Pico de Aneto (3404 m) – impozantní skialpinistický okruh na nejvyšší vrchol Pyrenejí

Pico de Aneto (3404 m) – impozantní skialpinistický okruh na nejvyšší vrchol Pyrenejí

Španělské Pyreneje nabízejí nepřeberné množství různých skialpinistických výstupů a sjezdů na dvoutisícové a třítisícové vrcholy. Nejvyšším z nich je 3404 metrů vysoké Pico de Aneto, na jehož vrchol se „rychlíci“ mohou dostat za jeden den z parkoviště Hospital, přičemž musí počítat s převýšením přes 2600 metrů a vzdáleností 28 km. Lépe je výlet na Pico de Aneto rozložit do dvou dnů.

Pyreneje – Španělsko

Země
Španělsko
Další země
Španělsko
Pohoří
Pyreneje
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
2
Délka
28 km
Vhodné měsíce
III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3404 m n. m.
Orientace svahu
S, SV a V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ano
Horolezecké úseky
I
Vybavení
Skialpinistické vybavení, telemark, splitboard, lavinová trojice – vyhledávač, sněhová lopata, lavinová sonda, a nejlépe také lavinový batoh. Nezapomenout na stoupací železa, cepín a přilbu
Převýšení
2200 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Hospital – chata La Renclosa (2140 m) - sedlu Portilion Superior (2900 m) – traverz severními svahy Punta Oliveras-Arenas (3298 m) – Pico de Aneto (3404 m) – sjezd do údolí řeky Ésera na planinu Plan de Aigualluts (2033 m) - sedlo Coll de la Renclosa (2290 m) – sjezd k chatě La Renclosa – parkoviště Hospital

Podrobný popis

Pyreneje jsou tak vynikajícím cílem na jarní skialpový výlet bez ohledu na to, zda tam chcete jet na prodloužený víkend nebo na dva týdny. Během pár dnů můžete vystoupit a sjet z řady třítisícových vrcholů včetně nejvyššího Pico de Aneto (3404 m).

Výstupová trasa je značena modře, sjezdová červeně
Výstupová trasa je značena modře, sjezdová červeně

Cesta do Pyrenejí

Doprava do Pyrenejí může být různorodá. Dnes si stačí koupit zpáteční letenku do Barcelony, připlatit si za vak s lyžemi a odletět. Samozřejmě je nutné vhodně zvolit termín výletu s ohledem na j počasí a prognózu sněhové pokrývky v jarních měsících. Některý rok se může stát, že údolí jsou už v druhé polovině dubna bez sněhu, zatímco jsme na konci dubna u parkoviště nastupovali rovnou na místy až metr vysokou vrstvu sněhu.

První část výstupu na chatou La Renclosa
První část výstupu na chatou La Renclosa

Výstup na chatu La Renclosa (2140 m)

Údolím jsme se vydali směrem k jezerům. Na jejich břehu jsme si dopřáli relaxační přestávku, po níž nás konečně čekalo výraznější stoupání. Na chatu La Renclosa (2140 m) jsou dvě přistupové varianty – po turistické značce údolím a dále zářezem potoka Barranco de la Renclusa přímo na chatu. Druhou variantou je kopcovitější trasa stoupavým traverzem Plan Alto s řídkým lesním porostem na svahy východně od chaty.

Ze sedla Portilion Superior
Ze sedla Portilion Superior

K chatě se tak přiblížíte ze shora a díváte se přímo na masív Tuca de la Renclusa (2663 m), tyčící se nad ní. Sjezd k chatě je sice strmý, ale krátký, a tak jsme ani nesundali pásy. Už z vyhlídky nad chatou máme před sebou obrovsky působící masív Maladeta s nejvyšším vrcholem Pico de la Maladeta (3308 m). Převýšení od chaty k hlavnímu skalnatému hřebenu protkanému vysněženými žlaby je impozantní, když nás od hřebene dělí téměř 1200 výškových metrů. Před námi je skialpinistický ráj!

Pod sedlem Portilion Superior
Pod sedlem Portilion Superior

Okruh přes Pico de Aneto (3404 m)

Celoročním hlavním cílem v Pyrenejích je nejvyšší vrchol Pico de Aneto (3404 m), na který jsme udělali skialpový okruh s převýšením 2000 metrů. Z chaty jsme vyrazili poslední, neboť naším cílem bylo užít si celý dlouhý den na slunci. V dolních partiích jsme stoupali ještě ve stínu, ale za chvíli jsme se už dostali na slunce, které neodolatelně hřálo. Výstupovou trasu díky vyšlapaným stopám nebylo možné minout.

Vrcholová fotka na Pico de Aneto
Vrcholová fotka na Pico de Aneto

Traverz k sedlu Portilion Superior ve výšce 2900 metrů byl ještě nepříjemně namrzlý, ale těsně za ním se nám za skálou otevřel výhled na severní svah od Punta de Astorg (3355 m) po Pico de Aneto (3404 m). Stoupavý traverz svahem vypadal na první pohled dost dlouhý, ale brzy jsme se dostali pod strmější severní svahy Punta Oliveras-Arenas (3298 m). Začali jsme prudce stoupat na podvrcholové plató Pico de Aneto. Skidepot jsme si vytvořili téměř ve výšce vrcholu, k vrcholovému kříži vedl už jen krátký skalnatý hřebínek pokrytý rozbředlým sněhem.

Pico de Aneto s lyžemi G3
Pico de Aneto s lyžemi G3

Sjezd z vrcholu Pico de Aneto do dvou tisíc metrů

Na vrcholu jsme byli sami, jenom pod sedlem Portilion Superior jsme potkali skupinu zeleně oděných gardistů, kteří bokem sjížděli celý traverz. My jsme možnost zpátečního traverzu přirozeně zavrhli a sjezdovou trasu zvolili na sever do údolí řeky Ésera na planinu Plan de Aigualluts (2033 m). Před sebou jsme měli dokonalou skialpinistickou lahůdku v podobě sjezdu z 3400 metrů do dvou tisíc.

Když se práší v Pyrenejích na konci dubna
Když se práší v Pyrenejích na konci dubna

Sjezdovou linii jsme zvolili tak, aby se jen minimálně dotýkala nějaké starší skialpinistické stopy, občas jsme zajeli i pár oblouku v laviništi. Sklon svahů se mění, přizpůsobujeme tomu svoji rychlost a poloměr oblouků. Od výšky přibližně 2200 metrů byl sníh už dost mokrý, což ale zachránily široké lyže, které nedovolily se do něj propadat.

Na lyžích G3 z Pico de Aneto
Na lyžích G3 z Pico de Aneto

Aby toho nebylo málo, tak z Plan de Aigualluts nás čekal ještě výstup do sedla Coll de la Renclosa (2290 m) a sjezd přímo k chatě. Výstup se sklánějícím se sluncem neměl chybu, ovšem následný sjezd neměl moc daleko k vodnímu lyžování. Sníh byl jako břečka a samovolně se sesouval.

Dolní část sjezdu z Pico de Aneto
Dolní část sjezdu z Pico de Aneto

Přístup na začátek

Letecky Praha – Barcelona, dále po dálnici A-2 směrem na Lleidu (Léridu) – Barbastro – Garus – Benasque – parkoviště Hospital

Rozpis po dnech

Parkoviště Hospital – chata La Renclosa  (2140 m) – sedlu Portilion Superior (2900 m) – traverz severními svahy Punta Oliveras-Arenas (3298 m) – Pico de Aneto (3404 m) – sjezd do údolí řeky Ésera na planinu Plan de Aigualluts (2033 m) – sedlo Coll de la Renclosa (2290 m) – sjezd k chatě La Renclosa – parkoviště Hospital

Ubytování a jídlo

chata La Renclosa (2140 m)

Další túry v okolí

Pico de Maladeta (3308 m), Pico de Paderna (2622 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: