Minimalistický koncept – recenze skialpového batohu Vaude Updraft 28 LW

Minimalistický koncept – recenze skialpového batohu Vaude Updraft 28 LW

Firma Vaude uvedla na trh ideální skialpinistický batoh pro jednodenní rychlé túry Vaude Updraft 28 LW. Batoh je vybaven řadou kapes a při vnitřním objemu 32 litrů má opravdu minimalistickou hmotnost 745 gramů! Na zádech ho, pokud není nacpán k prasknutí, ani neucítíte.

Údaje výrobce:

Materiál:zákadní tkanina – 100% Polyamide (Nylon)
40D 240T Ripstop Silikon / s polyuretanovým nátěrem
100% polyamid 200 D s polyuretanovým nátěrem
Hmotnost: 745 g
Délka zad: 48
Počet komor: 2
Počet vnějších kapes: 4
Barevné varianty: červená a modrá
Kapsa na hydrovak: ano
Hydrovak: ne
Odnímatelný bederák: ne
Výbava: diagonální připevnění lyží
boční kompresní popruhy
tunely na násadu lopaty a sondu
tvarované polstrování zad
vyjímatelná výztuha zad použitelná jako dlaha
Infocena: 2990 Kč
Dodává: VaudeCZ
Více info na www.VaudeCZ.cz

Batoh jsme měli možnost vyzkoušet na jarních skialpinistických výletech různé obtížnosti v evropských pohořích. I při zběžném porovnání prázdných skialpinistických batohů vycházel Updraft hmotnostně úplně jinde, než všechny ostatní batohy. Při podrobnějším prohlédnutí bylo jasné, že firma Vaude si s vyladěním batohu dost vyhrála tak, aby uživateli maximálně ulehčila veškeré myslitelné aktivity. Nebýt dvou nastavitelných ok pro diagonální připevnění lyží v čele batohu by mohl být Updraft 28 LW ideální univerzální batoh na jakékoliv aktivity v přírodě od hor po nížiny.

Konstrukční řešení batohu

Základní vnitřní řešení batohu je klasické dvoukomorové s doplněním o řadu vnitřních a vnějších kapes. V hlavní komoře jsou dvě velkoplošné kapsy – blíže k zádům použitelná pro hydrovak a na opačné straně pro list sněhové lopaty nebo cokoliv ploššího a velkoobjemového. Na krytu zádové velkoplošné kapsy je ještě malá plochá kapsa se zipem určená pro doklady, papíry a díky plastovému oku i pro zavěšení klíčů. Přes tuto kapsu jsou natištěny základní pokyny pro alpskou záchranu a přehled toho, co by nemělo nikomu chybět ve skialpovém batohu. Po obou stranách této kapsy jsou našité tunely pro lavinovou sondu a násadu sněhové lopaty.

Toto řešení je odlišné od obecně uznávaného standardu, kde je lopata i lavinová sonda co nejblíže k čelu batohu pro co nejrychlejší přístup. Při vyzkoušení je přístup k lavinovému vybavení ať už v čelní kapse klasického skialpového batohu nebo v hlavní komoře Vaude Updraft 28 LW stejně rychlý. Řešení u Vaude má ovšem výhodu v tom, že v čele nejsou tvrdé podélné “věci”, které by mohly při zavěšení lyží na batoh “dopomoci” k prodření v místě kontaktu s ostrými hranami.

Příprava na hydrovak

Z hlavní komory je na horní straně uprostřed také krytý otvor pro vyvedení hadice hydrovaku. U Vaude je u skialpinistických batohů víceméně standardem, že zádovou výztuhu je možné vyjmout a použít jako dlahu v případě zranění spojenými se zlomeninami končetin.

Zajímavé řešení má vedlejší komora, která je obvodově spojena zipem s kapsou v horní části batohu. Zip je ve výšce levého ramenního popruhu prošitý tak, že horní kapsa má oboustranný zip, zatímco přístup do vedlejší komory je jednosměrným zipem otevíraným dolů. Řešení logické a povedené. Po otevření vedlejší komory uživatele napoprvé překvapí její velikost, když zabírá celou čelní plochu batohu, tj. i pod horní kapsu.

Detail nastavovacího popruhu a ovládání, které je shodné se zipy
Detail nastavovacího popruhu a ovládání, které je shodné se zipy

Další úložné prostory

Další dvě kapsy jsou z vnějšku batohu na bocích v úrovní bederáku. Zatímco síťovaná kapsa je krytá zipem, plná kapsa je shora otevřená. Nad těmito kapsami také začíná kompresní systém pro průběžnou změnu objemu batohu v závislosti na jeho naplněnosti. Po obou bocích batohu je cic-cak upevněné tenké lanko kompresního systému. Lanko je ovládatelné jednou rukou stahováním v místě vyústění hadice vodního vaku.

Jednoduché upevnění lyží, cepínu nebo holí

Na čele batohu jsou po bocích našité vyztužené krátké popruhy s oky. Jeden z nich je opatřen stahovacím okem pro upevnění násady cepínu, zatímco druhý je ponechán k volnému použití. Přímo se nabízí možné použití k zavěšení síťky s přilbou (síťka není součástí batohu). Na spodním okraji batohu jsou potom dvě pevná oka pro zavěšení cepínu, případně něčeho jiného. Na čele batohu jsou také snadno nastavitelné popruhy pro diagonální upevnění lyží o libovolné šířce. Vzhledem k rozsahu délky popruhu by asi bylo možné připevnit i splitboard, případně celý snowboard – i když by to diagonálně vypadalo divně.

Jak sedí na zádech

Zádový systém je u Vaude Updraft 28 LW ultralehký, po stranách polstrovaný s prolisy, zatímco ve středu je nechán široký volný pruh bez dotyku zad. Ramenní popruhy jsou přiměřeně široké a z vnitřní strany opatřené děrovanou svrchní vrstvou pro rychlejší odvod potu. Část ramenních popruhů je “děrována” skrz na skrz. Jeden z ramenních popruhů je navíc opatřen malou kapsou na zip – velikostně tak na müsli tyčinky. Hrudní popruh je klasicky vertikálně posuvný pro přizpůsobení velikosti hrudníku uživatele. V praxi jsem to ale nevyzkoušel, neboť hrudní popruh na skialpech nepoužívám.

Praktické použití Vaude Updraft 28 LW

Batoh jsme používali například v Julských Alpách, kde se prakticky potvrdilo, že se do něj vleze úplně vše na jednodenní túru, a to včetně standardních stoupacích želez, náhradního oblečení, zásoby jídla a pití. S postupným ubýváním jídla se batoh dal snadno zmenšit jednoručním kompresním stahováním. Při výstupu na lyžích, stejně jako s lyžemi připevněnými na batohu, seděl batoh na zádech perfektně, a stejně tak není co vytknout ani pro sjezd. Snad pouze v případě silného větru může dojít k tomu, že horní popruh pro připevnění lyží, může lyžaře proplesknout přes tvář.

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé velmi kladně hodnotili způsob připevnění lyží na batohu s jednoduchým doladěním v závislosti na zaplněnosti batohu. Osvědčila se také manipulace se zipy, které jsou opatřené místo klasických jezdců lankovými očky se zakončením kompresními převlečnými krytkami. Ovládání zipů je tak snadné jednoduché jak v prstových, tak i v palcových rukavicích.

Zaujalo mě:
  • Jednoznačně hmotnost batohu při jeho plnohodnotné použitelnosti v porovnání s batohy o mnoho těžšími
  • Nadstandardní počet kapes pro snadnější rozdělení neseného materiálu
  • Obvodové kompresní stahování v případě nevyužití plného objemu batohu
  • Výborně řešené nastavovatelné připevnění lyží na batoh s možností dotažení, I když je batoh na zádech
  • Vyjímatelná výztuha zádového systému použitelná jako dlaha

Další informace:

VAUDE je německý výrobce sportovního vybavení. Firma byla založena v roce 1974 Albrechtem von Dewitzem (z jeho iniciál VD je odvozen název firmy). VAUDE vyrábí především stany, spací pytle, batohy a dále sportovní oblečení, outdoorovou a cyklistickou obuv a další vybavení pro sportovce.
www.VaudeCZ.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: