Skialp areál nad Hrobem – výstup a sjezd po trase Stará

Skialp areál nad Hrobem – výstup a sjezd po trase Stará

Hodinu od Prahy je skialpový areál s řadou značených tras, kde je možné stoupat na tuleních pásech nejenom v denních hodinách, ale také s čelovkou. To samé platí o sjezdech. Jednou z velmi povedených výstupových a sjezdových tras je Stará.

Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
2 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
860 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
280 m

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Od parkoviště k dětskému lanovému vleku, za ním odbočit u první cedule Skialpinistické naučné trasy do lesa. Lesem nastoupat k napojení na Starou sjezdovku. Po Staré sjezdovce k vysílači (860 m)

Podrobný popis

Hodinu od Prahy je skialpový areál s řadou značených tras, kde je možné stoupat na tuleních pásech nejenom v denních hodinách, ale také s čelovkou. To samé platí o sjezdech. Jednou z velmi povedených výstupových a sjezdových tras je Stará.

Cesta do Skialpového areálu nad Hrobem

Skialpový areál nad Hrobem se rozkládá na svazích vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m). Z větší části je propojen s lyžařským střediskem Bouřňák, což má výhodu ve snadné dostupnosti pro místní i vzdálenější zájemce o skialpové provětrání se v této oblasti. Ti, co bydlí nedaleko, mohou využít i hromadnou dopravu – vlak nebo bus. V případě vlaku je v obci Mikulov vlaková zastávka Mikulov v Krušných horách, do níž vlak začínající v Ústí nad Labem nastoupá z obce Hrob za necelou půl hodinu. Podobně je možné použít i autobus.

Nejrychlejší je samozřejmě příjezd autem a jeho zaparkování na bezplatném parkovišti v lyžařském středisku Bouřňák. Pokud jedete z Prahy, tak je vzdálenost ze severního okraje Prahy necelých 100 km a za hodinu od nastoupení do auta v Praze už můžete nasazovat tulení pásy a obouvat se do lyží. Cesta po dálnici D8 je rychlá, jediné větší zdržení může být při průjezdu Teplicemi, kde je aktuálně rozkopána řada silnic. Za Teplicemi je už cesta rychle ubíhá do Dubí, kde se odbočí doleva a po pár kilometrech se odbočí vpravo, aby se Mikulovským údolím nastoupalo po silnici 382 do Mikulova. Parkoviště je dostatečně velké, ale přesto se o krásném víkendu může stát, že bude přeplněno. Vhodné je tak přijet v pracovních dnech buď brzy ráno, nebo až na večerní skalp při čelovce.

Výstupová skialpová trasa Stará

Od parkoviště (za vhodných sněhových podmínek se lyže obouvají u auta) míjíme na tuleních pásech požární nádrž a kolem budovy vleku projdeme i podél lanového dětského vleku docházíme k odbočce na červenou sjezdovku číslo 3. Pokud není lyžařské středisko v provozu, je možné šlapat levým okrajem sjezdovky k odbočce na Starou sjezdovku ve výšce 675 metrů. Jsou-li sjezdovky v provozu, hned dole odbočíme u cedule upozorňující na skialpinistickou naučnou stezku do lesa.

Lesní varianta výstupové trasy Stará nebyla v polovině prosince 2017 prošlápnutá (ostatní výstupové trasy ano), což nevadilo, neboť šipkové zelené značení je dostatečně viditelné i za snížené viditelnosti. Sklon výstupu je i přes označení S3-S4 příjemný, takže paty vázání nemusely být zvednuty ani o kousek. Strmější úseky se dají projít klasickými traverzy. Po průstupu lesem kopírujícím dolní část červené sjezdovky č. 3 dojde u další cedule Skialpinistické naučné stezky k napojení na Starou sjezdovku ve výšce asi 700 metrů.

Stoupá se Starou sjezdovkou buď traverzy nebo přímo vzhůru až pod druhou cestu, kde je opět strmější úsek jen na traverzy. Na druhé cestě se odbočuje vlevo a zakřiveným průsekem neudržované sjezdovky se nastoupá k vysílači na Bouřňáku. Od něj je to už jen kousek k chatě a na vrchol.

Výstupová stopa je pěkně prošlápnutá, sjezdová je pouze jedna
Výstupová stopa je pěkně prošlápnutá, sjezdová je pouze jedna

Sjezd po skialpové trase Stará

Ze všech značených skialpových výstupových a sjezdových tras je Stará jedinou strmější a opravdu volnou. Proto je vhodné ji využívat i sjezdy po výstupech po jiných trasách. Jelikož se jedná o původní sjezdovku, která je dlouhodobě neudržována, tak její horní část důkladně zarostlo (nejenom) borůvčí. Na začátku sezóny ji tak místní skialpinisti nepoužívjí, a čekají, až se sněhová pokrývka dostatečně zpevní, aby nepropadali do borůvčí.

Díky této „čekací“ taktice byla v polovině prosince 2017 na Staré pouze výstupové stopa. Přitom neustále padal sníh a na svahu ho bylo dost i bez aktuálního sněžení. Sjezd neporušeným svahem neměl chybu, a občasné větší propadnutí lyže do borůvčí se dalo snadno vykompenzovat. Jen to chtělo trochu rychlejší sníh.

Převýšení výstupu a sjezdu je 280 metrů.

Přístup na začátek

Dalších devět značených tras v oblasti Bouřňák a Pramenáč

Ubytování a jídlo

penzióny a resturace v Mikulově

Další túry v okolí

Dalších devět značených tras v oblasti Bouřňák a Pramenáč

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: