Kralický Sněžník (1423 m) – skialpový okruh z Dolní Moravy přes Podbělku (1308 m) a Sušinu (1321 m)

Kralický Sněžník (1423 m) – skialpový okruh z Dolní Moravy přes Podbělku (1308 m) a Sušinu (1321 m)

Nejvyšší vrchol Kralický Sněžník leží na česko-polských hranicích a v roce 2020 se „proslavil“ polskými stavebními aktivitami kvůli nové rozhledně. Popisovaný okruh není nejkratším přístupem na vrchol, ale za hezkého počasí je plný nádherných panoramatických výhledů na okolní pohoří. Pokud zastihnete opravdu pěkné počasí, tak se můžete kochat i výhledem na Sněžku.

Kralický Sněžník – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Kralický Sněžník
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
21.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1423 m n. m.
Orientace svahu
JV, J a V
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
na popisované trase ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
970 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
pohyb v NPR
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Spodní stanice lanovky u hotelu Vista – Slaměnka – Podbělka (1308 m) - Sušina (1321 m) – Černá kupa (1295 m) – po modré do Stříbrnického sedla – ze Stříbrnického sedla po česko-polských hranicích na Kralický Sněžník (1423 m) – sjezd po polském úbočí – výstup na Kralický Sněžník – sjezd po červené značce směr Malý Sněžník – napojení na žlutou – po žluté údolím podél Moravy až k autobusové smyčce na konci Horní Moravy

Podrobný popis

Jakmile dorazíte na Dolní Moravu k areálu U Slona, těsně před turniketem spodní stanice lanovky je pravotočivá odbočka směr areál Sněžník. Po cca kilometru dojedeme k parkovišti pod hotelem Vista, kde je možno zaparkovat.

Výhledy na hřebeny
Výhledy na hřebeny

Z údolí na hřeben na Podbělku (1308 m) a Sušinu (1321 m)

Výstup na chatu Slaměnka zahájíme u spodní stanice lanovky u hotelu Vista. Jsou dvě možnosti, jak se na chatu dostat. První varianta je vystoupat cca 200 výškových metrů přímo pod lanovkou a pak se dát doleva lesním traverzem na červenou sjezdovku, kterou si cik caky vystoupat až přímo k chatě. Druhá varianta má stejný start. Vystoupáte cca 200 výškových po již zmiňovaný traverz, avšak místo doleva se dáte doprava po modré sjezdovce a vystoupáte až k horní stanici lanovky U Slona. Odkud se poté levotočivou zatáčkou dostanete až k chatě Slaměnka, kde je otevřené nejen nápojové okénko, ale i něco na zub.

V krásně zasněženém lese na splitboardu
V krásně zasněženém lese na splitboardu

Od Slaměnky pokračujeme po modré až na rozcestí pod Babuší, kde se napojíte na zelenou turistickou značku. Ta nás přivádí k rozcestí Babuše. Odtud pokračujeme po modré přes Podbělku (1308 m) a Sušinu (1321 m) až na Stříbrnické sedlo. Celý tento úsek jsou za dobré viditelnosti nádherná panoramata. Je to klasická vyhlídková hřebenovka – chvilku dolů a chvilku nahoru. Není tady žádný sjezdík stojící za sundávání pásů, natožpak předělávání splitboardu. Do sedla se může sjezd zdát delší a ne jednoho láká pásy sundat, avšak jedná se pouze o pár metrů, po kterých začíná prudší stoupání již po česko-polských hranicích.

Fantastické počasí umožňovalo parádní výhledy
Fantastické počasí umožňovalo parádní výhledy

Po česko-polské hranici na Kralický Sněžník a sjezd do údolí Moravy

Po hranicích stoupáme lesem až těsně pod vrchol Kralického Sněžníku, trošku nad úroveň sochy slona. Zde ti, kterým ještě zbývají síly, sundávají pásy a zahajují kratší, avšak o to parádnější sjezd podél hranice, který pokračuje lesem, dokud vás sklon svahu nezastaví.

Následuje rychlý výstup na Kralický Sněžník, občerstvení a vzhledem k tomu, že čas kvapí, pouštíme se na hřebenový sjezd po červené turistické značce. Posléze se dostáváme na východní svahy Malého Sněžníku (1326 m), které červená značka traverzuje. Napojujeme se na žlutou značku u rozcestí Nad Zbojnickou chatou a následně sjíždíme do údolí k řece Moravě. Po cestě sjíždíme podél řeky. Zde může nastat chvíle, kdy každý splitboardista musí mít svého skialpinistu. Jedná se o úsek lehce nakloněné rovinky, takže skialpinisti nemají problém dojet až do cíle s občasným bruslením. Nadšenci splitboardu by museli rozhodit prkno na lyže nebo v případě hlubokého sněhu nasadit i tulení pásy. Výhodnější je se zachytit za skialpinistu a nechat se táhnout. Skialpinista se tak alespoň více unaví. Od konečné zastávky autobusu je potřeba ujít asi 200 metrů k parkovišti.

Naše skupina a na pozadí Kralický Sněžník
Naše skupina a na pozadí Kralický Sněžník

Přístup na začátek

Dojet do Hanušovic nebo Králíků – silnice 312 po odbočku na Dolní Moravu – hotel Vista

Rozpis po dnech

Spodní stanice lanovky u hotelu Vista – Slaměnka – Podbělka (1308 m) – Sušina (1321 m) – Černá kupa (1295 m) – po modré do Stříbrnického sedla – ze Stříbrnického sedla po česko-polských hranicích na Kralický Sněžník (1423 m) – sjezd po polském úbočí – výstup na Kralický Sněžník – sjezd po červené značce směr Malý Sněžník – napojení na žlutou – po žluté údolím podél Moravy až k autobusové smyčce na konci Horní Moravy

Ubytování a jídlo

řada ubytovacích a restauračních kapacit v oblasti Dolní Moravy

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Vláďa Pešák

Děkuji za pěkný a podrobný popis trasy. Fotky nádhera.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: