Vârful Gârgalău (2159 m) – na skialpech na vrchol v hlavním hřebenu Rodny

Vârful Gârgalău (2159 m) – na skialpech na vrchol v hlavním hřebenu Rodny

Vârful Gârgalău (2159 m) je jedním z mnoha dvoutisícových vrcholů v hlavním hřebenu pohoří Rodna v severním Rumunsku. Z jeho vrcholu je fantastický výhled na severněji se rozkládající pohoří Maramureš a dále na Ukrajinu. Na ostatní světové strany jsou vidět stovky rumunských vrcholů.

Rodna – Rumunsko

Země
Rumunsko
Další země
Rumunsko
Pohoří
Rodna
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2159 m n. m.
Orientace svahu
S a SZ
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, pod vrcholem
Spaní na chatách
ne
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialp nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1300 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Borșa - Pietrosu Complex Turistic Borşa - okrajem sjezdovky vzhůru na Poiana Stiol - Saua Stiol – údolí pod Lacul Izvoru Bistrita (1660 m) – východní hřeben – dostoupání na J a JZ na hlavní vrchol – sjezd na sever

Podrobný popis

Osmý nejvyšší vrchol pohoří Rodna se nachází jihovýchodně od městečka Borșa a patří mezi hlavní cíle při výletech z turistického střediska Pietrosu Complex Turistic Borşa. Od C.T. Borşa vede sedačková lanovka k vrcholu Stiol a pokud funguje, je možné si výstup zkrátit jejím využitím. Severní a severozápadní svahy z Vârful Gârgalău (2159 m) spadají strmě skalnatými srázy do údolí k jezeru Lacul Izvoru Bistrita (1660 m). Východní svahy nabízejí několik krásných žlabů vedoucích do údolí řeky Putreda.

S vrcholem Vârful Gârgalău za zády
S vrcholem Vârful Gârgalău za zády

Výstup z Borși na Vârful Gârgalău (2159 m)

U dolní stanice dvojsedačkové lanovky ověříme její provoz. Pokud nefunguje, tak v závislosti na sněhových podmínkách (dole nemusí být sníh vůbec) stoupáme pěšky nebo na lyžích okrajem sjezdovky vzhůru. Na hřeben se dostáváme ve výšce přes 1500 metrů. Stáčíme se k jihu a pokračujeme necelý 1,5 km do sedla Saua Stiol. Klasická letní výstupová trasa pokračuje dále k jihu, aby se stočilo k jihozápadu s výstupem do sedla Saua Gărgălău (1907 m). Do tohoto sedla nechceme, a stáčíme se k JV a V do údolního zářezu na sever od plesa Lezerul Bistritei (1660 m).

Hlavní hřeben pohoří Rodna
Hlavní hřeben pohoří Rodna

Pokračujem stále východním směrem s rostoucím sklonem výstupu na boční hřeben spadající z hlavního vrcholu Vârful Gârgalău k severovýchodu. Po dosažení hřebene ve výšce asi 1750 metrů se stáčíme k jihu a stoupáme dále k hlavnímu hřebenu pohoří Rodna. Na hlavní hřeben se připojujeme přímo na vrcholu Vârful Gârgalău.

Červeně označený je sjezd přímo z vrcholu Vârful Gârgalău
Červeně označený je sjezd přímo z vrcholu Vârful Gârgalău

Sjezd z Vârful Gârgalău

Sjezdových variant nabízí severní svahy od hlavního hřebene nepřeberné množství. Podle aktuálních sněhových podmínek, lavinového nebezpečí a lyžařského umu skupiny zvolíme buď objízdnou trasu mírnějšími svahy (přes sedlo Saua Gărgălău) nebo některý ze strmých žlabů směřujících k severu v oblasti vrcholu.

Pod vrcholem Vârful Gârgalău
Pod vrcholem Vârful Gârgalău

Sjíždíme přímo na sever přibližně 500 výškových metrů k plesu Lezerul Bistritei (1660 m). Pokračujeme dále ve sjezdu do lyžařského střediska. Po sjezdovce dojíždíme nebo při absenci sněhu docházíme do C.T. Borşa.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava Budapešť – E71/M3 na východ – odbočka na silnici 49 Mátészalka – Petea – DN194 Satu Mare – E81 Livada – DN19 Piatra – Sighetu Marmatiei – DN18 Vișeu de Sus - Borșa

Rozpis po dnech

Borșa – Pietrosu Complex Turistic Borşa – okrajem sjezdovky vzhůru na Poiana Stiol – Saua Stiol – údolí pod Lacul Izvoru Bistrita (1660 m) – východní hřeben – dostoupání na J a JZ na hlavní vrchol – sjezd na sever

Ubytování a jídlo

Borșa nebo Pietrosu Complex Turistic Borşa

Další túry v okolí

Galatului (2048 m), Pietrosul Rodnei (2303 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: