Praktické testování lyží a lavinového vybavení na Chopku

Praktické testování lyží a lavinového vybavení na Chopku

V oblasti Chopku se základnou na Kamenné chatě bylo připraveno rozsáhlé testování skialpového, freeridového a lavinového materiálu ve dvou třídenních turnusech v polovině března 2016. Kromě klasického testování lyží blackcrows se velká pozornost věnovala lavinové prevenci, pohybu ve strmém terénu a slaňování ze štandů ve sněhu.

K dispozici byly výrobky firem blackcrows (32 párů lyží), Ortovox (lavinové vyhledávače, batohy a oblečení), Diamir (vázání Vipec12 a Freeride Pro), Kohla (stoupací pásy a teleskopické hole), Mountain Equipment (oblečení) a mnoho dalšího. Mimo standardní zkoušení různých lyží čekal na účastníky bohatý a rozmanitý program. Po příjezdu na Srdiečko na jižní straně Chopku každý „vyfasoval“ lyže blackcrows s některým z vázání Diamir a lavinovou výstroj. Po nalepení pásů byl před účastníky výstup na nízkotatranský hřeben pod vedením Jána Blažeje.

Fotogalerie Testování blackcrows a Ortovox na Chopku >>

Skialpový výstup na úvod

Slunečné počasí výletu přálo a všichni dorazili do domácího prostředí Kamenné chaty.  S ubytováním a občerstvením začal „materiálový“ večer s podrobným rozborem všeho, co je potřeba na klasické skialpové túry, ledovce nebo do strmého sněhem a ledem pokrytého terénu. Od lyží, vázání a tuleních pásů se plynule přešlo k batohům. V obsahu batohu nesmí chybět nouzová výbava, stoupací železa, cepín, smyčky na prusíky a mnoho dalšího podle typu plánovaného výletu.  O všech možných aspektech zimního pohybu v horách diskutovali účastníci posléze do brzkých ranních hodin.

Testování lyží v zanedbatelné viditelnosti

Další den ráno bylo pro mnohé počasí typicky „chopkovské“ – sněžení, vítr a hustá mlha, za níž by se nemusel stydět ani Rákosníček u svého rybníka Brčálník. Nachystaných bylo 32 párů lyží blackcrows, o které se staraly tři servismanky (!) – nastavování vázání na různé velikosti bot a úprava vypínacích sil byla zcela v režii žen. Na jednom modelu lyží jsme vždy jeli 1-2 jízdy (podle toho, jak lyže zaujaly), načež došlo k výměně lyží za jiný model. V husté mlze jsme byli trochu omezeni, neboť se kvůli špatné viditelnosti nedalo jezdit naplno.

Po skončení provozu vleků pokračoval venkovní program další částí – vyhledávání pomocí lavinových vyhledávačů a lavinových sond od teorie po praxi. Počastí bylo natolik nepříjemné, že i přes důkladné nabalení se do různých teplých vrstev byli účastníci rádi, když dorazili do chaty a vypili spoustu horkého „chatového“ čaje.

Na chatě se pokračovalo lavinovou výstrojí včetně ukázek aktuální oceněné novinky z německého veletrhu ISPO 2016lavinového batohu Ortovox Avabag. Pro porovnání byl opakovaně odpálen také lavinový batoh Pieps JetForce. Povedenou zajímavostí večerního programu bylo podrobné seznámení se s možnou domácí úpravou skluznice a hran lyží.

Štand ve sněhu a slaňování s lyžemi na zádech

Poslední půlden programu v okolí Kamenné chaty byl věnován nácviku komplexní skialpinistické túry. Začalo se přesunem na stoupacích pásech k malým převějím na začátku žlabu. Ne vždy je možné do žlabu najet přímo, a proto bylo předvedeno několik možností zřízení štandu s pomocí listu lopaty, cepínu nebo lyží. Z těchto štandů potom účastníci slanili do žlabu, kde se věnoval dostatek času zjišťování stability sněhové pokrývky: sněhový profil, rozšířený kompresní test a jiné.

Poté se na mačkách a s cepínem v ruce vystoupalo zpátky na hřeben, který začal postupně vystupovat z husté mlhy do slunečného počasí. S mačkami na nohou a lyžemi na zádech se přešlo přes druhý nejvyšší nízkotatranský vrchol Chopok. Zlepšeného počasí s občas probleskujícím sluncem a modrou oblohou jsme využili s Jakubem Freyem k několika odpoledním jízdám ve volných terénech severní strany Chopku. Kupodivu na severních pláních byly lepší podmínky ve volných terénech než na jihu.

Dvouapůldenní „testování a školení“ na Kamenné chatě bylo výborně a rozmanitě připravené, a i ti, kteří se v zimě doposud v horských terénech nepohybovali, získali dobré základy a přehled ke všemu, co je v horách nezbytné znát a mít s sebou.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Zkušenosti čtenářů

vlado

výsledky testu lyží sa tu neobjavia, aspon názory na ne????

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: