Kleiner Kaserer (3093 m) – na skialpech na třítisícovku vedle Olpereru

Kleiner Kaserer (3093 m) – na skialpech na třítisícovku vedle Olpereru

V oblasti Brennerského průsmyku je spousta skialpinisticky zajímavých dvoutisícovek a třítisícovek. Nejvyšší vrcholem je 3476 metrů vysoký Olperer, v jehož těsném sousedství je řada dalších třítisícovek. Jednou z nich je i 3093 metrů vysoký vyhlídkový Kleiner Kaserer.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
15 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3093 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště Wildlahnertal (1500 m) – po turistické značce k rozcestníku – pokračování v ose údolí výše do doliny – odbočení na východ a rychlé nabírání nadmořské výšky – sedlo Höllscharte (2991 m) – východním svahem ještě kousek na lyžích – pěšky podél letních jistících tyčí po hřebenu na vrchol ke kříži – pěší sestup do skidepotu a sjezd do údolí a níže nad potokem Wildlahnerbach

Podrobný popis

Wipptal je v porovnání s nedalekými ledovcovými oblastmi zcela mimo zájem Čechů a Slováku nejenom v létě, ale také v zimě. Neledovcové hory ve Wipptalu jsou však plné krásných skialpových výstupů a sjezdů v kombinovaném prostředi nad hranicí lesa a v samotném lese.

V řadě za sebou tři skialpinisti jdouV řadě za sebou tři skialpinisti jdou

Cesta do Wipptalu je jednoduchá – stačí zamířit na Brennerský průsmyk. Po průjezdu Innsbruckem se pokračuje na Brenner a před zaplacením mýta za krátký úsek po odbočku na starou brennerskou silnici na Matrei am Brenner je vhodné sjet mimo dálnici. Údolím se z Matrei pokračuje do Stafflachu, v němž se odbočí na St. Jodok am Brenner. Za ním se pokračuje po silnici L229 přes Schmirn do Toldernu. První odbočkou dopraa se dostaneme přes Wildlahner na parkoviště, vedle něhož je most přes potok Wildlahnerbach.

Výstupová trasa do sedla Höllscharte je značena modře, sjezdová červeněVýstupová trasa do sedla Höllscharte je značena modře, sjezdová červeně

Z údolí do sedla Höllscharte (2991 m)

Z parkoviště stoupáme po širší cestě v mírném sklony v ose údolí. Od rozcestníku pokračujeme nadále v ose údolí až nad hranici lesa do doliny obklopené ze severu i z jihu vrcholy přesahujícími 2500 metrů. Postupně se stáčíme přímo na východ a vybíráme si výstupovou trasu do sedla Höllscharte. Výstupových možností je spousta, my jsme si vybrali variantu, která je zakreslená na fotografii modře. Rychle nabíráme výšku, a jediným lehce problematickým úsekem se ukazuje netraverzování přes odtátou skalní hranu. Nad ní už vede do sedla Höllscharte krásný široký svah. Kus pod sedlem nás ve sjezdu míjí jeden ze dvou skialpinistů, kteří se tady objevili za celý den.

Sjezd z HöllscharteSjezd z Höllscharte

V sedle HöllscharteV sedle Höllscharte

Výhled ze sedla HöllscharteVýhled ze sedla Höllscharte

Ze sedla Höllscharte na vrchol Kleiner Kaserer (3093 m)

Po výstupu do sedla vidíme na druhé straně ledovcové lyžařské středisko Hintertux, které nás v tuto chvíli nezajímá. Na lyžích pokračujeme ještě chvíli traverzem strmým východním svahem pod Kleiner Kasererem. Docházíme do skidepotu ve svahu, necháváme tady lyže a jen s hůlkami pokračujeme dále. Vystoupíme na hřeben, na němž je několik lehce exponovaných míst s krásnými vzdušnými vyhlídkami na obě strany hřebene. Mírný závěrečný úsek dává vyniknout vrcholovému kříži, od něhož je fantastický panoramatický rozhled. Otevírají se tady další sjezdové možnosti do sousedních údolí.

Část hřebenovky na Kleiner KasererČást hřebenovky na Kleiner Kaserer

Po hřebenu na Kleiner KasererPo hřebenu na Kleiner Kaserer

Kleiner KasererKleiner Kaserer

Z Kleiner Kasereru pěšky a na lyžích

První úsek od vrcholového kříže vede krásným ostrým hřebenem, z něhož sestupujeme na východní stranu hřebene. Ve skidepotu sundáváme pásy a sjíždíme do sedla Höllscharte. Před námi je 1500 výškových metrů sjezdu se spoustou variant. Pro sjezd jsme si vybrali červeně značenou linii zakreslenou do fotografie. Kromě několika málo úseků je většina sjezdu v neporušeném sněhu.

Při sjezdu z Kleiner KasereruPři sjezdu z Kleiner Kasereru

Když se práší od lyžíKdyž se práší od lyží

Sesunující sníh byl pomalejšíSesunující sníh byl pomalejší

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – Raubling – Innsbruck – Steinach am Brenner (lépe sjet v Patsch – km 7, aby se neplatilo mýto) - St. Jodok am Brenner – L229 Toldern

Rozpis po dnech

parkoviště Wildlahnertal (1500 m) – po turistické značce k rozcestníku – pokračování v ose údolí výše do doliny – odbočení na východ a rychlé nabírání nadmořské výšky – sedlo Höllscharte (2991 m) – východním svahem ještě kousek na lyžích – pěšky podél letních jistících tyčí po hřebenu na vrchol ke kříži – pěší sestup do skidepotu a sjezd do údolí a níže nad potokem Wildlahnerbach

Ubytování a jídlo

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: