Smutné sedlo (1962 m)

Smutné sedlo (1962 m)

Smutné sedlo je ideálním vyhlídkovým místem dosažitelným strmějším výstupem na pásech nebo v závěru pěšky.

Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1962 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, podkladem je širší svah bez výraznějších nerovností
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

ústí Žiarské doliny - Žiarská chata . Smutné sedlo

Podrobný popis

Základním strmějším výstupem a sjezdem v Žiarské dolině je jižní svah ze Smutného sedla (1962 m). Toto sedlo od sebe odděluje masív Tri kopy na západě od východního hřebene směřujícího na Plačlivé (2125 m). Túra je za slunečného počasí celá vyhlídková.

Nejvýznamnější skialpinisticky využívanou částí Západních Tater je Žiarská dolina, jejíž rozvoj začal s vybudováním a postupnou přestavbou Žiarské chaty nacházející se ve výšce 1325 metrů. Chata se stala přirozenou základnou a východiskem do široké doliny v centrální části Roháčů.

Jedna z možných sjezdových stop ze Smutného sedlaJedna z možných sjezdových stop ze Smutného sedla

Z ústí doliny ve výšce 870 metrů je to na Žiarskou chatu těsně přes pět kilometrů, které jsou v létě po asfaltové silnici. Částečně souběžně vede ve vyšší části doliny Stará Žiarská cesta zkracující výstup po asfaltu. Z úzkého hustě zalesněného údolí se postupně otevírá výhled do centra Žiarské doliny s dominantním Smutným sedlem.

Na ideálním místě mimo lavinové dráhy stojí Žiarská chata (1325 m), kterou je možné využít k přenocování. Kousek nad chatou je stanice horské služby, kde je možné zjistit aktuální sněhové podmínky a lavinovou předpověď.

Do vyhlídkového Smutného sedla

Ze Žiarské chaty vyrazíme do doliny v její ose vysoko nad potokem Smrečianka. Brzy se odbočí vlevo ke strmějšímu výstupu na Terasu, kde se dobře využijí kratší strmé traverzy. Z Terasy přecházíme dále vlevo pod vrcholem Prostredný grúň (1820 m). Otevírá se panoramatický výhled na hlavní hřeben Západních Tater, jemuž v nejnižším místě hřebene dominuje Smutné sedlo. Po jeho levé straně krásně vymodelovaný kotel ohraničuje zleva Príslop, Baníkov přes Hrubou kopu až po Tri kopy.

Lehce přisypaný rozcestník ve Smutném sedleLehce přisypaný rozcestník ve Smutném sedle

V dolině pod Smutným sedlemV dolině pod Smutným sedlem

Spokojenost při sjezdu - v dolině pod Smutným sedlemSpokojenost při sjezdu – v dolině pod Smutným sedlem

V kotli se stáčíme vpravo, buď využijeme některou ze starších stop, nebo vhodně zvolíme vlastní směr výstupu. Rychle nabíráme výškové metry. Dostáváme se k závěrečnému stoupání do sedla, kde je nutné opět postupovat vzhledem ke sklonu svahu různě dlouhými traverzy. Není neobvyklé, když na tvrdém a zledovatělém sněhu je závěrečná část výstupu pěšky s lyžemi na zádech. Ze Smutného sedla jsou za krásného počasí krásné výhledy na severní i jižní část od hlavního hřebene.

Sjezd ze Smutného sedlaSjezd ze Smutného sedla

Smutné sedlo je nejoblíbenějším cílem návštěvníků Žiarské doliny, takže svah pod ním bývá mnohdy rozježděný. Vždy jedná o pěkný sjezd se sklonem 35 stupňů. V horní části je volba sjezdové stopy libovolná. Pod Prostredným grúňom se pokračuje rychlým traverzem ve sjezdu. Níže záleží na osobních preferencích, kterou z možností sjezdu z Terasy směrem k chatě zájemce zvolí. Od sjezdu podél výstupových traverzů přes průjezd kosodřevinou.

Přístup na začátek

Rychlíkem do Liptovského Mikuláše, odtud autobusem k ústí Žiarské doliny. Autem na odstavné parkoviště v ústí Žiarské doliny

Ubytování a jídlo

Žiarská chata (1325 m)

Další túry v okolí

Žiarské sedlo, Plačlivé, Prostredný grúň, Smrek, Hrubá kopa, Tri kopy, Lúčné sedlo, Baníkov

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: