Prosincové Setkání skialpinistů 2021 na Dvoračkách bylo plné sněhu, slunce, workshopů a přednášek

Prosincové Setkání skialpinistů 2021 na Dvoračkách bylo plné sněhu, slunce, workshopů a přednášek

Komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého srazu uspořádala pravidelné Setkání skialpinistů v Krkonoších ve dnech 10.-12. prosince 2021. V horském hotelu Štumpovka na chatě Dvoračky se sešli v hojném počtu jak zájemci o tradiční, tak i závodní skialpinismus.

V pátečním odpoledni a podvečeru začali na Štumpovku na lyžích či splitboardech postupně přicházet účastníci z různých koutů České republiky. Po večeři začal s menším zpožděním večerní přednáškový program sestávající ze tří prezentací. Nejprve byly podrobně rozebrány různé nepříjemnosti, které se mohou stát při skialpinistických aktivitách v rámci prezentace „Nebezpečí a nehody při skialpinismu“.

Pod Dvoračkami jsme měli štěstí i na trochu prašanu
Pod Dvoračkami jsme měli štěstí i na trochu prašanu

Pokračovalo se podrobným seznámením se skialpinistickými možnostmi na Balkánu od Slovinska přes další země bývalé Jugoslávie až po Rumunsko a Bulharsko. Páteční program uzavřel Luboš Chvátal s představením skialpinistických výletu v části Dolomit od Monte Cristallo po Piz de Puez. Poté došlo k rozdělení účastníků na sobotní dopolední venkovní workshopy.

Na lavinovém workshopu se hodně kopalo a píchalo sondami
Na lavinovém workshopu se hodně kopalo a píchalo sondami

Na sněhu se zlepšovaly sjezdy, skákalo se a vyhledávalo

V sobotu se po snídani účastníci vyhrnuli před chatu, kde se rozdělili do dopoledního bloku tří workshopů. Odpoledne v jednu hodinu začalo druhé kolo workshopů. Lavinové workshopy Pieps vedené horským vůdcem Josefem Milfaitem byly vedle chaty Dvoračky, zatímco zlepšování sjezdových technik i bezpečné skákání na lyžích proběhly s využitím vleku na sjezdovce Dvoračky. U sjezdových technik a skoků se probraly různá praktická cvičení, což u skoků bylo vylepšeno o to, že většina účastníků byla na konci workshopů schopná skákat i skoky s otočkou o 180 stupňů a někteří i 360 stupňů.

Trénink sjezdových technik pod Dvoračkami
Trénink sjezdových technik pod Dvoračkami

Přednáškový program byl plný lavin, lavinové prevence, metodiky a výletů

V odpoledně-večerním programu byla řada motivačních přednášek a videí z různých skialpozajímavých oblastí. Začalo se rozborem lavinových nehod za poslední dobu včetně dvou z prosince 2021. Pokračování zajistily nejmladší účastnice – šestiletá Eliška a třináctiletá Anička, které představily to, jak se dostaly ke skialpu a jaká místa už s tuleními pásy na lyžích navštívily.

Losování v podání nejmladší přednášející - šestileté Elišky
Losování v podání nejmladší přednášející – šestileté Elišky

Maruška Zelená rozebrala možnosti, trénink a postcovid syndrom u skialpinistických závodů. Václav Novotný představil současné trendy v ideálním oblékání na různé aerobní aktivity v zimních horách.  Roman Juras podrobně rozebral lavinové katastry a vývoj lavin v Krkonoších. Jitka Růžičková uvedla možné zdroje na sociálních médiích a internetu k lavinové prevenci, předpovědím a bezpečnosti. Tradičně nemohl chybět ani trochu opomíjenýi splitboard, jehož představení a různým peripetiím s ním spojeným se zhostila Dita Kitnerová.

Výherkyně hlavní ceny brýlí Gnarly Owl se oprávněně raduje
Výherkyně hlavní ceny brýlí Gnarly Owl se oprávněně raduje

Večerní program se zahraničními výjezdy a historií lyžování

Ze zahraničních výjezdů byl v loňské sezóně významný jen výstup a sjezd Libora Duška ze šestitisícovky Šipka pod Štítem Revoluce ve středoasijském Tádžikistánu. Libor následně pokračoval prezentací historie lyžování s důrazem na to, co a jak se postupně dělo v Krkonoších, včetně významných jmen.

Z mimoevropských oblastí byly představeny skialpové možnosti na Sibiři, kde je možné jezdit strmé svahy v hlubokém prašanu už v listopadu. Video z Gruzie představilo dosud skialpinisticky málo navštěvovanou oblast Racha. Zabrousilo se i do historie českého skialpinismu s videem Robina Bauma s prvosjezdem z Cho Oyu, Pikem Lenina a dalšími oblastmi. V sobotu večer byla ještě vylosována skialpinistická tombola s cenami od Gnarly Owl, Piepsu, Boatparku a Nalehko.

Na krkonošském hřebenu v nedělním dopoledni
Na krkonošském hřebenu v nedělním dopoledni

Nedělní dopoledne s výletem na krkonošské hřebeny

V nedělním dopoledni se stihly ještě metodicky procvičit různé způsoby otáčení ve strmějším terénu při výstupech na tuleních pásech. Poté se účastníci vydali na okružní túry po tyčovém značení na hřebenech Krkonoš.

Sjezd na nasluněneém svahu
Sjezd na nasluněneém svahu

Hodnocení některých účastníků

Dita:

Na Dvoračky výstup noční,
celkem foukal vítr boční.

Všude sněhu jako smetí,
tak objednám vínka litr třetí.

Večírky opět nezklamaly,
někteří i chatu anonymně doblinkali.

No a počasí naprostá pecka,
Tak příští rok děcka

Jakub: „Letošní setkání skialpinistů obsahovalo veškeré atributy správného krkonošského víkendu. Večerní čelovkový výšlap z Rokytnice, sobotní tréninky techniky ve velice zábavném podání, individuální výšlapy na východy a západy slunce pod Lysou a pěkná večerní promítání. Na začátek sezony akce jak se sluší a patří.“

Adéla: „Velmi vydařená akce po všem stránkách, poučné, inspirativní a zajímavé přednášky, fajn kolektiv lidí, workshopy pod kvalitním vedením byly nejenom přínosné ale i zábavné. Azurové počasí už byla jen třešničkou na dortu. Doporučuji všem, nechtělo se mi domů.“

Olga: „Skialpinistické setkání na Dvoračkách bylo pro mě od pozvání až po nedělní odjezd domů parádní. Skvělý přístup organizátora hodnotím maximálně, nejen, že se nám všem věnoval v rámci kurzu, ale zajistil všem i skvělý servis ještě před odjezdem. Mě např. zkontaktoval s partou, která jela také z Olomouce, a tak jsme jeli jedním autem, jinak bych jela sama. Hned po příjezdu na chatu super organizace na místě a vytuněný přednáškový program. A dobře zásobovaný bar tam taky byl. Ubytování na chatě mě velmi mile překvapilo, takový luxus jsem na sjezdovce nečekala. V sobotu začal metodický výcvik, každý si při přihlašování vybral, o co má zájem. Já osobně jsem si chtěla vylepšit sjezdy (mám skialpy úplně nové, loni jsem byla párkrát venku) a pak skoky na lyžích. Překonala jsem několikrát své limity. Bomba. A ty endorfiny. Večer přednášky, bar, tombola… co víc si přát. Nutno dodat, že od doby, co jsme v pátek vystoupili z auta do nedělního večera bylo azuro. Takže, víkend celý absolutně za odměnu.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: