Prosincové lyžování mimo sjezdovky v Kaunertalu

Prosincové lyžování mimo sjezdovky v Kaunertalu

Popis lyžařské a freerideové oblasti Kaunertal očima horského vůdce a účastníků, kteří v polovině prosince vyrazili za prašanem, který nebyl. Avšak pouze na první dojem. Účastníci se nezalekli a vytěžili z oblasti maximum a tři dny lyžovali ve volném terénu. Tipy, dojmy a popis z lyžování mimo sjezdovky na nejmladším ledovci v Rakousku.

V reklamních materiálech nebo na webu se o této oblasti dozvíte, že Kaurnertal je nejmladším ledovcem v Tyrolsku. Doslova se uvádí toto:

Kaunertálský ledovec se profiluje jako správné místo pro hledače neotřelých zážitků. Hledáte-li široké sjezdovky s přírodním sněhem, na nichž si můžete nerušeně s rozmachem zalyžovat, nesnášíte-li dlouhé čekání na vleky, hledáte-li svahy pro snowboardisty nebo jste-li nadšeným vyznavačem freeride a lyžařem hledajícím změnu, pak jste u nás na nejlepší adrese.

Moje postřehy jsou následujicí

Ubytování je docela vzdálené od ledovce a každý den vás čeká 20 – 30km jízda do střediska. Někteří to řeší spaním v obytných vozech přímo na ledovci. Celkem teda každý den najezdíte 40 – 60 km dle toho, jak vysoko jste sehnali ubytování v údolí. Ráno i večer vás čeká desítky serpentin. Avšak stále je na co se koukat. Na okolní kopce nahoře nebo soutěsky či přehradu pod vámi. Když před sebou chytnete skibus, nezoufejte, jakmile to bude možné, pustí vás.

Autem můžete dojet přímo až na ledovec do výšky 2750 m nebo stačí pouze na spodní stanici Ochsenalp 2150 m. Od tam pohodlně sedačkou až na ledovec. Tam najdete servis a jedinou restauraci ve středisku. Ta i přesto, že bylo na ledovci opravdu prázdno, byla přes oběd dosti zaplněná. Neumím si představit, jak to vypadá v sezoně.

http://www.kaunertaler-gletscher.at/cs/skigebiet/skigebiet

Před odjezdem doporučujeme mrknout na webkamery:

http://www.kaunertaler-gletscher.at/cs/webcams

Vzdálenost z Prahy aneb jak se tam dostat: Z Prahy se nabízejí dvě klasické trasy. Praha – Plzeň – Rozvadov – Mnichov – Innsbruck – Kaunertal nebo cesta před GAPA. Vzdálenost je asi 600 km. V Rakousku potřebujete dálniční známku.

Led Lenser

Tyrolsko nabízí řadu možností pro zimní aktivity na sněhu, mezi nimi jak freeride, klasické sjezdovky, běžecké lyžování, skialpinismus, sáňkování a mnohé další. Mezi nimi jsou výborné terény na freeride a nepřeberné možnosti na skialpinistické túry ať už v ledovcových oblastech nebo mimo oblasti věčného ledu a sněhu. Podrobněji je vše uvedeno na webu www.tyrolsko.cz.

Ve volném terénu bez sněhu?

Přestože podmínky nebyly ideální a poslední sněhová vločka upadla na začátku prosince, vyrazili jsme s prověřenou partou lyžařů do Kunertalu. Sjezdovky byly skvělé upravené a na svazích trénovalo každé dopoledne spousty týmů v bránách. My chtěli jezdit mimo ně.

Přesto se nám podařilo najít zábavu na tři dny lyžování mimo sjezdovky. I když některé lajny měly svá „úskalí“, rozuměj skalky a kameny. Žertovně jsme jim říkali škrtátka. Některé sjezdy tak vyžadovaly techniku jízdy jako mezi vejci a bylo nutno si stále opakovat „já nic nevážím a mám nejširší lyže na světě“.

V mapě najdete hrubě namalované (žlutá pole) naše trasy a místa. V případě větší sněhové nabídky se jejich paleta jistě rozšíří a to jistě směrem do stran a hlavně směrem dolů ke spodní stanici Ochsenalm I, na kterou jsme mohli letos dojet pouze po sjezdovce. Přesto se nám podařilo 2x projet i tunelem a pod ním najít skryté prašanové úložiště. Avšak vykoupené dojezdem po hrubě urolbované cestě, která z nás vysála poslední zbytky sil k mezistanici Ochsenalm II.

I přesto, že se jedná o freeride ve středisku nebo minimálně na dohled, platí zde stále stejné zásady pohybu ve volném terénu včetně dodržování rozestupů, defenzivního chování a nošení kompletního lavinového vybavení.

Když napadne

V případě bohatší sněhové nadílky jsou možnosti takřka neomezené. Včetně přejezdů volným terénem ze sjezdovky na sjezdovku příjemným kopcovitým terénem nebo si můžete zvolit i prudké žlaby ke kterým budete muset vystoupat s lyžemi na zádech. V případě, že vám nevadí“hajkování“ zkuste vystoupat po svých od výstupu z kotvy Falginjoch 3108 m směrem po hřebeni k Weissespitze 3518 m a tam se spustit dolů zpět do střediska.

Mě osobně ještě čeká probádat tuto oblast i s pásy a v období s větší sněhovou pokrývkou. Prý je to tu vyhlášené.

Mapka KaunertalMapka Kaunertal

Další fotografie: FOTOGALERIE KAUNERTAL >>

Autor Vojtěch Dvořák, šéfredaktor Svetoutdooru.cz, je nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš. Kde to má kousek na krkonošské hřebeny nebo na Prachov a Suché skály. Koketuje i s kajakem a miluje Jizeru, jako svou řeku učitelku. A taky běhá nebo se o něco takového pokouší. Nevzdává to a dělá ty komické pohyby zas a zas. Rád přemýšlí o vybavení a stále by něco vylepšoval.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: