Strmý sjezd u lyžařského střediska Jahorina v Bosně a Hercegovině

Strmý sjezd u lyžařského střediska Jahorina v Bosně a Hercegovině

Olympijský centar Jahorina je největší lyžařské středisko v Bosně a Hercegovině, kde se stále připomínají Zimní olympijské hry Sarajevo 1984. V Sarajevu tehdy získala Olga Charvátová bronz za třetí místo ve sjezdu. Na Jahorině je buď z lanovky nebo s krátkým přesunem na tuleních pásech dostupná řada krásných sjezdových linií různé strmosti.

Bosna a Hercegovina

Země
Bosna a Hercegovina
Další země
Bosna a Hercegovina
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
4 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1880 m n. m.
Max. sklon svahu
50 °
Převažující sklon svahu
40 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

OC Jahorina – zcela vpravo projít propojovací sjezdovkou kolem skal – u rozšíření odbočit vpravo do řídkého lesa – rozbombardovaná budova a od ní vpravo výstup k vysílači – sjezd po les podél výstupové trasy – níže do strmého žlabu

Podrobný popis

Jahorina je nejnavštěvovanější lyžařské středisko v Bosně a Hercegovině (i když reálně leží v Republice Srbska), což může mít v případě slunečného počasí za následek fronty na některých vlecích. Typicky se dají fronty očekávat na první šestisedačce při příjezdu na Jahorinu.

V případě, že se vám nechce na Jahorině jen freeridovat, je možné si ráno nebo navečer zajezdit ve strmých žlabech relativně blízko upravovaných sjezdovek. Tato skialpová túra je netypicky krátká, když celý výstup od parkoviště u prvního šestisedu až k vysílači ve výšce 1830 metrů má necelé dva kilometry. Na nich se získá relativně zanedbatelná výška 340 metrů, z nichž je ale něco přes sto metrů velmi strmým terénem. Ten je ideální pro začátečníky a mírně pokročilé skialpinisty, kteří by se rádi dostali do terénů se sklonem přes 45 stupňů.

Z lyžařského střediska Jahorina k vysílači

Úvodní část výstupu ke strmému sjezdu je možné zařadit do kategorie fitness skialp, protože bude nutné aspoň částečně využít okraje sjezdovky nebo průseku pod vlekem. Nejjednodušší a nejbezpečnější výstup od parkoviště je podél kotvového vleku Poljice. Z lesa se vychází kousek od horní stanice vleku, za níž je Peggy bar vhodný pro následné aprés ski.

Pokročilá lyžařská technika ve strmé částiPokročilá lyžařská technika ve strmé části

Výše je nutné projít kousek okrajem červené sjezdovky 1a, z níž je krasně vidět skalnatý hřeben s řadou strmých sjezdových linií. V levé části (viz foto) je níže popsaný strmý sjezd. Nad koncem zúžení se červené sjezdovky dělí, a na tuleních pásech odbočujeme z 1a na západ. Řídkým lesem a loukami se dostáváme pod pás stromů kousek pod rozbombardovanou budovu z doby války v letech 1992-1995. Budovu obcházíme zprava a k vysílači se dostáváme po dalších sedmdesáti výškových metrech.

Ano, je to trochu strméAno, je to trochu strmé

Výjezd z lesa na loukuVýjezd z lesa na louku

Náhled na sjezdovou linii v lese a u skalNáhled na sjezdovou linii v lese a u skal

Sjezd strmým svahem se skalami a stromy

Od vysílače je sjezd k pásmu lesa v 1750 metrů na osobním výběru každého lyžaře. Na začátku lesa je potřeba dávat pozor s najetím do správného lesně-skalního „žlabu“. V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách se může sklon svahu pohybovat v rozmezí 45 až 50 stupňů. V krátkých úsecích může být sklon i vyšší. Podle stupně zarostenosti je možné zvolit mezi průjezdem „otevřeným“ strmým svahem nebo sjezd při více lyžařích zkombinovat i s lesem na jedné nebo druhé straně.

Sjezd u JahorinySjezd u Jahoriny

V dolní části sjezdu se sklon snižuje a vyjíždí se na louku. Po ní je možné přetraverzovat a následně nastoupat k Peggy baru nebo projet níže a přejít k modře značené sjezdovce.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava - Budapešť – M6-E73 Szekszárd – Osijek – Dakovo – Šamac – Modriča – Doboj - Zenica – Sarajevo – Pale – Jahorina

Rozpis po dnech

OC Jahorina – zcela vpravo projít propojovací sjezdovkou kolem skal – u rozšíření odbočit vpravo do řídkého lesa – rozbombardovaná budova a od ní vpravo výstup k vysílači – sjezd po les podél výstupové trasy – níže do strmého žlabu

Ubytování a jídlo

řada hotelů, chat, penziónu v oblasti Jahoriny

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: