Mount Yōtei (1898 m) – výrazná japonská skialpová sopka s možností sjezdu do kráteru

Mount Yōtei (1898 m) – výrazná japonská skialpová sopka s možností sjezdu do kráteru

V rámci skialpového a freeridového pobývání na japonském ostrově Hokkaido nemůže nikdo přehlédnout výraznou sopku Yotei (1898 m). Tato sopka přitahuje při každém sjezdu v mezinárodně nejproslulejším japonském prašanovém středisku Niseko.

Japonsko

Země
Japonsko
Další země
Japonsko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1898 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

jižní cesta z Makkari - od auta skrz les po cestě, dále z 350 metrů přímo na vrchol

Podrobný popis

V rámci skialpového a freeridového pobývání na japonském ostrově Hokkaido nemůže nikdo přehlédnout výraznou vyhaslou sopku Yotei (1898 m). Tato sopka přitahuje při každém sjezdu v mezinárodně nejproslulejším japonském prašanovém středisku Niseko.

Výška asi 1300 metrů, snehoty.sk dávají lyže na batohyVýška asi 1300 metrů, snehoty.sk dávají lyže na batohy

Tato sopka leží přímo naproti lyžařského střediska Niseko a je široko daleko nejvyšší a minimálně o půl kilometru převyšuje okolní kopce jako je například nejvyšší místo Niseko – Annapuri. Výstupy na Yotei jsou možné ze všech světových stran. Naše smíšená česko-slovenská skupina zvolila nejbližší výstup od našeho aktuálního ubytování, tj. jižní cestu z Makkari. Výstup má celkové převýšení necelých 1700 metrů a časová náročnost se může měnit v závislosti na aktuálních podmínkách. Nám to se sjezdem a přestávkami trvalo 5:20 hodiny. Kromě skialpové nebo freeridové výbavy je samozřejmostí základní lavinová trojice. Navíc jsme s výjimkou jednoho účastníka všichni vybaveni lavinovými batohy ABS a Snowpulse-Mammut.

Na Yotei s převýšením 1600 metrů

Od auta jsme vyráželi o půl osmé ráno z výšky necelých tři sta metrů nad mořem. Stejný nápad na sobotu mělo ještě pár dalších lidí, kteří přijeli před námi. Během výstupu jsme je celkem brzy předběhli. Začátek jižní cesty na Yotei je krásnými březovými lesy, kdy jsou břízy místo listí zasypány spoustou sněhu. Dole nefouká a do toho se začíná projevovat slunce. První část výstupu s malým převýšením můžeme absolvovat jenom v tričku. Výše naopak oblékáme vše, co máme v batozích, když o pár set výškových metrů výše už fouká naplno.

Poslední metry k jižnímu okraji kráteru Yotei - 1898 metrůPoslední metry k jižnímu okraji kráteru Yotei – 1898 metrů

Matúš předvádí, jak by v silném větru kitoval - ty šmouhy v modré obloze je letící sníhMatúš předvádí, jak by v silném větru kitoval – ty šmouhy v modré obloze je letící sníh

Na jižním okraji kráteru YoteiNa jižním okraji kráteru Yotei

Přes slunečné počasí je vítr natolik nepříjemný, že brzy přicházejí ke slovu lyžařské brýle, kapuce a kukly. Sníh se také mění, což má za následek, že někteří sundávají lyže ve výšce 1300 metrů kvůli tvrdému uklouzanému podkladu. Šlapu na lyžích do výšky 1600 metrů, kde je také přidělávám na batoh. Poslední dva lyžníci sundávají lyže ve výšce asi 1800 metrů. K vrcholu docházíme postupně všichni pěšky. Původní nápad lyžovat do kráteru zhatil silný vítr odhadem o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Na jižním okraji kráteru bylo možné normálně stát jenom v krátkých chvilkách, kdy vítr trochu polevil.

I když za hranou, vítr byl hodně silný - má výbava na Yotei, lavinový batoh ABS Vario, lyže G3 Synapse 109, vázání G3 ION a pásy G3I když za hranou, vítr byl hodně silný – má výbava na Yotei, lavinový batoh ABS Vario, lyže G3 Synapse 109, vázání G3 ION a pásy G3

Sjezd z Yotei do civilizace

Sjezd začal přemrznutým ledovým „květákem“, který se po pár desítkách metrů změnil ve výborný sníh. Nadýchaný japonský prašan to díky větru nebyl, ale lyžování stejně nemělo chybu. Vzhledem k velkému převýšení sjezdu se sníh postupně měnil v další druhy sněhu až k samotnému úpatí, kde byla teplota jen těsně pod nulou. Výstup a sjezd nám zabral včetně všech přestávek a přibližně dvaceti minut na vrcholu 5:20 hodiny.

Mirka na přemrznutém květáku kousek pod vrcholemMirka na přemrznutém květáku kousek pod vrcholem

Když sníh létá od lyžíKdyž sníh létá od lyží

Dole kopcem ze sopky YoteiDole kopcem ze sopky Yotei

Přístup na začátek

Z lyžařského střediska Niseko se najede na silnici číslo 66 a po ní se dojede na křižovatku se silnicí 97. Na křižovatce se odbočí doleva a po asi kilometru se dojede k místu, kde je možné zaparkovat. Z výšky necelých 300 metrů nad mořem je pohled na jižní stranu Yotei (1898 m) impozantní.

Ubytování a jídlo

Niseko

Další túry v okolí

Shiribetsu Dake (1107 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: