Pfaffenkogel (3366 m) – ledovcový výstup v oblasti vrcholu Zuckerhutl (3507 m)

Pfaffenkogel (3366 m) – ledovcový výstup v oblasti vrcholu Zuckerhutl (3507 m)

Cílem popsané túry není často zledovatělý nejvyšší vrchol v oblasti Zuckerhutl přesahující 3500 m, ale o kousek nižší Pfaffenkogel (3366 m). Zájemci si mohou výstup prodloužit o 140 výškových metrů a dojít k vrcholovému kříži na Zuckerhutlu.

Stubai – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Stubai
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
20 km
Vhodné měsíce
II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3366 m n. m.
Orientace svahu
S, SSV
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ne
Ledovec
ano
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set, vybavení pro pohyb na ledovci
Převýšení
2000 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Neustift u řeky Ruetz – stezka 136 – Sulzenaualm (1850 m) – strmým svahem na Sulzenauhutte (2190 m) – podél sněhem pokrytého potoka Sulzenaubach dale dolinou na jihozápad – pleso Sulzenausee – výstup k ledovci Sulzenauferner do výšky 2800 m – podél Alperer Pfaffengrat dale nahoru – sedlo Pfaffenjoch (3207 m) – ze severu podejít vrchol Pfaffenkogel (3366 m) – výstup na vrchol - zpět podél výstupové trasy

Podrobný popis

Stubai je mezi milovníky zimních sportů velmi populární nejenom kvůli lyžování na ledovci Stubai, ale hlavně díky mnoha třítisícovým vrcholům nabízejícím různorodé skialpinistické túry. Nejsnadnější přístup na nejvyšší Zuckerhutl (3507 m) i cíl této túry Pfaffenkogel (3366 m) je z lyžařského střediska Stubai. Tam může být dost přelidněno, a proto je popsána delší varianta začínající v údolí na parkovišti u autobusové zastávky Sulzenauhutte.

Stoupání ve výšce přes 1800 metrů
Stoupání ve výšce přes 1800 metrů

Úvodní úsek od parkoviště ve výšce přibližně 1600 metrů je často na pěší výstup. Docházíme k horní stanici nákladní lanovky ve výšce 1820 metrů, odkud už pokračujeme téměř po rovině na tuleních pásech směrem na jih nad potokem Sulzenaubach. Míjíme chatu Sulzenaualm a přicházíme k závěru údolí uzavřenému ze tří stran strmými svahy. Výstup na náhorní planinu u Sulzenauhutte (2191 m) je obvykle v kombinaci tuleních pásů v dolní části a výše výstup pěšky úzkým kuloárem s jistícím lanem.

V závěru doliny je potřeba přesunout lyže ze sněhu na batohy
V závěru doliny je potřeba přesunout lyže ze sněhu na batohy

Od Sulzenauhutte na Pfaffenkogel (3366 m)

U chaty se zastavujeme na občerstvení venku, protože winterraum je aktuálně uzavřen. Na tuleních pásech šlapeme na západ širokým ledovcovým údolím, které je ze severu ohraničené vrcholy dosahujícími 2900 metrů, zatímco z jihu vidíme Sulzenaukogel (2944 m), Apperer Freiger (3262 m) a Wilder Pfaff (3456 m), za nímž je Zuckerhutl (3507 m). Přes strmější výšvih se dostáváme k zasněženému a zamrznutému plesu Sulzenausee. Podle stavu sněhu a ledu jdeme buď přes něj nebo jej obcházíme ze severu. Za plesem se sklon svahu opět zvyšuje a z 2600 metrů jdeme okrajem ledovce nebo po ledovci až do sedla Pfaffenjoch (3207 m).

Sněhu je výrazně více pod 200 metrů než tady u ledovce
Sněhu je výrazně více pod 200 metrů než tady u ledovce

Ze sedla je to na dnešní cíl už jenom 160 výškových metrů. Vrchol Pfaffenkogel (3366 m) podcházíme ze severu a vybraným směrem vystupujeme k vrcholovému kříži. Jak je v Rakousku obvyklé, téměř každý zajímavý vrchol má kromě vrcholového kříže také parádní výhledy do dálky. V tomto případě je výhled na jih a jihovýchod trochu omezen díky hřebenu Zuckerhutlu

Podklad yl natolik větrem ubitý, že bylo jednodušší stoupat na mačkách
Podklad yl natolik větrem ubitý, že bylo jednodušší stoupat na mačkách

Sjezd z Pfaffenkogelu

Sjezd částečně nebo úplně kopíruje výstupovou trasu. Vybíráme si pokud možno nerozježděná a nevyfoukaná místa, abychom si těch 2000 výškových metrů užili. U Sulzenausee bude možná nutné trochu bruslit, stejně jako o kus níže na planině vedoucí k chatě Sulzenauhutte. Od chaty zkusíme najít bezpečný a dostatečně vysněžený svah, kterým sjedeme do dolní pod 1900 metrů. V mírně se svažující dolině bude možná opět nutné místy trochu bruslit. Závěr od konce doliny až do údolí k silnici bude pravděpodobně pěšky.

Na ledovci jsou žalostné zbytky sněhu
Na ledovci jsou žalostné zbytky sněhu

Tato túra je vhodná pro fyzicky zdatné jedince, kterým nevadí převýšení 2000 výškových metrů v rámci jednoho výletu, u něhož není možnost místního občerstvení.

Přístup na začátek

Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Rosenhaim - Innsbruck - Neustift in Stubaital - Parkoviště Neustift u řeky Ruetz

Rozpis po dnech

Parkoviště Neustift u řeky Ruetz – stezka 136 – Sulzenaualm (1850 m) – strmým svahem na Sulzenauhutte (2190 m) – podél sněhem pokrytého potoka Sulzenaubach dale dolinou na jihozápad – pleso Sulzenausee – výstup k ledovci Sulzenauferner do výšky 2800 m – podél Alperer Pfaffengrat dale nahoru – sedlo Pfaffenjoch (3207 m) – ze severu podejít vrchol Pfaffenkogel (3366 m) – výstup na vrchol – zpět podél výstupové trasy

Ubytování a jídlo

Přespání možné ve winterraumu na Sulzenauhutte, pozor, aktuálně je uzavřen z důvodu požární bezpečnosti!

Další túry v okolí

Zuckerhutl (3507 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: