Na skialpech na vyhlídkový vrchol Bandijerna (2409 m) v pohoří Durmitor

Na skialpech na vyhlídkový vrchol Bandijerna (2409 m) v pohoří Durmitor

Nejvyšší černohorské pohoří Durmitor nabízí kromě nejvyššího vrcholu Bobotov Kuk (2523 m) řadu dalších krásných cílů pro skialpové nebo splitboardové výlety. Dokonalým vyhlídkovým vrcholem je sedmý nejvyšší vrchol Durmitoru – 2409 metrů vysoká Bandijerna. Na tento vrchol se dostaneme z lokálního centra Žabljaku, resp. od Crneho jezera.

Černá Hora

Země
Černá Hora
Další země
Černá Hora
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
14 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2409 m n. m.
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, z vrcholu, níže je možný dopad lavin na výstupovou trasu
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Žabljak - Crno jezero - Lokvice – Trojni prevoj (2245 m) – Bandijerna (2409 m)

Podrobný popis

V Durmitoru spadají strmé vápencové stěny do původních ledovcových údolí, která jsou odděleny různě schůdnými sedly. V tomto pohoří je jistota vydatných sněhových srážek, takže i když v jiných okolních pohořích je sněhu minimum a v údolích není po sněhu ani památky, tady je téměř vždy jistota několika metrů sněhu. Ve všech dolinách jsou terény na skialpinismus v obtížnosti od cvičných louček až po extrémní sjezdy. Stačí si jen vybrat…

Ze Žabljaku do údolí Lokvice

Z Brna se jede do Černé Hory přes Maďarsko a Srbsko. Cestou po Černé Hoře stojí za zastávku most přes hluboce zaříznutý kaňon řeky Tara. „Hlavním“ městem Durmitoru je Žabljak ve výšce 1400 metrů. Ze Žabljaku je v případě menšího množství sněhu vhodné jít po cestě k Crnomu jezeru. Jezero se obchází po severním okraji s napojením na turistickou značku vedoucí do údolí Lokvice. V případě krásného počasí je stoupání do údolí Lokvice krásnou vyhlídkovou túrou s kopcovitě tvarovaným okolím stezky. Pokude je viditelnost špatná, tak může dojít k tomu, že se přes jednotlivé terénní nerovnosti přechází stále nahoru a dolů.

Výstupová a sjezdová trasa kus pod sedlem Trojni prevojVýstupová a sjezdová trasa kus pod sedlem Trojni prevoj

Nad terénním zářezem Lokvice s plesem (v létě) ve výšce 1800 metrů je potřeba se rozhodnout, zda podtraverzovat Čvorov bogaz (2152 m) pod sedlo nebo sjet přes sto výškových metrů k zamrznutému a zasněženému plesu. Lepší je sjet bez pásů na pleso, opět nasadit pásy a přejít jej jižním směrem. Výhoedou tohoto výletu v Durmitoru je, že od Katunu Lokvice je po celý zbytek výstupu vidět cílový vrcho Bandrijerna.

Nad sedlem Trojni prevojNad sedlem Trojni prevoj

Traverz k výstupovému svahu na BandijernuTraverz k výstupovému svahu na Bandijernu

Pěší výstup na BandijernuPěší výstup na Bandijernu

V přibližně severojižní ose doliny stále stoupáme proti slunci přes jednotlivé nerovnosti různě strmými svahy nejprve na Zelenou lokvu (2000 m) a z ní dále do sedla Trojni prevoj (2245 m).

Trasa ze sedla Trojni prevoj na BandijernuTrasa ze sedla Trojni prevoj na Bandijernu

Ze sedla Trojni prevoj (2245 m) na Bandijernu (2409 m)

Ze sedla se výstupová trasa stáčí na východ. Podle aktuálních sněhových podmínek a lavinového nebezpečí je možné stoupat dále k vrcholu na tuleních pásech. Bezpečnější a v případě nevhodného stavu sněhu i pohodlnější je pěší výstup s lyžemi připevněnými na batohu. Vzhledem ke sklonu svahu a podkladu je někdy nutné použít stoupací železa a cepín. Kousek pod vrcholem se sklon svahu zmenšuje, takže poslední desítky metrů jsou pohodlné i na lyžích.

Pěší výstup na Bandijernu, v pozadí nejvyšší Bobotov KukPěší výstup na Bandijernu, v pozadí nejvyšší Bobotov Kuk

Sjezd z Bandijerny (2409 m)

Po dostatečném vynadívání se z vrcholu, kde se kromě samotného Durmitoru nabízejí výhledy desítky kilometrů daleko do všech směrů, sundáme tulení pásy. Sjezd z vrcholu částečně kopíruje výstupovou trasu a vybíráme místa s nejlepšími sněhovými podmínkami. Níže nemusíme sjíždět až do sedla Trojni prevoj, ale kus nad ním se stočit přímo na sever a zvlněným terénem pokračovat v parádním sjezdu k jezeru Lokvice.

Bandijerna - vrcholové fotoBandijerna – vrcholové foto

Sjezd z Bandijerny s výhledem na Bobotov KukSjezd z Bandijerny s výhledem na Bobotov Kuk

Sjezd z BandijernySjezd z Bandijerny

Od jezera musíme nastoupat na hranu doliny, což při tvrdém podkladu můžeme absolvovat pěšky, ale za hlubokého sněhu musíme nasadit tulení pásy. Z hrany doliny pokračujeme ve sjezdu mezi sněhovými a kamennými boulemi k Crnomu jezeru. Za ním sníh obvykle končí, takže do Žabljaku docházíme pěšky nebo si objednáváme taxíka.

Sjezd z Bandijerny s Troglavou v pozadíSjezd z Bandijerny s Troglavou v pozadí

Dlouhý nebo krátký oblouk z Bandijerny?Dlouhý nebo krátký oblouk z Bandijerny?

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapest - Beograd – Zlatibor - Nova Varos - Prijepolje - Pljevlja – Žabljak 1040 km z Brna

Rozpis po dnech

Žabljak – Crno jezero – Lokvice – Trojni prevoj (2245 m) – Bandijerna (2409 m)

Ubytování a jídlo

řada ubytovacích kapacit v Žabljaku

Další túry v okolí

Bobotov Kuk (2523 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: