mezi nejkrásnější ve Slovinsku. Na jeho severních svazích je několik skialpinistických túr, z nichž jedna vede strmým úzkým Kugyho kuloárem do sedla.

Julské Alpy – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
18 km
Vhodné měsíce
II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2400 m n. m.
Orientace svahu
S
Max. sklon svahu
50 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, jak v samotném Kugyho kuloáru, tak i na širokém svahu pod ním
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set, cepín, stoupací železa
Převýšení
1500 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště u skokanských můstků Planica – dolinou k chatě Dom v Tamarju (1108 m) – pokračování dolinou k širokému svahu uzavírajícímu dolinu – svahem vzhůru podle sněhových podmínek – úzkým strmým kuloárem ve spádnici nahoru do sedla – sjezd podél výstupové trasy

Podrobný popis

Túra od skokanských můstků Planica s výstupem Kugyho kuloárem je další nádhernou slovinskou túrou skrz efektivní kuloár. Vychází se z parkoviště na konci silnice u skokanských můstků. Tato oblast je kromě skákání na můstcích od menších až po mamutí vhodná i pro běžecké lyžování. Je tady okolo namotáno spoustu krásných a upravovaných tratí.

Od areálu Planica k Domu v Tamarju

Po zaparkování na jednom z parkovišť u skokanských můstků (950 m) je v brzkých jarních měsících možné rovnou šlapat na tuleních pásech po upravované běžkařské trase k domu v Tamarju (1108 m). V pozdním jaru je čtyřkilometrový úvod k Domu v Tamarju povětšinou bez sněhu, takže lyže a skelety jdou na záda a na nohy tenisky. Cesta je relativně přímočará. Nejdříve po dálnici s milionem turistů na Planinski Dom v Tamarju.

Stoupání širokým svahem je zakončeno úzkým Kugyho kuloárem
Stoupání širokým svahem je zakončeno úzkým Kugyho kuloárem

Z Domu v Tamarju Kugyho kuloárem

Dom v Tamarju je ideální občerstvovací místo po návratu z túry, takže se u něj nezdržujeme. Kousek za ním se uhýbá k pravé části doliny Tamar a jde se k širokému severnímu svahu spadajícímu z pod Jalovce. Jakmile se téměř po rovině dostaneme k závěru doliny Tamar, začíná stoupání, které volíme podle aktuálního stavu sněhu a případných sněhových splazů nebo lavinových nánosů. Výškové metry v těchto místech už rychle přibývají.

Stoupání dolinou Tamar po severních svazích Jalovce
Stoupání dolinou Tamar po severních svazích Jalovce

V horní části širokého svahu uhýbá doprava stopa směrem na Kotovo sedlo (2138 m). My pokračujeme pořád přímo vzhůru k ústí Kugyho kuloáru. Žlab má sklon kolem 40 stupňů a jeho strmost stoupá na závěrečných několik desítek výškových metrů podle sněhu na 45-50°. Na konci kuloáru je efektivní nálevka. Nad ní je skidepot a z něj je to ještě přes 200 výškových metrů na samotný vrchol. V případě mlha a obecně špatného počasí se končí ve skidepotu.

Vysoko nad dolinou Tamar pod rozcestníkem tras na Kotovo sedlo a do Kugyho kuloáru
Vysoko nad dolinou Tamar pod rozcestníkem tras na Kotovo sedlo a do Kugyho kuloáru

Sjezd Kugyho kuloárem

Nejobtížnějším místem celého sjezdu je samotná strmá nálevka na jeho začátku s největším sklonem. Jakmile sjedeme nálevku, pokračujeme různě dlouhými oblouky přímo ve spádnici žlabu. Po výjezdu ze žlabu se dostáváme na velmi širokou „sjezdovku“ s krásným černým sklonem. Volba další trasy je podle aktuálními stavu sněhu, rozjěžděnosti povrchu a případných starších lavinišť.

Ve výšce pod 1500 metrů je potřeba se rozhodnout, zda se bude pokračovat natraverzováním a sjezdem podél výstupové trasy nebo se pojede dále v ose doliny. Níže jsou místa hustě porostlá kosodřevinou, která je lokálně velmi obtížně průstupná. Ve výšce pod 1300 metrů se obě trasy spojují na výstupovce, kterou dále sjíždíme k Domu v Tamarju. Zbývající část na parkoviště je částečně sjezdem a částečně bruslením.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Podkoren - Planica

Rozpis po dnech

parkoviště u skokanských můstků Planica – dolinou k chatě Dom v Tamarju (1108 m) – pokračování dolinou k širokému svahu uzavírajícímu dolinu – svahem vzhůru podle sněhových podmínek – úzkým strmým kuloárem ve spádnici nahoru do sedla – sjezd podél výstupové trasy

Ubytování a jídlo

Dom v Tamarju (1108 m)

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: