Sinaia (2103 m) – fitness skialp v přeceňované „perle“ Karpat

Sinaia (2103 m) – fitness skialp v přeceňované „perle“ Karpat

Fitness skialp je možné provozovat v rámci lyžařských středisek na mnoha místech světa. Jednou z „podivných“ možností může být i přeceňovaná „perla“ Karpat – rumunské středisko Sinaia. Toto středisko má zvláštní marketing, když jej někteřé označuje za nejlepší a největší středisko východní Evropy. To mohou ovšem jen ti, co neznají nic jiného než Sinaiu

Bucegi – Rumunsko

Země
Rumunsko
Další země
Rumunsko
Pohoří
Bucegi
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2103 m n. m.
Orientace svahu
V a Z
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
lyže, snowboard, skialpové vybavení nebo splitboard
Převýšení
1065 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

do výšky 2100 se dostanete lanovkou z města, z výšky 1100 nebo z přestupní stanice od hotelu z výšky 1400

Podrobný popis

Na Sinaiu je to z Aradu 485 km, a rozhodně za mě není o co stát. Vesměs se dočtete, že středisko je topka Rumunska. Dva roky po sobě získalo ocenění jako „Best Ski Resort in Romania“ a dokonce je označováno za nejlepší a největší středisko východní Evropy. Nutno říct, že je zde 17,9 km sjezdovek, kdy při nedostatku sněhu jezdí ani ne polovina a celodenní skipas stojí 30 EUR! Tady opravdu platí, důvěřuj, ale prověřuj.

Co Vám ani ve středisku neřeknou je fakt, že Sinaiu provozují dvě společnosti. Starší má gondolu z města do výšky 1400 metrů. Odtud se přesedá na gondolu do 2000 metrů a jejich vleky jsou ty starší nalevo. Nová společnost má kabinku z výšky 1100 m do výšky 1400 m a dále pokračuje do výšky 2100 m. Její lanovka je ta moderní sedačka vpravo. U okénka Vám ale vysvětlí, že když omylem sjedete ke špatnému vleku, máte v lepší variantě možnost přejet 800 metrů k té správné, nebo sundat lyže a ty metry dojít. My měli ten den smůlu na nedostatek sněhu i špatné počasí. I tak jsme zvolili jejich lowcost variantu, a koupili si zpáteční jízdenku 1400-2100-1400 za 35 LEI/os. Něco jsme si vyšli po vlastních, něco sjeli. I kdyby na kráse bylo, pořád ta cena skipasu neodpovídá úrovni. A dát si pivo v plechovce v přepočtu za 90 Kč je na Rumunsko taky dost.

Doporučuji vyjet na odstavné parkoviště v zatáčce před závorou, ve výšce 1400 m. Odtud dojít k pokladně a zkontrolovat stav. Pokud je dost sněhu, dá se vyjít po černé sjezdovce až nahoru. Pokud ne, doporučuji vyjet lanovkou. Mimo necelých 18 km sjezdovek je celý kopec možno projezdit i mimo ně. Středisko se dá opustit, dá se vyjít k bývalým lanovkám i sjet za hranice střediska. Za dostatku sněhu se dá přejít až na Babele a odtud pokračovat na nejvyšší horu pohoří Bucegi, a to Omu (2507 m). Ze Sinaia je to na Babele 6,5 km, na Omu pak dalších 5,5 km. Samotné Babele je překrásná planina se sklonem svahů do 20°. Navštívili jsme ji pěšky. Zpáteční lanovka z Busteni stojí 80 LEI. V zimě jezdí v každou celou hodinu. Na vrcholu jsou skalní útvary připomínající hřiby a hlavu Sfingy. Údajně se jedná o jeden ze sedmi divů Rumunska.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava - Budapešť – Szegéd – Arad – Temešvár – Sebes – Sibiu – Brasov – Predeal - Sinaia

Rozpis po dnech

do výšky 2100 se dostanete lanovkou z města, z výšky 1100 nebo z přestupní stanice od hotelu z výšky 1400

Ubytování a jídlo

restaurace a hotely v rámci lyžařského střediska

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: