První ročník Běhu na Minčol za dokonalého počasí

První ročník Běhu na Minčol za dokonalého počasí

Pořadatelé pod vedením Martina Kaise připravili na poslední říjnový den – sobotu 31. 10. 2015 – první ročník běhu do vrchu na malostranský Minčol (1364 m). Pro skialpinisty byl tento běh dobrým testem před nadcházející zimní sezónou, zatímco běžci a cyklisté svou účast brali standardně. Minčol zřejmě předchází výborná pověst, neboť při sobotní registraci na konci obce Višňové se celkové číslo startujících zastavilo na 153 účastníků v různých věkových kategoriích.

Běh na Minčol uvádí Martin Kais takto:

„Jedná sa o najťažší beh do vrchu v blízkom okolí, v krásnom prostredí Višňovskej doliny. Trasa preteku vedie v prvej časti dolinou a následne sa dvíha smerom na hlavný hrebeň, ktorý smeruje až na vrchol Minčola, kde na Vás čakajú dúfajme pri dobrom počasí krásne výhľady na Krivánsku, ako aj Lúčasnkú časť Malej Fatry. Čakajú na Vás prudké stúpania od začiatku až do konca s minimom priestoru pre oddych. V záverečej časti sa trasa prudko dvíha a následuje finish pre čistorvných vrchárov, kde väčšina ľudí zvolí asi rýchlu chôdzu namiesto behu 🙂 Tešíme sa na Vás a dúfame, že sa kvalitne pripravíte a užijete si celú trasu!“

Popis běhu na Minčol dokonale vystihoval situaci v terénu, kdy se po 6,5 km nastoupalo přibližně 900 výškových metrů. Zaregistrovali jsme se po půl jedenácté na konci Višňového, kde se už mohutně zahřívala poskakováním nebo během spousta lidí. Pořadatelé původně očekávali kolem 50 aktivních účastníků a nakonec se jich k registraci dostavilo více než třikrát tolik. U tak velké skupiny byl trochu problém se natlačit na úzkou cestu dolinou, a proto jsme se (vědomi si svých možností) postavili až na samotný závěr startovního pole.

Celá trasa běhu na Minčol vedla po modré turistické značce. Po odstartování v 11 hodin se přední část startovního pole rozběhla rychlým tempem, zatímco jsme na konci mohli ještě chvíli plkat, než se zrychlená vlna dostala až k nám. První úsek vedený po lesní zpevněné silnici byl pohodový s malým převýšením.

Poprvé se začala situace lámat při odbočce k lyžařskému středisku, kde jsme se přes les dostali na docela ukloněné louky s lyžařskými vleky. Lyžařským střediskem plně proběhla jen první běžecká skupina, zatímco velká část startujících se snažila po sjezdovkách co nejrychleji vyjít nahoru.

Nad lyžařským střediskem se opět zaběhlo do lesa, kde se střídaly rovinaté úseky se stoupáními. Místy už se otevíraly fantastické výhledy na nasluněné široké okolí. Tak to pokračovalo až do cedule naznačující, že do cíle zbývá 1000 metrů (reálný odhad byl, že to bylo o dost dál…). Tady bylo stoupání asi nejstrmější. V závěrečném úseku jsme se dostali nad hranici lesa a směrem k východu se otevřel výhled na nádhernou ivnerzi.

V cíli na vrcholu příjemně pofukovalo, a kromě závodníků a pořadatelů tady bylo i dost turistů a cyklistů. Po chvíli jsme na popud místního skialpinisty nezvolili trasu běhu pro návrat do lyžařského střediska, kde u chaty Horný Diel bylo nachystáno občerstvení a vyhlášení výseldků, ale udělali jsme větší běžeckou okliku kolem děla ze SNP a dolů do střediska. Vyhlášení výsledků proběhlo u lyžařské chaty Holý diel poté, co se všichni účastníci pořádně nacpali kapustnicoua zapili to rozličnými nápoji.

Výsledky Běhu na Minčol

Muži do 39 let:

 1. Ján Ďurmek 40:12:00
 2. Martin Jančuš 42:04:00
 3. Štefan Štefina 43:01:00

Muži od 40 do 49 let:

 1. Miroslav Vanko 41:24:00
 2. Miroslav Kovalík 42:50:00
 3. Luboš Kováčik 43:12:00

Junioři:

 1. Igor Hovorič 43:38:00
 2. Miloš Vojtek 45:25:00
 3. Patrik Podolák 45:34:00

Masters nad 50 let:

 1. Jozef Brünn 49:23:00
 2. Eduard Grúcik 53:45:00
 3. Milan Tabak 55:06:00

Ženy nad 34 let:

 1. Anna Balošáková 55:15:00
 2. Darinka Krausová 58:38:00
 3. Daniela Zgodanová 1:00:00

Ženy do 34 let

 1. Jana Macková 59:46:00
 2. Lucia Gašiaková 1:00:16
 3. Monika Chovanová 1:00:36

A jak to viděl slovenský Tyger? Tyger Beh na Minčol 2015.

Další fotky ve fotogalerii: Běh na Minčol – foto výsledky

Zkušenosti čtenářů

Hanz

Kdyby měl Mišo to své jedinečné out triko, tak by určitě vyhrál !!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: