Nové oficiální výstupové trasy na Chopok od sezóny 2016-2017

Nové oficiální výstupové trasy na Chopok od sezóny 2016-2017

S projektem „Bezpečný skialpinizmus v stredisku“ přišlo lyžařské středisko Jasná v Nízkých Tatrách. S rostoucím počtem skialpinistů a doslova boomem fitness skialpinismu, tj. výstupy a sjezdy po sjezdovkách, hodně narostl počet osob pohybujících se na pásech na sjezdovkách a v jejich těsně blízkosti. Aby nedocházelo ke kolizím s lyžaři a snowboardisty na sjezdovkách, byly na severní i jižní straně Chopku vyčleněny dvě výstupové trasy

Vyznačené výstupové skialpové trasy na Chopku

Na stránkách Jasna.sk je k výstupovým trasám uvedeno:

„Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v symbióze s chodom lyžiarskeho strediska a zamedzenie znehodnocovania v noci upravených tratí budú na svahoch od tejto zimy vytýčené bezpečné koridory pre skialpinistov. Na základe snehových podmienok budú vyznačené na okraji vytypovaných zjazdoviek vymedzovacími tyčami. Stredisko zároveň vydáva dokument s v mapou, v ktorej vyznačuje 2 náročnosti skialpinistických trás zo severnej aj južnej strany a s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus v stredisku. Dokument skialpinisti nájdu na web stránke strediska a zároveň na nástupných bodoch vyznačených tratí.“

Výstupové trasy jsou v mapě vyznačeny zeleně (lehké) a červeně (těžší). Pro fitness skialpinismus je ideální zelená trasa od dolní satnice Lúčky (943 m), kde se stoupá okrajem modrých sjezdovek 14 a 5 až na Lukovou (1670 m), odkud se pokračuje pod lanovkou k vrcholové stanici ve výšce 2004 metry. Celkové převýšení 1060 metrů je dostačující pro rozdýchání každému fitness skialpinistovi. Obtížná trasa ze severu začíná u dolní stanice čtyřsedačky Biela púť (1117 m). Stoupá se po modré sjezdovce číslo 13 k červené sjezdovce číslo 2 a z ní po jedničce přes Lukovou k vrcholové stanici.

Z jihu začínají lehká i těžší výstupová trasa na Krupové (1084 m). Okrajem červeně značených sjezdovek č. 33 a 35 vede lehká trasa na Zadné Děreše (1500 m) a podél kotvy freeridovou zónou až na Děreše (2003 m). Těžší trasa vede z Krupové přes Srdiečko po modré sjezdovce číslo 34 na Děreše (2003 m). Obě trasy následně společně pokračují k Chopku.

Ze severuje výběr výstupových tras výborný. Z jihu je asi nejproblematičtější úsek z pohledu možného setkání se sjíždějícími lyžaři a snowboardisty je traverz napříč jižní stranou od Kosodreviny po modrých sjezdovkách číslo 34 na Děreše.

Majitel Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) také upozorňuje návštěvníky na zákaz pohybu na sjezdovkách po ukončení provozní doby střediska, tj. po 16 hodině. TMR také zdůrazňuje, aby se „čelovkoví“ skialpinisté důsledně vyhýbali pro své výstupy a sjezdy upraveným sjezdovkám.

Nápad s vyhrazením výstupových tras v oblasti lyžařského střediska Jasná je vynikající a usměrní „denní“ skialpinisty, kteří potřebují pro výstup využívat upravených sjezdovek. Tradiční skialpinisté zřejmě nebudou omezování, pokud se budou pohybovat na okrajích freeridových zón, kde nedochází k úpravě sjezdovek rolbami.

Jak může dopadnout „potkání“ se lyžaře s lanem rolby upravující svah.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Zkušenosti čtenářů

Mirajs

Nejvíce mě pobavila věta : “ a zamedzenie znehodnocovania v noci upravených tratí “ 🙂

progo78

Dobry den ,
preco  tu su vyznacene ine trasy , ako na oficialnej stranke
jasna . sk /–>  lanovky a zjazdovky /–> upozornenie pre lyziarov a skialpinistov   ?

kurt78
progo78:

protoze se meni  podminky , treba se informovat na www lepsi asi na tel …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: