Mount Seechal (3719 m) – vyhlídkový vrchol nad lyžařským střediskem Dizin

Mount Seechal (3719 m) – vyhlídkový vrchol nad lyžařským střediskem Dizin

Nejvyšším místem v lyžařském středisku Dizin je vrchol Mount Seechal (3719 m), který je kus nad nejvyšší stanicí kabinkové lanovky postavené koncem sedmdesátých let 20. století. Seechal určitě stojí za návštěvu, neboť nabízí krásné výhledy na nejvyšší vrchol Íránu Damavánd (5671 m).

Írán

Země
Írán
Další země
Írán
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
8 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3719 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště v sedle 3250 m - vrchol Mt. Seechal - sjezd případně až do údolí k Darbandsar (2650 m)

Podrobný popis

Nejvyšším místem v lyžařském středisku Dizin je vrchol Mount Seechal (3719 m), který je kus nad nejvyšší stanicí kabinkové lanovky postavené koncem sedmdesátých let 20. století. Seechal určitě stojí za návštěvu, neboť nabízí krásné výhledy na nejvyšší vrchol Íránu Damavánd (5671 m).

Příjezd z Teheránu, který je vzdušnou čarou nedaleko, je docela dlouhý. K hotelům a začátkům vleků ve výšce přibližně 2500 m se dá dojet z Teheránu přes Karaj a údolím stejnojmenné řeky až po začátek údolí k Dizinu. Odtud horskou silnicí dlouhým stoupáním až k vlekům. Z Teheránu je to asi 120 km. Kratší variantou (75 km) je jízda přímo z Teheránu po silnici 425 přes Oushan a Fashan do lyžařského střediska Shemsak a dále po jižních svazích Mt. Koloon Bastak (4156 m) až do sedla Dizin (3250 m) a kousek od něj na parkoviště do výšky 3300 metrů.

Výhled z vrcholu Mt. Seechal na DamavándVýhled z vrcholu Mt. Seechal na Damavánd

Při naší návštěvě oblasti Dizinu jsme v neproniknutelné mlze dojeli na čerstvém sněhu až do sedla Dizin. Rozloučili jsme se s řidičem a odmítli nabízenou domluvu ubytování v hotelích pod sjezdovkami – s ní se s hlukem přijíždějícího auta nabídl chlapík, který vylezl z jedné z budov. Bez mapy a přesné představy, jak vlastně lyžařské středisko vypadá, jsme se v husté mlze vydali k místům, kde jsme tušili nejvyšší vrchol. Pokud bychom nenašli vhodné místo na spaní, sjeli bychom někam do nižších poloh.

Vynikající panoramatické výhledy z Mt. Seechal

Procházeli jsme pod lyžařskými vleky, aniž bychom v mlze tušili, že jsou někde kolem nás. U horní stanice nejvyšší kabinkové lanovky pod Mt. Seechalem (asi 3550 m) jsme přenocovali. Během noci se vyjasnilo, takže ráno jsme za krásného počasí došli posledních pár desítek výškových metrů na vrchol. Na širokém vrcholu byla při naší návštěvě nedostavěna kruhová panoramatická restaurace a budova s převaděčem se zničenými fotovoltaickými panely.

Jeden z mnoha sjezdů na severovýchodJeden z mnoha sjezdů na severovýchod

Za krásného počasí je z vrcholu fantastický kruhový výhled na okolní čtyřtisícové vrcholy, stejně jako na 80 km vzdálený Damavánd (5671 m). Okolní svahy nabízejí sjezdy různé obtížnosti a délky, stačí si jen vybrat. Výškové převýšení sjezdu závisí pouze na aktuálním stavu sněhu v nižších polohách, může být i hodně přes 1000 výškových metrů na jeden sjezd. Výstup zpátky na vrchol je potom možný celý na lyžích.

Na vrcholu Seechalu byly zbytky fotovoltaikyNa vrcholu Seechalu byly zbytky fotovoltaiky

Spousta krásných zasněžených kopců je všude okoloSpousta krásných zasněžených kopců je všude okolo

Zpátky na vrchol s Damavándem v pozadíZpátky na vrchol s Damavándem v pozadí

Po rychlé obhlídce stavu sněhu v okolních dolinách jsme jednomyslně dali přednost údolí na východ od střediska Dizin. Za ideálních sněhových podmínek je z vrcholu Seechalu možný sjezd až k dolním stanicím lyžařských vleků ve středisku Darbandsar (2650 m). I za horších sněhových podmínek se sjíždí pod hranicí 3000 metrů. Vzhledem ke konfiguraci terénu tady může menší skupina skialpinistů nebo splitboardistů intenzivně jezdit i několik dnů, aniž by si křížili stopy.

Sjezdy s fantastickými výhledySjezdy s fantastickými výhledy

Přístup na začátek

Teherán – Karaj – po silnici č. 59 podél řeky do Asary a dále až po odbočku na silnici 425 do Dizinu (silnice vede dále přes vysokohorské sedlo do lyžařského střediska Shemsak)

Ubytování a jídlo

V lyžařském středisku Dizin

Další túry v okolí

Damavánd (5671 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: