Lyže K2 Wayback 96 – černá univerzálka na pláně i do strmých žlabů

Lyže K2 Wayback 96 – černá univerzálka na pláně i do strmých žlabů

Vlajkovou lodí mezi skialpinistickými lyžemi K2 je jednoznačně model Wayback 96, který je neustále vylepšován. Lyže jsou určeny pro ty, kteří už umí lyžovat, nebojí se vysokých rychlostí nebo strmých terénů.

Údaje výrobce:

Materiál:Ti-Spyne, Paulownia Tour Lite
dřevěné jádro z paulovnie
Hmotnost: 1,55 kg jedna lyže
Barevné varianty: černá se šedou a hnědou
Dostupné velikosti: 170, 177, 184
Výbava:All Terrain Rocker
Carbon Overdrive
Cap a sidewall combo
Torsion box
hybridech sidewall
Infocena: 15990 Kč
Dodává: Outdoor sisters
Více info na www.k2skis.com

Firma K2 nabízí komplexní výstroj pro pohyb ve volném terénu, takže Waybacky mají ve špičkách i patách díry pro rychlé sestavení provizorního svozného prostředku.

Nové Waybacky mají decentní povrchovou úpravu v tmavých barvách šedé až černé s výjimkou světle hnědého „žebrování“. Standardem je malý rocker vepředu i vzadu, což se hodilo v Totes Gebirge, kde se prašanové terénní zářezy střídaly s vyfoukanými tvrdými hranami. Šestadevadesátky byly stabilní i při vysokých rychlostech na tvrdém podkladu. Šířka téměř deset centimetrů pod botou se osvědčila při jízdě v třiceti centimetrech prašanu.

Nové K2 Wayback 96 jsou dokonalým mixem mezi klasickou skialpovou lyží a širší lyží vhodnou od prašanu po obtížné sněhové podmínky (krusta, těžký mokrý sníh). Wayback 96 bych si dovolil označit jako aktuální vlajkovou loď K2 ve skialpinistických lyžích. Od jara 2018 jsme měli možnost jezdit na těchto lyžích v délce 177 cm osazených vázáním Marker Alpinist v různých evropských pohořích za proměnlivých podmínek. Lyže nejsou určené pro úplné začátečníky, ale jakmile už umíte aspoň trochu lyžovat ve volném terénu, tak je to správná volba.

„Lyže K2 Wayback 96 jsem měl v zaměřováčku již před sezónou 2018-2019 a byl tu celkem předpoklad, že se stanou nástupci mých, již značně vypráskaných prkýnek téže značky ovšem staršího data. Měl jsem možnost si je vyzkoušet již na testovačce v Söldenu na konci listopadu 2018. Zajímalo mne chování lyže v různých typech terénu a pokud možno sněhu, zkrátka to co skialpinista potkává na přechodech během dne,“ říká nadšený skialpinista Jiří Bydžovský.

Nové K2 Wayback 96 s vázáním Marker Alpinist

„Široké“ lyže o hmotnosti cca 1500 g na lyži při délce 177 cm s Marker Alpinist (ať u s brzdou či bez ní) jsou pro výstup dostatečně lehké. Samozřejmě, proti závodníkům na 65 mm širokých, lehkých a krátkých „běžkách“ je výstup rozhodně fyzicky namáhavější, což se hravě vykompenzuje následným sjezdem. K2 přidala na tuhosti zvýšeným použitím titanalu a podélným zápletem karbonovými vlákny. S rostoucí šířkou lyží mohou mít někteří obavy, jak se na takových lyžích stoupá v traverzech na tvrdém a zledovatělém podkladu. Tyto obavy jsou u Wayback 96 zbytečně, protož do hraniční šířky 100 mm jim pár milimetrů chybí, ale hlavně při rádiusu 21 metrů nemají lyže tvar „piškotu“ s úzkým středem, takže i na zledovatělem podkladu bylo bezproblémové se chytnout větší části hrany při stoupavém traverzu.

Oproti předchozím modelům mají nové K2 Wayback 96 větší torzní tuhost, takže kromě sjezdu za ideálních podmínek si na nich lyžař užije sjezd i na velmi tvrdém a zledovatělém podkladu.

K2 Wayback 96 na slunci s topícím se sněhem díky tmavému povrchu
K2 Wayback 96 na slunci s topícím se sněhem díky tmavému povrchu

Standardem u skialpinistických lyží K2 jsou díry pro uchycení tuleních pásů jak ve špičce, tak v patě lyže. Samozřejmě, že je možné na lyže připevnit jakékoliv pásy, ale dva malé háčky K2 patří mezi nejlehčí řešeníDíry vepředu i vzadu navíc umožňují s pomocí sady K2 The Shaxe (dnes už pouze jako BCA) i velmi rychlé sestavení provizorního svozného prostředku pro případ zranění. V Alpách tuto možnost asi moc nevyužijete, kdy s transportem počkáte na horskou službu, ale v evropských pohořích, kde není standardem letecká záchrana, se to může velmi hodit.

Povrch lyží má tenkou vrstvu proti ukládání sněhu při průstupu volným terénem. V reálu nabalování nebo nenabalování sněhu na lyže spíše závisí od sněhu a aktuálních povětrnostních podmínek.

Praktické zkušenosti z první sezóny na K2 Wayback 96

„Na tvrdém podkladu sjezdovky se lyže chovala o poznání přívětivěji a lépe držela stopu oproti své zelené předchůdkyni K2 Wayback 96, což je nejspíš dáno zvýšeným použitím titanalu. Zkrátka a dobře, nové Wayback 96 jsou pevnější v torzi a přitom váhově jsou to krásně lehké lyže. Ani ve volném terénu, ať už byl rozbitý jako oraniště nebo panenský, se Wayback 96 nechovaly špatně a její limity byli dány jen a pouze schopnostmi uživatele. Lyže krásně vyvážely a točily bez větší námahy i v rozměklém hlubším sněhu. Nyní mají moje lyže naježděno několik týdnů od Krkonoš po různé oblasti Alp. Spokojenost se rozhodně neztratila, občas mám pocit, že umím i lyžovat. Rozhodně dobrá volba pro skialpinisty co se chtějí slušně svézt v jakémkoliv terénu,“ doplňuje své zkušenosti Jiří Bydžovský.

Zaujalo mě:
  • Výborné chování/stabilita na tvrdém podkladu při vyšších rychlostech
  • Nízká hmotnost
  • Možnost rychlého sestavení provizorního svozného prostředku

Další informace:

Historie značky K2 sahá až do roku 1962, kdy bratři Bill a Don Kirschnerovi založili K2 Corporation na Vashon Island ve státě Washington. Název K2, odvozený od prvního písmena příjmení obou bratrů, se brzy stal stejně velkým fenoménem jako neméně proslulá osmitisícová hora. V roce 2003 byla společnost přejmenována na K2 Sports a dnes zahrnuje 16 renomovaných značek z různých sportovních odvětví od triatlonu, přes snowboarding a lyžování až po bruslení. Díky prvotřídním vývojářům a světovým sportovcům, používajícím jejich sortiment, udává K2 Sports trendy v jednotlivých sportovních odvětvích napříč celým světem a jejich výrobky činí radost milionům spokojených uživatelů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: