Přilba pro lyžování a lezení – recenze Julbo Freetourer

Přilba pro lyžování a lezení – recenze Julbo Freetourer

Freetourer je první přilba firmy Julbo určená komplexně pro zimní aktivity, je totiž certifikována jak pro skialpinismus s lyžováním, tak pro lezení. Jak to všechno zvládá?

Údaje výrobce:

Materiál:EPS s polykarbonátovým svrškem 0,3 mm
Hmotnost: 300 až 420 g
Dostupné velikosti: 56/58, 58/60 a 60/62 cm
Infocena: 2999 Kč
Dodává: Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz/freetourer

Pro pohybově vydatné aktivity má, na rozdíl od klasických lyžařských přileb, ve svrchní a přední části řadu větracích otvorů, aby nedocházelo k přehřívání hlavy při rychlém výstupu. S tím souvisí i další vychytávka – oddělitelné kryty uší, které je možné pro výstup nebo aktivity v jarním období snadno oddělat. Oproti klasické lyžařské přilbě má Freetourer také vnější úchyty pro připevnění čelovky. Nastavení velikosti přilby je pomocí kolečka v týlu – je snadné, ať už je přilba na „holé“ hlavě nebo na tenké čepici.

Helma pro lyže a lyžování

Freetourer je první přilba firmy Julbo určená komplexně pro zimní aktivity, neboť je certifikována jak pro skialpinismus s lyžováním, tak pro lezení. Pro pohybově vydatné aktivity má, na rozdíl od klasických lyžařských přileb, ve svrchní a přední části řadu větracích otvorů tak, aby nedocházelo k přehřívání hlavy při rychlém výstupu.

Nová pravidla

Firma Julbo předběhla helmou Freetourer dobu v roce 2016, neboť 2. ledna 2017 vydala ISMF (International Ski mountaineering Federation) nová pravidla pro účast na skialpinistických závodech. Mezi těmito pravidly se objevil i požadavek na dvojitou certifikaci přilby pro závodní skialpinismus. Ta teď musí splňovat ochranu proti padajícím předmětům – tedy je to lezecká přilba podle EN12492, a zároveň musí splňovat parametry ochrany pro lyžování a snowboard – EN1077.

Ventilace

Přilba Julbo Freetourer je určená pro jakékoliv zimní aktivity a nabízí menší záměny podle aktuálních podmínek. Kromě řady větracích otvorů je to i vychytávka – oddělitelné kryty uší, které je možné pro výstup, nebo aktivity v jarním období, snadno oddělat a schovat do batohu. Větrací otvory pokrývají asymetricky horní část přilby, přičemž jednotlivé větrací otvory mají zužující se kapkovitý tvar. Další tři zvětšující se větrací otvory jsou umístěny mimoosově v čele přilby.

Detail krytu ucha u Julbo Freetourer. Jan Pala
Detail krytu ucha u Julbo Freetourer. Jan Pala

Uchycení čelovky

Oproti klasické lyžařské přilbě má Freetourer také vnější úchyty pro připevnění čelovky, neboť na túry se často vyráží při svitu čelovek. Úchyty jsou čtyři a podle typu čelovky je možné použít pouze dva přední, nebo všechny čtyři. Dva zadní úchyty jsou ovšem určeny hlavně pro přichycení lyžařských brýlí. Pro horní okraj lyžařských brýli je v čelní části přilby menší vybrání tak, aby brýle co nejlépe zapadly. Přilbu Freetourer jsme měli k vyzkoušení v kombinaci s další horkou novinkou – „větracími“ lyžařskými brýlemi Julbo Airflux. Přilba tvořila s brýlemi kompaktní komplet, v němž mezera mezi brýlemi a přilbou byla i díky vybrání v přilbě minimální.

Nastavení

Přilba je nastavitelná v adekvátním velikostním rozsahu kolečkem v týlové  části, což je snadné, ať už je přilba na „holé“ hlavě nebo na tenké čepici. Vnitřní polstrování je kombinované s plným povrchem a síťovinou pro snadnější odvod potu. Při praktickém vyzkoušení nedosáhla intenzita pohybu ve spojení s povětrnostními podmínkami takových hodnot, aby došlo k většímu propocení hlavy, takže úroveň odvodu potu nebyla úplně vyzkoušena.

Barvy

Přilbu Julbo Freetourer jsme měli k vyzkoušení v černé barvě, což na první pohled není pro pozdně jarní slunečný skialp ideální barvy. Pro ty, kterým černá nevyhovuje, je Freetourer ještě v pestrobarevné kombinaci s hlavní barvou modrou a vedlejšími oranžovou na doplňky a černou na polstrování společně s kryty uší.

Zaujalo mě:
  • Nízká hmotnost
  • Odvětrávání
  • Snadné připevnění čelovky
  • Oddělitelné kryty uší

Další informace:

Rodinná firma Julbo udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které mohou obratem vkládat do svých výrobků. Pod značkou Julbo najdete sluneční, vysokohorské a lyžařské brýle i lyžařské helmy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: