Myōkō (2454 m) – skialpový výlet na ikonickou japonskou sopku

Myōkō (2454 m) – skialpový výlet na ikonickou japonskou sopku

Oproti freeridovým aktivitám (kdy by neznal Niseko nebo Hakubu?) jsou skialpové activity v japonských horách stale ještě ve stádiu rozvoje. S výjimkou několika profláknutých vrcholů je na většinou japonských kopců přes zimu liduprázdno. Mezi relativně populární kopce patří vyhasnutá sopka Myōkō (2454 m), na jejichž svazích jsou ovšem doposud dost aktivní fumaroly.

Japonsko

Země
Japonsko
Další země
Japonsko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2454 m n. m.
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Akakura Kanko Ski area – výjezd lanovkou 21 – výjezd lanovkou 20 - pokračování po vyšlapané skialpové stopě na Mt. Mae (1932 m) – tady většina lyžařů i splitboardistů končí – krátký strmější sjezd po hřebenu na pláň oddělující Mt. Mae od Mt. Myōkō – výstup vlevo od hřebeně různě hustým porostem ke strmějším svahům spadajícím z okraje rozpadnutého kráteru – pěšky nebo na lyžích za hranou na samotný vrchol – sjezd po výstupové trase nebo přímo na východ do dolní části lyžařského střediska Akakura Kanko Ski area

Podrobný popis

Na sopku Myōkō (2454 m) je možné vystoupat z několika směrů ať už po vlastní ose, nebo s přiblížením pomocí lanovek. Nejkratší přístup je přímo z jihu od horní stanice lanovek v lyžařském středisku Myoko Siginohara ski resort, ale krajinově zajímavějším nástupním místem Akakura Kanko Ski area přímo z východu.

Ano, i slepá vývojová větev, tj. snowboard a sněžnice, dorazila k Myoko, ale ne na vrcholAno, i slepá vývojová větev, tj. snowboard a sněžnice, dorazila k Myoko, ale ne na vrchol

Stoupání kousek nad lyžařským střediskem Akakura Kanko Ski area Stoupání kousek nad lyžařským střediskem Akakura Kanko Ski area

Chytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojiceChytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojice

Po příjezdu do Akahura Kanko Ski area je potřeba se rozhodnout, zda celý skialpový okruh bude po vlastní ose (16 km, převýšení 1800 m) nebo s využitím přiblížení lanovkou (12 km, nastopání 1000 m, sjezd 1800 m). Pokud volíme lanovku, je potřeba zkusit domluvit zaplacení jednoho výjezdu lanovkou.

Cestou na Myoko s G3Cestou na Myoko s G3

Od lanovky na vrchol Myōkō (2454 m)

Od nejyšší stanice lanovky (cca 1480 m) nebo od nižší stanice lanovky ve výšce 1250 metrů stoupáme stopou vyšlapanou od tuleních pásů pěkně ukloněným svahem s vyhlídkami do širokého okolí. Výše se sklon svahu zvyšuje a docházíme na Mt. Mae (1932 m), kde většina lyžařů a splitboardistů ze střediska končí. Přímo Mt. Mae nabízí několik krásných sjezdů zpátky do střediska, takže při zhoršeném počasí kolem vrcholu Myōkō (2454 m) není nutné za každou cenu chodit až na něj.

Chytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojiceChytání dýmu z fumarol v podání slovensko-české dvojice

Krátká pláň při výstupu na MyokoKrátká pláň při výstupu na Myoko

Nedaleko pod závěrečným svahem k vrcholu MyokoNedaleko pod závěrečným svahem k vrcholu Myoko

Z Mt. Mae se pokračuje kousek jihozápadním směrem s menší ztrátou výšky do sedla, z něhož začíná výstup na samotné nejvyšší místo rozpadnutého kráteru. Celou dobu máme přes desbou východní stěnu se sklonem přesahujícím 40 stupňů. Za dobrých lavinových podmínek je ve východní stěně řada možností sjezdů, ale v plné zimě s každodenním sněžením jsou kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí tyto sjezdy nemožné.

Vrcholový úsek na Myoko při absenci sněhuVrcholový úsek na Myoko při absenci sněhu

Vrcholové foto z MyokoVrcholové foto z Myoko

Krátky traverz při sjezdu z MyokoKrátky traverz při sjezdu z Myoko

Po průstupu řídkým lesním porostem je výše otevřený strmější terén, kde se následující postup liší podle aktuálních sněhových podmínek. Pokud hodně foukal vítr, je možné, že ve vrcholové oblasti jsou z mírnější oblasti nad hranou východní stěny pouze kamenná pole a kus je nutné jít pěšky. Za vysokého stavu sněhu je možné dojít až na vrchol na lyžích.

Myōkō (2454 m) je nejvyšší sopak široko daleko, a proto za hezkého počasí nabízí dokonalyý kruhový rozhled do velké dálky.

Sjezd z Myōkō (2454 m)

Přímo u vrcholu se většinou dají nasadit lyže a sjezd v horní části částečně kopíruje výstupovou trasu v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách. V horní části se střídá volný svah se shluky stromů, které níže přecházejí do řídkého souvislého lesa. Ze sjezdu přímo na jih se uhýbá ve výšce 2050 metrů na východ a o kousek níže je vhodné natraverzovat na sever a v 1950 metrech se opět stočit na východ.

Sjezd z MyokoSjezd z Myoko

Východní směr udržujeme až do 950 metrů, kde je možné se napojit na běžkařskou stopu a po ní dojet až na parkoviště Akakura Kanko Ski area. Ve sjezdu je řada možných variant podle aktuálních sněhových podmínek a rozpoložení účastníků skupiny. V únoru 2020 byly v nižších polohách mimořádné špatné sněhové podmínky, takže spousta keřů skrytých pod vysokou vrstvou sněhu  na mnoha místech znesnadňovala sjezd.

Sjezd z MyokoSjezd z Myoko

Sjezd z MyokoSjezd z Myoko

Sjezd z MyokoSjezd z Myoko

Výstup a sjezd z Myōkō (2454 m) je vhodný pro každého návštěvníka ostrova Honšú, ať už přijel čistě za skialpem, nebo primárně freeridový výlet chce zkombinovat s jedním nebo dvěma skialpovými výstupy.

Přístup na začátek

Tokyo – Nagano – silnice E18 na Shinano – sjezd 18 – po silnici 39 a následně 399 do lyžařského střediska Akakura Kanko Ski area

Rozpis po dnech

Akakura Kanko Ski area – výjezd lanovkou 21 – výjezd lanovkou 20 –  pokračování po vyšlapané skialpové stopě na Mt. Mae (1932 m) – tady většina lyžařů i splitboardistů končí – krátký strmější sjezd po hřebenu na pláň oddělující Mt. Mae od Mt. Myōkō – výstup vlevo od hřebeně různě hustým porostem ke strmějším svahům spadajícím z okraje rozpadnutého kráteru – pěšky nebo na lyžích za hranou na samotný vrchol – sjezd po výstupové trase nebo přímo na východ do dolní části lyžařského střediska Akakura Kanko Ski area

Ubytování a jídlo

kdekoliv v lyžařských střediscích na jižních a východních svazích Myoko

Další túry v okolí

řada nižších sopek v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: