Lavinový kurz vyšel v půlce března v Malé Fatře fantasticky

Lavinový kurz vyšel v půlce března v Malé Fatře fantasticky

V polovině března se uskutečnil Základní lavinový kurz v Malé Fatře 14. až 17. března 2013, při němž jsme se pohybovali na Chatě pod Chlebom (1423 m) a v jejím blízkém i dalekém okolí. Počasí vyšlo parádně a sněhu bylo také dost.

Začátek kurzu byl o půl dne posunut kvůli předpovědi počasí, kdy mělo být poněkud nepěkně a k tomu měl v hřebenových oblastech řádit silný vítr. Předpověď se vyplnila do puntíku, a tak jsme si silného větru a špatné viditelnosti užili při výstupudosytosti. Podvečer a večer byl na chatě společenský, kdy se hrálo na kytaru a zpívalo o sto šest.

Od brzkého sobotního rána jsme se naplno věnovali všemu, co je potřeba znát pro zimní túru v potenciálně lavinovém terénu – od plánování túry a rozhodování, předpoklady vzniku lavinových situací, různé pasivní a aktivní testy stability sněhové pokrývky, zakopávání účastníků pod sníh a jejich sondování, práce s lavinovými vyhledávači, atd. Kromě výcviku nabízel okolní terén řadu možnosti pro krásné výstupy a sjezdy, takže mnohé nabyté znalosti byly hned zužitkovány při túře. Čekaly nás vrcholy Chlebu a Velkého Kriváně, přičemž někteří si Chleb vyběhli ještě jednou po západu slunce. Večer byl opět dobře společenský s kytarou a zpěvy.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Další den jsme pokračovali v lavinovém výcviku, a následně vyšlápli a sjeli některé jižní svahy. Konec sjezdu hlouběji v údoli na cestě, odkud se zvolila vhodná výstupová trasa zpátky k chatě. Na chatě jsme se dobalili a dali si poslední výborné jídlo. Vyrazili jsme do Snilovského sedla, odkud nás čekal sjezd do Vrátné. Každý volil sjezdovou trasu podle vlastního uvážení, v menší skupince jsme se drželi v dolní části pod lanovkou co to šlo – viz poslední fotka na konci tohoto článku. Ač se to zdá neuvěřitelné, na skluznici lyží jsem neudělal ani jeden škrábanec.

Shrnutí:
Po všech stránkách velmi povedená akce – účastníci výborní, počasí parádní, sněhové podmínky velmi slušné… a večerní společenský život na chatě ať už s velkou skupinou z Horské záchranné služby nebo různými skupinkami turistů a skialpinistů byl vynikající!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: