Konec skialp a telemarkové sezony v Beskydech 14. dubna 2013

Konec skialp a telemarkové sezony v Beskydech 14. dubna 2013

Letošní zima se po špatném začátku s minimem sněhu rozjela na plné obrátky a ještě v polovině dubna bylo na horách sněhu až až. Využil jsem nabídku staršího brudera na zapůjčení telemarkového vybavení a v miniskupině 2× telemark a 1× skialp jsme vyrazili v neděli 14. dubna 2013 na královnu Beskyd – 1323 m vysokou Lysou Horu.

V předchozích dnech pršelo, a tak se dalo předpokládat, že sněhová pokrývka nebude ve stejném stavu, jako když byl bruder na Lysé o necelý týden dříve. Předpoklad se splnil, když jsme museli jít kus pěšky s lyžemi na zádech. Kromě pěšího úseku byl celý výstup parádní a v horních partiích díky absenci lesa i s krásnými výhledy. Bohužel, nebylo vidět až na slovenské hory, které se schovávaly v oparu.

Na vrcholu Lysé Hory jsem nějakou dobu nebyl, a proto mě dost překvapil stavební rozmach. Subjektivně to vypadá, že celý vrchol bude zastavěn různými budovami. Na druhou stranu bylo překvapivé, že přestože byla slunečná neděle, byly pro občerstvení otevřeny jen Šantán a sklep v Kameňáku – obě zařízení s malou kapacitou.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Nahoře jsme se potkali s Pažoutem na skialpech a šesti jeho kolegy z Přerova. Na konec pěkné lyžařské sezony jsme si dali po kalíšku. Následně jsme se chvíli dívali na starty a let paraglidistů. Sjezd jsme začali ve směru zlikvidované rampy na paragliding. Po prvních obloucích mi bylo jasné, že si po dlouhé přestávce, kdy jsem nestál na telemarkových lyžích, je vzít na Lysou Horu do těžkého mokrého sněhu nebyl dobrý nápad. Počet pěkných telemarkových oblouků, které se mi podařily, by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Zbytek bylo polotelemarkové trápení nebo víceméně klasické oblouky. Na druhou stranu, starší bruder to na svých 188 cm dlouhých lyžích místy rozjel v telemarkovém postavení velmi pěkně.

V nižších polohách jsme měli smůlu v místech, kde bruder před týdnem hravě sjel, a tak jsme museli sníh hledat ať už na volných pláních nebo v hustém porostu. Na lyžích jsme dojeli kousek před Butořanku. No, a jak vylepšit krásnou neděli? Krátkým výjezdem na horském kole v okrese Vsetín – sněhu bylo místy až až…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: