Perfektní vrtulníkový výcvik Mezinárodního kurzu horské medicíny v německém Bad Tölz

Perfektní vrtulníkový výcvik Mezinárodního kurzu horské medicíny v německém Bad Tölz

Po zimní části v Krkonoších čekalo účastníky 1. Mezinárodního kurzu horské medicíny zahraniční vzdělávání v unikátním německém výcvikovém středisku v Bad Tölz v polovině června 2016. Pod vedením instruktorů Bergwacht Bayern účastníci intenzivně nacvičovali v Zentrum für Sicherheit und Ausbildung.

V Krkonoších byl kladen velký důraz na praktický nácvik v krásných exteriérech – Interaktivní a intenzivní první část Kurzu horské medicíny 2016 v Krkonoších – zatímco v Bad Tölz se měli účastníci možnost seznámit s vynikajícími možnostmi nácviku všech možných záchranných situací bez ovlivnění přírodními podmínkami.

Hlavní důraz byl kladen na nácvik letecké záchrany s pomocí vrtulníkového simulátoru. To, že Zentrum für Sicherheit und Ausbildung je světově unikátní je vidět i z přiložených fotografií – vrtulníková záchrana je jen malou částí z toho, co vše je možné v Bad Tölz dokonale procvičit.

Kurzisty měli na starosti instruktoři Bergwacht Bayern Karl Strehler, Michael Schweiger a Benedikt Schmölz. Z České republiky vedli výcvik Martin Riedl a Jan Hájek. Úvod byl „uživatelsky“ podobný jako při instruktáži před heliski – co a jak je možné a naopak zakázané dělat kolem vrtulníku.

Ivana Sikulová zhodnotila pobyt v Německu takto:

„Výcvik začal prednáškou o navigácii vrtuľníka, pravidlách pohybu posádky pri pristávaní vrtuľníka a komunikácii záchranárskej posádky. Po prednáške nasledoval praktický výcvik. Precvičili sme si najprv vyzdvihnutie a vysadenie záchranárov pomocou navijaku a v druhom kole prebiehal tréning leteckej záchrany pacienta, ktorého 2-3 členné posádky nabalili do záchranárskeho vaku a vyprostili pomocou navijaka z terénu. Meeting pods are essentially a little room within a room. They are primarily used for meetings, hence the name, but can be used for all kinds of purposes. These meeting pods come in all shapes and sizes to meet different needs. Pods can be open like the office itself or closed off for privacy and confidentiality. Closed pods are more beneficial because of their natural soundproofing. Open pods still have some basic level of soundproofing, so people can still hold private conversations. meeting room pods

Súbežne prebiehal i výcvik lanovej techniky v náročnom teréne pod vedením českých inštruktorov Martina Riedla, konzultanta pre práce a záchranu vo výškach a Jana Hájka, inštruktora leteckej spoločnosti DSA. Výcvik mal enormný úspech u každého jedného člena kurzu s množstvom pozitívnych dojmov a hlavne naučených zručností.“

Foto: Iva Sikulová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: