Malofatranské zahájení skialp sezóny 8. prosince 2013

Malofatranské zahájení skialp sezóny 8. prosince 2013

V sobotu 7. prosince bylo během Výroční schůze 155. horolezeckého oddílu Vsetín 2013 navrženo provětrání stoupacích pásů na nedělní půl den. Ačkoliv mnozí nevěřili, že se po výročce podaří vstát v brzkých ranních hodinách – před šestou ráno jsme odjížděli ze Vsetína. Naším cílem bylo podívat se jak to vypadá se sněhem v oblasti Poludňového grúňu (1460 m).

Do Starého dvora jsme dojeli na z poloviny zaplněné parkoviště v devět hodin ráno. Po přezutí do skialpových skeletů a nasazení stoupacích pásů jsme ve trojice Pazúr, Pavel a palič začali stoupat pravou částí sjezdovky po čerstvé skialpové stopě – místní to mají blíž, tak asi vyráželi o hodně dříve ráno.

Na konci sedačky jsme se počkali, a pár výškových metrů pod chatou jsme přejeli ke sjezdovce vedoucí k Poludňovému grúňu. Už zespodu bylo vidět, že nad hranicí lesa je sníh zfoukaný a je ho málo. Nad hřebenem byla oblačnost, takže jsme se oproti minulému zahájení sezóny v roce 2011 – Matúš ukazuje paličovi tréningový skialpový kopec – Poludňový Grúň (1460 m) rozhodli, že skončíme pod nejužším místem lesního průseku.

Malé množství sněhu nad hranicí lesa potvrdil i freeridista, který kolem nás projel se sluchátky na uších. Sundali jsme pásy a pro sjezd vybrali sjezdovku podél nefunkčního vleku – aktuálně je nefunkční, neboť není napnuté lano a a nasazené pomy.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Sněhu bylo celkem dost, akorát občas nás rozhodil nějaký ten povedeně skrytý krtinec. Následkem tohoj spadnul napřed Pavel a potom jsem ho obdobně napodobil i já. Malé pády vůbec nepokazily dokonalé si užití prašanu. Prášili jsme o sto šest až po Chatu na Grúni. Po malém občerstvení jsme přejeli k sedačce, a částečně po sjezdovce, a částečně volným terénem dojeli dolů do Starého Dvora. Po krátkém poplkání s údernou skialpinistickou skupinou z Višňového jsme vyrazili na západ do Vsetína. Velmi povedený prašanový úvod skialpové sezóny 2013–2014.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: