Premiéra seriálu Skialpem to začalo v kině Atlas

Premiéra seriálu Skialpem to začalo v kině Atlas

Ve středu 4. října 2015 se v pražském kině Atlas uskutečnila premiéra nového čtyřdílného seriálu Skialpem to začalo. Tento seriál si vytknul za úkol seznámit širokou veřejnost se základy rekreačního skialpinismu na příkladech túr v Krkonoších, a třech dalších evropských oblastech.

Hlavními tvůrci seriálu jsou Alena Zárybnická a Jiří Hölzel, kteří s horskými vůdci UIAGM : Karel Kříž, Libor Kožíšek, Vojta Dvořák, Arild Eidset navštívili čtyři oblasti vhodné pro rekreační skialpinismus. Ve čtyřech pětadvacetiminutových dílech se tak mohou diváci seznámit s historií skialpinismu, bezpečností a několika zajímavými skialpovými oblastmi. V prním dilu to jsou Krkonoše s výstupem a sjezdem ze Sněžky. V druhém dílu jim počasí neumožnilo dokončit výstup na jihotyrolský ColBechei de Sora, zatímco ve třetím dílu se dostali za krásného počasí na Wildspitze v Tyrolsku. Nejvzdálenějším navštíveným místem byla oblast Sunnmøre Alps v Norsku, kde se s lyžemi dostali na Sylvkallen.

V prvním dílu, který se promítal při neveřejné premiéře s ukázkou všeho vybavení pro skialpinismus, autoři zabrousili do historie lyžování v Krkonoších, kde členové Spolku špindlerovských lyžníků předvedli i historické vybavení včetně stoupacích pásů z tulení kůže.  Pokračovalo se základním vybavením na skalp a praktickou túrou z Pece pod Sněžkou přes Výrovku na Sněžku. Dobrým doplněním je praktická bezpečnost v terénu, což bylo demonstrováno na největší krkonošské lavině v Modrém dole. Pracovníci Horské služby Krkonoše tam názorně ukázali sondování zasypaného, stejně jako hledání lavinovým psem.

Pěkně byl také zobrazen průběh cvičné letecké záchrany z terénu, kterého se zúčastnila posádka záchranného vrtulníku Kryštof 6 z Hradce Králové.

https://www.youtube.com/watch?v=Mxh0cPs5LJ0

Premiérové vysílací časy na ČT Sport:

14.11.2015 12.15 hod.
21.11.2015 12.45 hod.
28.11.2015 14.30 hod.
5.12.2015  11.55 hod

Seriál Skialpem to začalo produkovala firmou Norská móda ve spolupráci s HUDYsportem a Českou televizí. Na seriálu se podílel velký realizační tým a firmy Polar, Shock a Contour.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: