Velký Polom (1067 m) na moravsko-slovenském pomezí

Velký Polom (1067 m) na moravsko-slovenském pomezí

Údolí Lomné v sevyrovýchodní části Beskyd je oproti Lysé Hoře nebo Pustevnám oázou klidu. Okolní kopce jen zřídkakdy přesahují hranici 1000 metrů a jsou proto zalesněné. Skialpový výlet z Dolní Lomné nás zavede na nejvyšší vrchol v pásu hor ohraničujících toto údolí – 1067 metrů vysoký Velký Polom.

Česko

Země
Česko
Další země
Česko, Slovensko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
14 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1067 m n. m.
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
za celý rok možná stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Dolní Lomná Hotel pod Akáty – Matice Slezská – Latkula – Kostelky – Kamenná chata – Pod Velkým Polomem – Velký Polom (1067 m) – Pod Velkým Polomem – Jestřábí potok – Dolní Lomná, Jestřábský potok – Doln Lomná Hotel pod Akáty

Podrobný popis

Údolí Lomné v sevyrovýchodní části Beskyd je oproti Lysé Hoře nebo Pustevnám oázou klidu. Okolní kopce jen zřídkakdy přesahují hranici 1000 metrů a jsou proto zalesněné. Skialpový výlet z Dolní Lomné nás zavede na nejvyšší vrchol v pásu hor ohraničujících toto údolí – 1067 metrů vysoký Velký Polom.

Místy byly výhledy dalekéMísty byly výhledy daleké

K nástupnímu místu u hotelu Pod Akáty je snadné se dostat mnoha způsoby. Nejjednodušší je to samozřejmě autem, ale stejně pohodlný je i autobus. Pokud někdo dává přednost vlaku, nejbližší zastávka je v Bocanovicích, odkud je to přibližně 2,5 km po žluté turistické značce a cyklostezce.

Od Hotelu Pod Akáty je nejjednodušší výstup po modré turistické značce přímo na jih. Ti, kterým nevyhovuje pohyb po silnici a značky Klubu českých turistů, mohou využít louky, potoční zářezy a les na obě strany od modré značky. Ale i značka se dá přežít, neboť pluhování cesty končí s posledním obydlím a výše už jsou jen stopy od lyží nebo sněžnic.

Průhledy mezi skalamiPrůhledy mezi skalami

Snowpark v lyžařském středisku SeverkaSnowpark v lyžařském středisku Severka

Chata byla z přední části vylepšena o rampouchy, v pozadí jsou vidět slovenské horyChata byla z přední části vylepšena o rampouchy, v pozadí jsou vidět slovenské hory

Většina výstupu je mírná a vede po cestě. Ze značky stojí za odbočení prohlídka menším skalním útvarů s pěknou vyhlídkou do dálky. Hřeben se dosáhne u horní stanice (953 m) lyžařského vleku Skiareálu Severka. Na první pohled bylo na sjezdovce sněhu více než dost, stejně jako mimo sjezdovky. V přilehlých lesích byla i řada lyžařských a snowboardových stop.

Od Skiareálu Severka se hřeben stáčí téměř na západ a za chvíli se objevuje Kamenná chata (944 m). Vedle chaty stojí moderní rozhledna Tetřev postavená z EU peněz. Výhled z rozhledny na slovenské hory je výborný, bohužel ho kazí odrazy ve skle.

Když dobře nasněžíKdyž dobře nasněží

Potvrzení toho, že jsme v BeskydechPotvrzení toho, že jsme v Beskydech

Rozhledna Tetřev a Kamenná chataRozhledna Tetřev a Kamenná chata

Od Kamenné chaty červeně značená hřebenovka pokračuje na Velký Polom (1067 m). Úsek mezi chatou a sedlem Pod Velkým Polomem může být v zimě poněkud ztížen množstvím stromů popadaných na cestu. Částečně se přecházelo přes ně, častěji se postupovalo v přilehlém hustém lesním porostu. Od sedla to bylo na vrchol neprošlapaným hlubokým sněhem už jenom kousek. Na Velkém Polomu (1067 m) byla vrcholová kniha pohozená na sněhu – zřejmě vypadla z nedostatečně uzavřené vrcholové krabice. Výhledy z vrcholu nejsou žádné, protože je v hustém lese.

Výhled z rozhledny na SlovenskoVýhled z rozhledny na Slovensko

Pro sjezd je nejvhodnější sjet zpátky na rozcestí Velký Polom, odkud se nabízí krásný dlouhý sjezd přímo na seve do údolí Jestřábího potoka. K výběru je vice variant různě řídkým (nebo hustějším lesem), což je v případě hlubokého prachového sněhu parádní. První část sjezdu bývá výborná, po dosažení cesty se sklon výrazně zmenšuje, takže je vhodnější jet po cestě až k hlavní silnici.

Přístup na začátek

Frýdek-Místek - Třinec - Jablunkov - Dolní Lomná

Ubytování a jídlo

Hotel pod Akáty

Kamenná chata

Další túry v okolí

Lysá Hora (1323 m)

Travný (1203 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: