Kurgan (1559 m) – prašanový skialp s využitím lanovky nad sibiřským lyžařským střediskem Sheregesh

Kurgan (1559 m) – prašanový skialp s využitím lanovky nad sibiřským lyžařským střediskem Sheregesh

Nejbližším vyhlídkovým vrcholem nad nejpopulárnějším sibiřským lyžařským střediskem Sheregesh je 1525 metrů vysoký Kříž. Kousek od něj na sever se nachází Kurgan (1559 m) nabízející tréninkové převěje a navátý sníh ke kratšímu strmějšímu sjezdu.

Sibiř - Kemerovská oblast – Rusko

Země
Rusko
Další země
Rusko
Pohoří
Sibiř - Kemerovská oblast
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
10 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XI, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1559 m n. m.
Orientace svahu
V a JV
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, přímo z hřebene Kurganu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
360 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Zelená hora (1270 m) – hřeben Velbludy – kříž (1520 m) – Kurgan (1559 m) – strmý sjezd do 1400 metrů – přejezd s traverzem do oblasti vleku Muztag – sjezd do Sheregeshe

Podrobný popis

Sheregesh je prašanové lyžařské středisko na Sibiři, kde je možné si pořádně prašanovat od listopadu. Jistou nevýhodou pro Středoevropana mohou být nižší denní teploty a do toho silný vítr. Na Sibiř je tak vhodné se vybavit alespoň péřovou bundou a rukavicemi. Sheregesh nabízí několik upravovaných sjezdovek (pokud nenapadne opravdu hodně sněhu) a řadu zajímavých freeridových možností. Freeride je možné kombinovat s různě dlouhými skialpovými túrami, kterou mohou zájemce zavést do zajímavých lesních oblastí nebo mezi kamenná pole.

Výhled na Kříž a Kurgan od Zelené hory
Výhled na Kříž a Kurgan od Zelené hory

Pohodovou skialpovou túrou je okruh přes Kříž a Kurgan, k němuž využijeme lanovku, která nám urychlí „výstup“ 600 výškových metrů.

Cestou k hřebenu Velbloudi
Cestou k hřebenu Velbloudi

Od lanovky ke Kříži a na Kurgan (1559 m)

V Sheregeshi si zakoupíme lístek na jeden výjezd vlekem na hřeben na vrchol Zelené hory (1270 m). Zatímco většina výjezdu je i za nízkých teplot v pohodě, kousek pod podvrcholovým zlomem se za silného větru může dojezd stát velmi nepříjemným a hrozící podchlazením.

Výstup podél Velbloudů
Výstup podél Velbloudů

Od vrcholové stanice lanovky nejprve mírně sjíždíme přímo na sever. Po více než kilometru můžeme buď pokračovat přímo na sever nebo je vhodnější odbočit na SSZ směrem na hřeben Velbloudi. Ve výšce přes 1300 metrů se opětovně stáčíme přímo na sever. Posledních přibližně 80 výškových metrů k velkému kříži je trochu ukloněných. Kříž je místní oblíbený vyhlídkový vrchol, a proto se na něm může někdy nacházet i větší množství lidí, kteří se na něj dostali s pomocí sněžných skútrů.

Z Kříže pokračujeme asi šest set metrů dále na sever na vyšší vrchol Kurgan (1559 m). Kříž sice převyšuje jen o pár metrů, ale díky převládajícímu směru větru nabízí nad svými východními svahy různě modelované převěje.

Skupinka skialpinistů na Kříži
Skupinka skialpinistů na Kříži

Sjezd z Kurganu (1559 m) do Sheregeshe

Z Kurganu si podle stavu převějí a množství sněhu vybereme vhodnou trasu sjezdu východními svahy. Jedná se o výborný tréninkový terén pro ty, kteří si ještě nevyzkoušeli seskakování z převějí. Strmější část pod hřebenem je krátká a končí mírnou plání, takže se bude líbit i začátečníkům.

Sjezd z Kurganu na lyžích
Sjezd z Kurganu na lyžích

Pokračujeme téměř po rovině kousek na východ k SJ hřebenu spadajícímu z vrcholu Komsomolka (1230 m). Podle aktuálního stavu sněhu si vybereme ke sjezdu některý z volných terénů nebo řídkých lesů. Sjíždíme až do dolní části střediska do výšky cca 680 metrů nad mořem.

Sjezd z Kurganu na splitboardu v parádním prašanu
Sjezd z Kurganu na splitboardu v parádním prašanu

Přístup na začátek

Letiště Novokuzněck – Sheregesh

Rozpis po dnech

Zelená hora (1270 m) – hřeben Velbludy – kříž (1520 m) – Kurgan (1559 m) – strmý sjezd do 1400 metrů – přejezd s traverzem do oblasti vleku Muztag – sjezd do Sheregeshe

Ubytování a jídlo

Sheregesh – např. bar jurta

Další túry v okolí

  • Komsomolka (1530 m)
  • Muztag jižní vrchol (1560 m)
  • Muztag střední vrchol (1535 m)
  • Muztag severní vrchol (1570 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: