Nad Kotovo sedlo (2138 m) do 2350 m – velkolepá skialpinistická túra pod severními srázy Jalovce

Nad Kotovo sedlo (2138 m) do 2350 m – velkolepá skialpinistická túra pod severními srázy Jalovce

Kotovo sedlo je rozcestníkem mezi dolinou Planica, výstupem na 2645 metrů vysoký Jalovec a ještě vyšší Mangart (2667 m). Od skokanských můstku v ústí doliny Planica vede túra nejprve dolinou téměř po rovině, než se začne poměrně strmě zvedat „sjezdovkou“ mířící přímo na Jalovec. Za dobrých podmínek je možné vystoupit ještě kus nad Kotovo sedlo.

Julské Alpy – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
24 km
Vhodné měsíce
III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2350 m n. m.
Orientace svahu
SV, V a S
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, jakmile začne růst sklon svahu v závěru doliny
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1500 m

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště u skokanských můstků Planica – dolinou k chatě Dom v Tamarju (1108 m) – pokračování dolinou k širokému svahu uzavírajícímu dolinu – svahem vzhůru – pod skalami stočení doprava (1970 m) a traverz pod Kotovo sedlo – za dobrých sněhových podmínek výstup kus nad Kotovo sedlo do 2350 metrů – sjezd buď podél výstupové trasy nebo nerozježděného sněhu

Podrobný popis

Slovinský areál Planica je světoznámý svými závody ve skocích na lyžích, když jeho součástí je i jeden z mála světových mamutích můstků. Planica je ideálním východištěm na skialpovou túru do mohutného kotle pod severními srázy skalnatého vrcholu Jalovec (2645 m). Do ústí doliny Planica je nejlepší přístup autem od Villachu po silnici B109 na rakousko-slovinské sedlo a sjezd po slovinské silnici 201 do Podkorenu. Odtut stačí odbočit doprava a po necelých dvou kilometrech se odbočuje na jih do Planicy.

Po zaparkování na jednom z parkovišť u skokanských můstků (950 m) je v brzkých jarních měsících možné rovnou šlapat na tuleních pásech po upravované běžkařské trase k Domu v Tamarju (1108 m). V pozdním jaru je čtyřkilometrový úvod k Domu v Tamarju povětšinou bez sněhu, takže lyže a skelety na záda a na nohy tenisky.

Úvodní část výstupu a sjezdu širokým svahem pod Jalovcem, Julské Alpy.
Úvodní část výstupu a sjezdu širokým svahem pod Jalovcem, Julské Alpy.

Od Domu v Tamarju na Kotovo sedlo (2138 m) a nad něj do 2350 metrů

Po případném občerstvení na Domu v Tamarju za účelem prevence dehydratace šlapeme řídkým lesem a mimo něj po turistické značce vedoucí jak na Jalovec, tak do Kotova sedla. Postupujeme pod skalní stěnou, pod níž může občas ležet mrtvý kamzík nebo lavina. V jarním období bývají laviny častěji základové, takže povrch lavinového nánosu může být pokrytý kamením a kusy skalek.

K Jalovci postupujem po pravé straně údolí než se dostaneme na široký svah zakončený v hlavním hřebeni Jalovcem skalnatým sedlem Jalovčev ozebnik (2380 m). Široký svah zvedající se z údolí připomíná obrovskou sjezdovku. S narůstající nadmořskou výškou volíme traverzy buď už vyšlapanou stopou nebo podle aktuálních sněhových podmínek.

Přibližně ve výšce 1950 metrů se stáčíme prudce doprava a směřujeme ke Kotovu sedlu (2138 m). Asi kilometrový úsek k sedlu je celý v traverzu a vhodný pro ty, kterým se už nechce stoupat o kus výše. Za dobrých sněhových podmínek je vhodnější stoupat místo na Kotovo sedlo ukloněným svahem zakončujícím severozápadní hřeben z Jalovce. Na lyžích je obvykle možné bezpečně (v závislosti na aktuální lavinové situaci) dostoupit do výšky přibližně 2350 metrů. Krátkým traverzem (jen za dokonale bezpečných podmínek!) se otevírají dokonalé výhledy do doliny Loška Koritnica vedoucí do Logu pod Mangartom (650 m).Odtud je fantastický panoramatický výhled nejenom na Mangart (2667 m), ale také na celou řadu dalších dvoutisícových vrcholů jak na slovinsko-italském, tak na slovinsko-rakouském pomezí.

Traverz směrem ke Kotovu sedlu se skalnatým hřebenem Šite v pozadí. Skialpinistická túra nad Kotovo sedlo pod severními srázy Jalovce v Julských Alpách.
Traverz směrem ke Kotovu sedlu se skalnatým hřebenem Šite v pozadí. Skialpinistická túra nad Kotovo sedlo pod severními srázy Jalovce v Julských Alpách.

Sjezd z 2350 metrů k Domu v Tamarju (1108 m)

Sjezd ze skidepotu pod skalami je v základní variantě veden podél výstupové trasy až po konec traverzu ve výšce 1950 metrů. Alternativně je možné podél celé této úvodní trasy volit různě strmé kratší i delší úseky. Samozřejmostí je také jet místo v ose doliny různě po okrajích s vyhledáváním co nejstrmějších částí.

Ve výšce pod 1500 metrů je potřeba se rozhodnout, zda se bude pokračovat natraverzováním a sjezdem podél výstupové trasy nebo se pojede dále v ose doliny. Níže jsou místa hustě porostlá kosodřevinou, která je lokálně velmi obtížně průstupná. Ve výšce pod 1300 metrů se obě trasy spojují na výstupovce, kterou dále sjíždíme k Domu v Tamarju. Zbývající část na parkoviště je částečně sjezdem a částečně bruslením.

Místy byl sníh už rozbředlý - v pozadí Kotova špica (2376 m). Skialpinistická túra nad Kotovo sedlo pod severními srázy Jalovce v Julských Alpách.
Místy byl sníh už rozbředlý – v pozadí Kotova špica (2376 m). Skialpinistická túra nad Kotovo sedlo pod severními srázy Jalovce v Julských Alpách.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Podkoren - Planica cca 600 km

Rozpis po dnech

parkoviště u skokanských můstků Planica – dolinou k chatě Dom v Tamarju (1108 m) – pokračování dolinou k širokému svahu uzavírajícímu dolinu – svahem vzhůru – pod skalami stočení doprava (1970 m) a traverz pod Kotovo sedlo – za dobrých sněhových podmínek výstup kus nad Kotovo sedlo do 2350 metrů – sjezd buď podél výstupové trasy nebo nerozježděného sněhu

Ubytování a jídlo

Dom v Tamarju (1108 m), Podkoren, Kranjska Gora

Další túry v okolí

Mala Mojstrovka, Velká Mojstrovka, Vršić

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: