Na skialpech do výšky 2500 metrů pod Tsamomorilski chal (2681 m) v bulharském pohoří Pirin u lyžařského střediska Bansko

Na skialpech do výšky 2500 metrů pod Tsamomorilski chal (2681 m) v bulharském pohoří Pirin u lyžařského střediska Bansko

Lyžařské středisko Bansko v Pirinu nabízí nejenom fantastické terény na freeride, ale také spoustu možností na různorodé skialpinistické aktivity. Jedním z možných výletů na pomezí fitness skialpu a klasického tradičního skialpu je výstup a sjezd na svazích 2681 metrů vysokého vrcholu Tsamomorilski chal.

Bulharsko

Země
Bulharsko
Další země
Bulharsko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2500 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
25 °
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Biatlonový areál Bansko – dolní stanice nefunkční sedačkové lanovky – zarůstající červená sjezdovka v lese – nad hranicí lesa volně k horní stanici nefunkční sedačkové lanovky – nad horní stanici ukončení výstupu – sjezd přibližně v trase bývalé sjezdovky – napojení na modrou sjezdovku a dojezd do Banska

Podrobný popis

Okolí lyžařského střediska Bansko nabízí spoustu možností na skialpové túry. I za špatného počasí je možné absolvovat túru východními svahy k vrcholu Tsamomorilski chal (2681 m). Před mnoha lety byla v této oblasti zrušena krásná červeně značené sjezdovka s převýšením 850 metrů. Sedačková lanovka následně fungovala několik let ještě coby zásobovací pro akademickou chatu přibližně ve výšce 1750 metrů.

V současné době vše postupně zarustá – jak trasa sedačkové lanovky, tak bývalá červená sjezdovka. Jedná se tak o ideální oblast pro „bezpečný“ skialp i za zhoršené viditelnosti. Navíc je možné zkombinovat výstup 900 výškových metrů se sjezdem 1500 metrů až dolů do Banska.

Sjezd v březnovém sněhu vysoko nad hranicí lesaSjezd v březnovém sněhu vysoko nad hranicí lesa

Nad koncovou stanici lanovky

K nástupnímu místu u biatlonové střelnice jsou dvě varianty přístupu. Z Banska je možné vyjet kabinovou lanovkou nebo nechat se dovézt taxíkem k biatlonové střelnici. Od parkoviště u střelnice jdeme rovnou na tuleních pásech po upravené běžkařské trase k dolní stanici nefunkční dvojsedačky, která je už dávno za poločasem rozpadu. Od ní pokračujeme podle aktuálního množství sněhu a zarostenosti bývalé sjezdovky buď po ní nebo po straně řidším lesem. Po úvodním prudším úseku sklon výstupu klesá a kolem výšky 1850 metrů se jedná téměř o placku. Nad 1900 metrů se sklon svahu opět zvyšuje a pokračuje s menšími změnami až ke koncové stanici nefunkční dvojsedačky (2450 m). Kousek nad koncovou stanicí sedačkové lanovky můžeme z výstupem skončit. Za dobrých sněhových podmínek a vidilnosti je možné pokračovat ve výstupu po zužujícím se východním hřebenu dále až na vrchol Tsamomorilski chal (2681 m).

Volné terény nad hranicí lesa jsou parádníVolné terény nad hranicí lesa jsou parádní

Pádové techniky v horní části bývalé sjezdovkyPádové techniky v horní části bývalé sjezdovky

Sjezd s výhledem na vrchol TodorkaSjezd s výhledem na vrchol Todorka

Sjezd z 2500 metrů do Banska

Sjezd po bývalé červené sjezdovce nabízí za krásného počasí panoramatické výhledy na celé lyžařského středisko Bansko, stejnojmenné městečko v údolí, ale také na vysněžený hřeben sousedního pohoří Rila. Oproti výstupu 900 výškových metrů má sjezd poddstatně větší převýšení 1500 metrů a je možné dojet po propojovací modré sjezdovce následně až do Banska.

Sjezd je po východně orientovaném svahu, takže za slunečného počasí je vhodné s ním začít nejpozději kolem poledne, aby ze sněhu nevznikla mokrá kaše. V horní části bez lesního porostu a náletových dřevin je volba trasy a délky oblouku libovolná. Od pásma lesa je nutné se vzrustající hustotou náletového porostu pečlivěji vybírat sjezdovou trasu.

Sjezd do Banska má 1500 výškových metrůSjezd do Banska má 1500 výškových metrů

Po dojezdu k dolní stanici sedačky je nutné kousek přebruslit k napojení na modrou sjezdovku směřující do Banska. Sklon této sjezdovky na řadě míst vybízí k bruslení kvůli urychlení pohybu.

Přístup na začátek

Bratislava – Budapešť – Szeged – Bělehrad – Niš – Sofie – Dupnitsa – Simitli – Bansko

Rozpis po dnech

Biatlonový areál Bansko – dolní stanice nefunkční sedačkové lanovky – zarůstající červená sjezdovka v lese – nad hranicí lesa volně k horní stanici nefunkční sedačkové lanovky – nad horní stanici ukončení výstupu – sjezd přibližně v trase bývalé sjezdovky – napojení na modrou sjezdovku a dojezd do Banska

Ubytování a jídlo

nepřeberné množství ubytovacích kapacit v rámci lyžařského střediska Bansko, případně chata Vihren

Další túry v okolí

Todorka, Vihren

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: