Nad Šitom glava (2080 m) – vyhlídkový skialpový výlet nad sedlem Vršič v Julských Alpách

Nad Šitom glava (2080 m) – vyhlídkový skialpový výlet nad sedlem Vršič v Julských Alpách

Přes slovinské Julské Alpy prochází silnice 206 s nejvyšším místem v sedle Vršič (1611 m), kolem něhož je řada skialpinisticky zajímavých cílů. Jedním z nich je 2080 metrů vysoký vrcholek Nad Šitom glava nabízející parádní výstup i sjezd s vyhlídkou na okolní skalnaté vrcholy v čele s Prisojnikem a Malou Mojstrovkou.

Julské Alpy – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
17 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2080 m n. m.
Orientace svahu
J a V
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, nad sedlem Vršič
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
1250 m

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště (cca 950 m) – Koča na Gozdu (1226 m) – sedlo Vršič (1611 m) – Nad Šitom glava (2080 m) – celkem cca 1250 m

Podrobný popis

Při skialpovém výletu na vrchol Nad Šitom glava (2080 m) je vhodné se rozhodnout, zda chce člověk v této oblasti Julských Alp pobýt na více než jeden den skialpování. Pokud ano, je dobré si zajistit ubytování na některé z chat. My jsme využili pohostinnosti Koči na Gozdu (1226 m). V případě nedostatku času je samozřejmě možné zvládnout bez problémů výlet na vrchol Nad Šitiom glava v rámci jednoho dne.

Nástupním místem je cesta vedoucí z Kranjske gory do sedla Vršič. Už hluboko v údolí autem projíždíme kolem cedulí „Pozor – snežni splazovi“, takže to vypadá, že část cesty je ohrožována lavinami. Auta necháváme na „zimním“ parkovišti v druhé serpentině. Cesta na sedlo Vršič je plná serpentin a traverzů, což nám na skialpech nevadí, neboť na mnoha místech je možné zkrácení strmým výstupem v lese.

Stoupání nad sedlem Vršič s výhledem na svahy Prisojniku, Julské ALpy.
Stoupání nad sedlem Vršič s výhledem na svahy Prisojniku, Julské ALpy.

Ze sedla Vršič na vrchol Nad Šitom glava

Ideální občerstvovací zastávkou je Koča na Gozdu, od níž až do sedla Vršič pokračujeme převážně mimo silnici v lesním porostu. Sedlo Vršič je ukázkovým vyhlídkovým místem a zároveň výborným východištěm na několik pěkných skialpových túr na okolní sedla a vrcholy. My si vybíráme nejbližší dvoutisícový vrchol nad sedlem Vršič, kterým je Nad Šitom galva vypínající se různě strmými svahy západně nad sedlem Vršič.

K sedlu Vršič jsou z tohoto vrcholu i skalnaté srázy. Ty nás nemusí zajímat, protože je při výstupu obejdeme z jihu. Východně orientovaným svahem stoupáme vzhůru, přičemž se místy prodíráme skrz kosodřevinu a hledáme nejprůchodnější výstupovou trasu. Stoupáme „mírnějšími“ sklony svahu do oblasti mezi Malou Mojstrovkou a vrcholem Nad Šitom glava. Teprve nad 1950 metrů se stácíme k severu a dostoupáme na samotný vrchol. Nad Šitom glava je sice svou výškou „bezvýznamný“ v porovnání s okolními velikány, ale i tak nabízí fantastické panoramatické výhledy. Během výstupu je doporučitelné dávat pozor ve strmých úsecích kvůli možnému uvolnění lavin.

Na vrcholu Nad Šitom Glava, Julské Alpy
Na vrcholu Nad Šitom Glava, Julské Alpy

Sjezd z Nad Šitom glava

Vyhlídkový vrchol nabízí několik možností sjezdu. Nejjednodušší a nejmírnější je sjezd po výstupové trase. Podstatně zajímavějším sjezdem je trasa nedaleko skalních srázů spadajících do sedla Vršič – viz sjezd zakreslený ve fotografii. Vybíráme místa mezi skalkami, a níže mezi kosodřevinou, pro bezpečný a zároveň co nejstrmější sjezd.

V sedle Vršič přejíždíme na sever a můžeme pokračovat nájezdem do potočního koryta Zg. Žlebi. V případě menšího množství sněhu jej objíždíme po silnici a lesem. Níže střídáme sjezd lesem a po volných pláních. Pod Kočou na Gozdu pokračujem po silnici a zkratkami až na parkoviště do 950 metrů nad mořem.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Spittal and Der Drau – Villach – Kranjska Gora 600 km

Ubytování a jídlo

Koča na Gozdu, řada chat okolo sedla Vršič

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: