Podvečerní skialpové provětrání 1100 výškových metrů v Britské Kolumbii

Podvečerní skialpové provětrání 1100 výškových metrů v Britské Kolumbii

Během velmi povedeného výletu Heliskiing a skialp s asistencí vrtulníku v kanadské British Columbia v dubnu 2013 jsme od 28. března do 8. dubna 2013 pobývali v okolí CMH Galena lodge. Intenzivně jsme se věnovali heliskiingu a skialpu…

No, a když jsme se s Petrem dostatečně neunavili při heliskiing, přišel na řadu podvečerní výlet nedaleko našeho ubytka. Akce byla umožněna podporou Společností Medici.

Co tomu předcházelo? Vrtulník nás po heliskiingu vyložil, byli jsme lyžařsky nějak nabuzení, a nechtělo se nám rovnou jít na jídlo, pivo a do jakuzzi. Kousek (aspoň to tak vypadá) od CMH Galena lodge je krásný, dlouhý a prudký průsek v lese, který se z větší části využívá také pro heliskiing. Dívali jsme se na něj hned po příletu na chatu, ale vyrazili jsme o nějaký ten den později.

První zdání klame, a dostat se jenom k úpatí svahu a průseku nám trvalo o poznání déle, než jsme očekávali. A to přesto, že Petr vulgo „Žrout“ a „Svižník“ nasadil své závodní tempo. Stejně tak to dopadlo s původním odhadem převýšení – tipoval jsem přibližně 600 m, zatímco realita byla podle GPS necelých 1100 výškových me­trů.

Po téměř rovině k začátku výstupu to bylo po cestě projeté skútrem pro běžecké lyžování – tudíž, velmi rychle. Pro výstup jsme zvolili paseku a hustý les vlevo od průseku, neboť po předchozím dešti a vysokých teplotách v těchto malých nadmořských výškách se nám nezdálo úplně bezpečné stoupat přímo průsekem. Sklon svahu v lese byl do 40 stupňů a místy to byl trochu boj přes stromy a v mokrém sněhu.

Do průseku jsme nastoupili až v jeho horní části a drželi jsme se zpočátku vlevo. Výše jsme přetraverzovali doprava a řídkým lesním porostem nastoupali až pod závěrečný výšvíh do sedla – cca 50 výškových metrů. V tomto místě jsme vyměkli na základě velkých sněhových koulí a bloků, které byly všude kolem poté, co se uvolnili ze svahů pod sedlem. Rychle jsme se shodli na tom, že kvůli tomu kousku do sedla nemá smysl riskovat, že na nás spadne sněhová hmota v rozmezí pár desítek kilogramů až po pár set kilogramů.

Na skialpový výlet jsme měli naše klasické skialpy (v mém případě už téměř historické Movement Demon Flame), což nebylo na kanadský sníh ideální. V den našeho výletu byl sníh mokrý a měkký do velké hloubky, takže na sjezd to chtělo lyže, co jsme používali na heliskiing (186 cm délka, výrazně přes 100 mm pod vázáním). Dopadlo to tak, že jsem se na skialpech v těžkém mokrém sněhu cestou dolů docela trápil. Motivací bylo to, že se po dojezdu na chatu naložíme do jakuzzi, což bylo splněno.

Přehledový článek o naší činnosti v Kanadě:
Heliskiing a skialp s asistencí vrtulníku v kanadské British Columbia v dubnu 2013

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: