Similaun (3606 m) – vyhlídkový skialpový vrchol v Ötztálu

Similaun (3606 m) – vyhlídkový skialpový vrchol v Ötztálu

Ötztálské Alpy jsou ideálním místem pro krajinově zajímavé skialpinistické výlety od brzké zimy do pozdního jara. Výborným nástupním místem je Vent (1890 m), z něhož vede jižním směrem údolí k chatě Martin Busch Hütte (2501 m). Cestou k chatě je vidět krásný profil 3606 metrů vysokého Similaunu na italsko-rakouských hranicích.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Itálie, Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
27 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3606 m n. m.
Max. sklon svahu
37 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Počet lidí za rok
stovky až tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště Vent (1890 m) – Nidertal - Martin Busch Hütte (2501 m) – Niederjochferner – Similaunhütte (3019 m) – Similaun (3606 m) – sjezd po ledovci S a SZ, následně po výstupové trase

Podrobný popis

Do Ventu v nadmořské výšce 1890 metrů je horskou silnicí vedoucí pod strmými svahy, takže se nejenom v jarním období může stát, že cesta údolím bude několik hodin uzavřena z důvodu lavinového nebezpečí. Po příjezdu do Ventu se zaparkuje na placeném parkovišti v lyžařském středisku.

Z Ventu k chatě Martin Busch Hütte

V závislosti na množství sněhu na přístupové trase vinoucí se vysoko nad potokem v údolí se po většinu zimy chodí přímo z Ventu na lyžích. Dlouhý pohyb v ukloněném traverzu za vyššího stavu sněhu může být nepříjemný hlavně pro splitboardisty. V jarním období až do konce května je přístupová cesta většinou úplně bez sněhu, a tak se dá rychle vyjít údolím nahoru pěšky s lyžemi na batohu. Sníh je občas na cestě jako utemovaný zbytek po starých lavinách.

Sjezdová trasa ze SimilaunuSjezdová trasa ze Similaunu

Na chatu Martin Busch Hütte (2501 m) je to podle rozcestníku ve Ventu 2:30 hodiny, ale většinou se to dá ujít rychleji.  Po úvodním stoupání na ranní rozehřátí vede cesta přímo na jih údolím Niedertal různě vysoko nad potokem Niedertalbach.

Od Martin Busch Hütte na Similaun (3606 m)

Od chaty pokračujeme dále v ose údolím směrem k rakousko-švýcarskému hraničnímu hřebenu. Podle aktuálních podmínek se stáčíme před Similaunhütte na východ a po ledovci stoupáme ke strmějšímu zúžení pod vrcholovým hřebenem Similaunu.  Skidepot se dělá podle sněhových podmínek a lyžařských dovedností členů skupiny buď už pod strmějším svahem nebo až na jeho hraně. Za ideálních podmínek je možné dojít až na samotný vrchol po úzkém hřebenu na lyžích, jinak je vhodné použít stoupací železa.

Strmější svah na SimilaunStrmější svah na Similaun

Závěrečný úsek výstupu na SimilaunZávěrečný úsek výstupu na Similaun

Když je dobrý sníh...Když je dobrý sníh…

Sjezd ze Similaunu do Ventu

Za ideálních podmínek je možné jet na lyžích přímo od vrcholového kříže. Pokud jsou sněhové podmínky nevhodné, hřebenový úsek se absolvuje pěšky a sjezd na lyžích začíná až na hraně strměšího svahu. Po úvodním troche ukloněném úseku je další sjezd s orientací sever až severozápad po mírně se svažujícím ledovci. Od ledovce pokračujeme ve sjezdu podél výstupové trasy k chatě Martin Busch Hütte a následně dolů do Ventu.

Sjezd po ledovci ze SimilaunuSjezd po ledovci ze Similaunu

Skialpinistický výlet na Similaun je možné pojmout jako jednodenní túru od auta z Ventu. Druhou variantou je zůstat několik dnů na chatě Martin Busch Hütte a na skialpech vylézt na další okolní třítisícové vrcholy.

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – GaPa – Langenfeld – Sölden - Vent (1890 m)

Rozpis po dnech

parkoviště Vent  (1890 m) – Nidertal – Martin Busch Hütte (2501 m) – Niederjochferner – Similaunhütte (3019 m) – Similaun (3606 m) – sjezd po ledovci S a SZ, následně po  výstupové trase

Ubytování a jídlo

Martin Busch Hütte, Similaun Hütte, spousta možností ve Ventu

Další túry v okolí

nepřeberné množství túr různého stupně obtížnosti

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: