Skialpový okruh Obřím dolem pod Sněžku (1603 m) a přes Výrovku do Modrého Dolu

Skialpový okruh Obřím dolem pod Sněžku (1603 m) a přes Výrovku do Modrého Dolu

Krajinově velmi zajímavým výletem je okruh procházející Obřím dolem na hřeben Krkonoš kousek pod Sněžkou. Místo návštěvy nejvyššího vrcholu České republiky okruh pokračuje po hřebenu na Luční Boudu a dále na Výrovku. Sjezd do Pece pod Sněžkou je potom veden Modrým Dolem.

Krkonoše – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Krkonoše
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1513 m n. m.
Orientace svahu
S, V a JV
Max. sklon svahu
25 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ano, v Obřím dole při výstupu a v Modrém Dole při sjezdu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový set, splitboard, lavinová výbava
Převýšení
750 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
omezení pohybu mimo vyznačené turistické trasy a zimní tyčové značení
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Pec pod Sněžkou (parkoviště u přehrady v Bukovém údolí) – Úpským údolím k dolní stanici lanovky na Sněžku – Obří důl – Kavinova cesta - bývalá Kovárna – Rudná rokle – Dom Slaski – Schustlerova cesta – Luční Bouda – Výrovka – Modrý Důl – Pec pod Sněžkou

Podrobný popis

Jednou ze skialpinistických tras začínajících v Peci pod Sněžkou je trasa číslo šest z osmi doporučených skialpinistických tras na webu Krnapu. Z parkoviště u přehrady v Bukovém údolí (nebo z jiného podle naplněnosti) vyrážíme podle sněhových podmínek pěšky, na lyžích nebo splitboardu k odbočce do Modrého Dolu. Od ní pokračujeme po modré turistické značce souběžně s hlavním silničním přivaděčem k dolní stanici lanovky na Sněžku.

Z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu

Přešli jsme točnu u lanovky a zamířili do Obřího dolu. V Obřím dole se nachází několik chat, takže jsme cestou museli kvůli projíždějícím dodávkám opakovaně vylézat na boční sněhové bariéry. U Boudy v Obřím dole se nám otevřely úžasné výhledy na Velkou a Malou Studniční jámu stejně jako na Úpskou jámu zakončující Obří důl pod hlavním krkonošským hřebenem. Slunce se střídalo s mlhou na hřebenu, což z hlediska výhledů nemělo chybu.

Pokračovali jsme dále s nepatrným převýšením k Boudě pod Sněžkou, kde končí prohrnutá cesta. Dále už je jen pěkná skialpová stopa. Těsně před námi jdou dva skialpinisté a před nimi podle stop ještě opěšalí turisté. Nechápeme, že v takovém množství čerstvého sněhu, z něhož je většina prachová, se chce někomu šlapat pěšky.

Traverzy vysoko nad Obřím dolem

U bývalé kovárny (1025 m) poprvé zatáčíme na opačnou stranu traverzu a sklon se příjemně zvětšuje. Strmějším svahem s různě hustým lesním porostem traverzujeme k zářezu Rudného potoka. V zářezu (1225 m) je velké množství sněhu, takže se ani nedá odhadnout, kde se vůbec nacházejí v létě jasně patrné vodopády Rudného potoka.

V dalším stoupání se dostáváme nad hranici lesa, kde se často stává, že se přes hřeben valí mraky, mlha a silný vítr. Přes Obří sedlo se rychle přesunujeme k polské chatě Dom Slaski, což je pod Sněžkou nejbližší „přístřešek“. Od chaty zároveň vidíme, že Sněžka je pokrytá nesouvislou vrstvou sněhu a hlavní pěší „dálnice“ je částečně krytá tenkou vrstvou ledu.

Místo Sněžky kolem Studniční hory (1554 m)

Při občerstvení v Domu Slaskim je možné podebatovat o dalším postupu. Mezi chvilkovými výhledy na Sněžku se utvrzujeme v tom, že nahoru to na splitboardu ani lyžích nemá smysl. Sněžku tak necháváme na lepší sněhové podmínky a v mlze, kdy je vidět jen pár tyčí, pokračujeme na pásech po česko-polské hranici na Luční boudu. Z Luční boudy nastoupáme po červené turistické značce ke kapličce věnované obětem hor.

Sjezd od Kapličky přes Výrovku do Pece pod Sněžkou

U kapličky sundáváme tuleni pásy. Od kapličky sjíždíme směrem na Výrovku a okruh uzavíráme sjezdem Modrým dolem zpátky do Pece pod Sněžkou. S výjimkou vyfoukané hřebenové části může být sjezd v parádním prašanu. Sníh nám sice nelétal nad hlavu, ale i vysoko nad koleno to bylo více než příjemné.

Celý okruh má přibližně 16 km s převýšením asi 750 metrů, což pohodovým kochacím tempem může zabrat 4-5 hodin.

Přístup na začátek

Praha - Mladá Boleslav - Jičín - Nová Paka - Trutnov - Svoboda nad Úpou - Pec pod Sněžkou

Rozpis po dnech

Pec pod Sněžkou (parkoviště u přehrady v Bukovém údolí) – Úpským údolím k dolní stanici lanovky na Sněžku – Obří důl – Kavinova cesta – bývalá Kovárna – Rudná rokle – Dom Slaski – Schustlerova cesta – Luční Bouda – Výrovka – Modrý Důl – Pec pod Sněžkou

Ubytování a jídlo

restaurace a ubytovací kapacity v Peci pod Sněžkou nebo Modrém Dole

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: