Použití čelovky Led Lenser XEO 19R v zimě a zvláště na skialpech

Použití čelovky Led Lenser XEO 19R v zimě a zvláště na skialpech

Čelovka Led Lenser XEO 19R je aktuálně nejvýkonnější model zacílený na komplexní outdoorové použití. Dříve už byl zveřejněn podrobný test čelovky při použití čelovky mimo období se sněhem a teplotami pod bodem mrazu. Tady se zaměříme čistě na zimní použití v náročných klimatických podmínkách.

Podrobný rozbor použtí XEO 19R při jízdě na kole a běhu byl zveřejněn na webu Svět outdooru v polovině prosince 2015. Jakub Havel vlastnosti čelovky a její použití rozebral dokonale od A do Z pro „letní“ použití. Zima je ovšem po všech stránkách diametrálně odlišná a minimálně v období prosinec až únor je použití výkonných čelovek nezbytností vzhledem ke krátké době denního světla. Teploty pod bodem mrazu také obvykle nesvědčí bateriím, což je snadno ověřitelné, pokud se mobilní telefon krátce vystaví působení teplot např. kolem -10 C.

Fotogalerie Led Lenser XEO 19R >>

Horské oblasti s čelovkou Led Lenser XEO 19R

Čelovku Led Lenser XEO 19R jsem měl zapůjčenou k dlouhodobému zkoušení od druhé poloviny prosince do dubna. Za toto období se čelovka „podívala“ několikrát do slovenských hor, Rakouska, Slovinska, Britské Kolumbie a také na noční běžkování v České republice. Předpokládané použití čelovky bylo pro skialpinismus, případně lezení. U lezení se ukázalo, že čelovka (aspoň to tvrdí členové skialpinistického uskupení Beton Ski Team) je příliš výkonná a díky baterii těžká pro rychlý pohyb po skále, sněhu a ledu. Na lezení jsou dostačující čelovky s výrazně nižším výkonem a také rozměrově menší.

Výkonově byla čelovka krásně použitelná už při prvním zkoušení v povánočním období na Chatě pri Zelenom plese – pro nasvětlování např. dolní části stěny Kežmarského štítu. „Brána“ a zábradlí u Chaty pri Zelenom plese se dobře osvědčily při zkoušení jednotlivých módů čelovky – zapínání a vypínání jedné z diod, přepínání jejich intenzit, změny vzdálenosti a s tím související různě průměry nasvícených kuželů.

Použití čelovky Led Lenser XEO 19R na běžkách

Vzhledem k horším sněhovým podmínkám pro běžecké lyžování mimo hlavní horské oblasti jsem čelovku použil pouze na upravovaných běžkařských okruzích západně od Jihlavy. Noční běžkování při teplotě -14 C nemělo díky XEO 19R chybu. Pro bruslení i klasiku po rovině či mírně do kopce bohatě stačilo zapnout pouze jednu diodu s případnou změnou vzdálenosti (a průměru kužele). Ovládání zoomu“ bylo v běžkařských rukavicích snadné. Pro sjezdy jsem zapínal i druhou diodu přenastavenou na velkou vzdálenost pro lepší čtení“ terénu.

Vzhledem k předpokládanému maximálně dvouhodinovému použití čelovky při běžkování nebyl brán ohled na teploty docela hluboko pod bodem mrazu a baterie skončila v malém batohu na zádech. Běžkování v mrazu a s baterií v batohu nemělo na výkon čelovky žádný vliv.

Skialipnistické použití Led Lenser XEO 19R

Čelovka byla používána při skialpových výletech v různých pohořích ve výše uvedených zemích za teplot od blízkých nule až po -16 C. Ve všech případech byla baterie oddělena od čelovky. Kabely dodané s čelovkou umožňují snadné přenastavení délky propojení mezi čelovkou a baterií. Přepojení baterie podle toho, zda byla vložena do batohu nebo kapsy bylo jednoduché. Kapsa pro baterii byla volena minimálně pod jednou svrchní vrstvou tak, aby baterie byla v teple.

Pro skialpové výstupy, traverzy a přesuny bohatě dostačovalo zapnutí pouze jedné diody jako při běžeckém lyžování. Jedna dioda většinou dostačovala i pro nahlédnutí dále do terénu při zastavení a po „přezoomování. Změna ohniska byla díky velikosti páčky snadná v tenkých i v tlustších prstových rukavicích, a páčka byla poměrně lehce uchopitelná i v palcových rukavicích. Přepínání jednotlivých módů, zapínání a vypínání druhé diody bylo jednoduché v tenkých prstových rukavicích, zatímco v tlustších rukavicích bylo nutné více snahy a pozornosti k přepnutí jednotlivých přepínačů na horní straně čelovky.

Nabízené dvoudiodové řešení čelovky Led Lenser XEO 19R bylo vynikající pro sjezdy ať už volnými pláněmi nebo řídkým lesem. V takovém případě byla každá z diod nastavena na jinou vzdálenost pro celkové nasvětlení sjížděného terénu. Lyžování samozřejmě nebylo tak snadné jako za denního světla, ale v porovnání s „klasickými outdoorovými čelovkami byl rozdíl ve prospěch Led Lenser XEO 19R neuvěřitelný.

Shrnutí

Led Lenser XEO 19R není čelovka pro běžné použití ve stanu a u stanu, ale naopak po všech stránkách vyhovuje nejnáročnějšímu celoročnímu použití pro pohybove aktivity, u nichž je potřeba co nejuniverzálnější a nejvýkonnější světelný zdroj s dlouhou výdrží. Osvědčila se jak při pomalém pohybu (výstupy na skialpech), taki při pohybu střední rychlostí (běžecké lyžování) a vyšších rychlostí (sjezdy na skialpech a běžkách). Výdrž předimenzované baterie je naprosto dostatečná pro vícedenní zimní použití s tím, že baterie je možné použít i jako powerbanku díky USB výstupu.

Co nás zaujalo:

  • výkon čelovky a jeho snadná změna (i v tenkých rukavicích) podle aktuální změny situace
  • velký rozsah vzdáleností se snadnou změnou pomocí páček – ovládání i v palcových rukavicích
  • zcela nezávislé nastavování dvou oddělených výkonových diod

Použité LED diody: CREE
Světelný tok: 100 – 2000 lm
Doba svícení: 4 – 40 h
Dosvit: 50 – 300 m
Napájení: akumulátor (dobíjecí)
Druh napájení: vlastní akumulátor
Pozice napájení: externí
Počet napájecích článků: 1
Voděodolnost: IPX-6
Barevné varianty: černá, bílá zelená
USB konektivita: ano
Výbava:bike kit
prodlužovací obal akumulátoru
neoprenový obal akumulátoru a klips na opasek
2 ks nalepovací úchyty na přilbu
úchyt na cyklistickou přilbu
Infocena: 8223 Kč
Dodává: MORIS design s.r.o.
Více info na www.ledlenser.cz

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: