Rakouské údolí Ötztál otevírá zimní sezónu 2016-2017 s řadou novinek a akcí

Rakouské údolí Ötztál otevírá zimní sezónu 2016-2017 s řadou novinek a akcí

Ötztálské údolí je oblastí zaslíbenou nejenom zimním sportům. S nastávající zimní sezónou, která oficiálně začala prvním závodem Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Söldenu, je připravena řada novinek a akcí pro milovníky zimních sportů. Jedním z hlavních taháků může být nová unikátní lanovka na Giggijochbahn nebo návštěva míst, kde se natáčela bondovka Spectre.

Světový unikát – nová lanovka Giggijochbahn

První čtyřmístná kabinková lanovka Giggijochbahn fungovala od roku 1977 do roku 1998 s hodinovou přepravní kapacitou 1070 osob. V roce 1998 byla původní lanovka nahrazena novou osmimístnou kabinkovou lanovkou, čímž se přepravní kapacita zvýšila na 2800 osob za hodinu. Ani to však nedostačovalo obrovskému zájmu milovníků zimních sportů, a proto došlo v roce 2016 ke stavbě nové lanovky třetí generace. Lanovku s desetimístnými kabinkami vyrobila firma Doppelmayr a hodinová přepravní kapacita se stala světově unikátní – 4500 osob za hodinu! Osmimistná kabinková lanovka nově funguje v Hochoetzu.

Fotogalerie Sölden podzim 2016 >>

Architekt i zadavatel se snažili u dolní stanice lanovky Giggijochbahn minimalizovat zastavěnou plochu, takže byla realizována úzká věžovitá budova, kde přepravu lyžařů od parkoviště k nástupu ve výšce třináct metrů nad okolím zajišťují dvoje jezdící schody a výtah. Horní stanice ve výšce 2283 metrů je neuvěřitelně vzdušná a průhledná. Celá stavba je lehká, když ocelová konstrukce je potažená fólií. Fólie kryje „garážový“ prostor pro desetimístné kabinky, které jsou po skončení provozu „zavezeny“ do horního patra. Lanovka překoná šikmou vzdálenost 2648 metrů při výškovém rozdílu 921 metrů za necelých devět minut. Nová lanovka Giggijochbahn bude poprvé spuštěna 26. listopadu 2016.

Sölden nabízí 146 km sjezdovek obsluhovaných 33 vleky. Součástí jsou i dva ledovce Rettenbachgletscher (2675-3250 m) a Tiefenbachgletscher (2795-3249 m) pokryté deseti vleky a více než 34 km sjezdovke. U Rettenbachgletscheru má také řada světových lyžařských firem svá testovací centra.

BIG 3, aneb tři třítisícové vrcholy v Söldenu

Všechny tři vrcholy Gaislachkogl (3048 m), Tiefenbachkogl (3250 m) a Scharze Schneid (3340 m) nabízejí vyhlídkové plošiny s úchvatným panoramatickým výhledem nejenom na údolí Ötztál. Všechny tyto vrcholy je možné objet v rámci jednoho lyžařského okruhu.

James Bond v Söldenu

Sölden se poměrně rozsáhle objevil v bondovce Spectre, kde bylo možné spatřit restauraci ice Q, prostřední stanici lanovky Gaislachkogl, silnic Ötztaler Gletscherstrass k ledovcům Rettebachgletscher a Tiefenbachgletscher. Během patnácti natáčecích dnů využil 600-členný filmový štáb přes 250 různých vozidel a dvě letadla.

Závody v Söldenu zahájily Světový pohár ve sjezdovém lyžování

O víkendu 22. až 23. října 2016 byla prvními závody Světového poháru žen a mužů v Söldenu zahájena zimní sezóna 2016-2017. Na ledovci Rettenbachgletscher závodili v sobotu ženy a v neděli je vystřídali muži. V nadmořské výšce 3000 metrů přivítaly jak účastníky, tak diváky, dokonale připravené sjezdovky, na nichž v sobotu zvítězila Švýcarka Lara Gut, před Mikaelou Shiffrin (USA) a Martou Bassino (ITA). Slovenka Petra Vlhová skončila na osmém místě. Do druhého kola se nekvalifikovala jediná česká zástupkyně Martina Dubovská. V nedělním závodě mužů skončili na stupních vítězů Alexis Pinturault (FRA) před Rakušanem Marelem Hirscherem a třetím Felixem Neureutherem z Německa.

Přehled hlavních akcí v Ötztálu 2016-2017

  • Říjen – zahájení Světového poháru ve sjezdovém lyžování
  • 17.-26. 11. 2016 záhájení zimy v lyžařském středisku Obergurgl-Hochgurgl
  • 16.-24. 12. 2016 záhájení zimní sezóny v lyžařské oblasti Hochoetz
  • Hudba s nejlepšími DJs 26. listopadu, 10. prosince a od 6. ledna do 31. března 2017 Söldenská párty pokračuje každý pátek od 14 hodin
  • Electric Mountain Parties na zasněžené ploše na Giggijochu – 3. 12., 20. 1.,17. 2., a 17. 3.
  • Šestý ročník festivalu Electric Mountain Festival vyvrcholí ve dnech 6. až 7. dubna 2017

Ledovcové představení Hannibal je připraveno na ledovci Rettenbachgletscher ve výšce 3000 metrů nad mořem na závěr sezóny 21. dubna 2017. Námětem představení je pohyb vojevůdce Hannibala přes zasněžené Alpy, kdy namísto slonů budou vystupovat osvětlené rolby. Na představení se budou kromě roleb podílet učitelé lyžování, paraglidisti, basejumpeři a dále řada sněžných skútrů a vrtulníků. Představení se koná jednou za dva roky za účasti přibližně 500 účinkujících a 8000 diváků.

Freeridové lahůdky v Obergurglu-Hochgurglu

V oblasti Obergurgl-Hochgurgl budou od zahájení sezóny v polovině listopadu k dispozici různé lyžařské aktivity jak pro ranní ptáčata, tak pro sovy. Ti, co nemají ráno problém brzy vstanout, mohou v malé skupince s průvodcem vykroužit první oblouku v brzkých ranních hodinách, tzv. First line. Rozlyžování zakončí snídaní na horské chatě Hohe Mut Alm. Na večer je samozřejmostí večerní lyžování v pátek nebo ve čtvrtek od 19:30 do 22:30 hodin. Kromě večerního yžování je v Hochgurglu k dispozici i tříkilometrová přírodní sáňkařská dráha s mnoha zatáčkami.

Pro freeridisty je připraven týden Powder Snow Week od poloviny ledna 2017, během něhož budou hosté lyžařského střediska Obergurgl-Hochgurgl mít možnost se bezplatně zúčastnit freeridových túr s průvodcem. Kromě freeridistů je Powder Snow Week určen také těm, kteří by si chtěli vyzkoušet noční vycházky na sněžnicích nebo se projet rolbou.

Freeridovým vyvrcholením zimní sezóny v Obergurglu-Hochgurglu bude závod Open Faces Freeride Contest od 24. do 26. března 2017, na němž se představí nejlepší světoví lyžaři.

Parádní lyžování v Söldenu na konci října

Státní svátek 28. října 2016 byl díky předpovědi výborného počasí a dobrých sněhových podmínek využit k několikadennímu lyžování v Söldenu. Ledovce se třpytily pod čerstvou sněhovou pokrývkou a podmínky byly ideální. Martina zhodnotila: „Příjemné teploty a slunečné počasí přilakalo hodně lyžařů, přesto ledovec v Söldenu opět nezklmal. Rozmanité terény zaručují krásné lyžování pro lyžaře všech výkonnostních skupin. Sluníčko nám svítilo všechny čtyři dny a my si užili jak krásné lyžování tak příjemné posezení na terasách restaurací. Z prodlouženého víkendu jsme se vrátili spokojení, odpočatí a opálení.“

Další návštěva Söldenu je plánována na druhou polovinu listopadu, kdy se uskuteční testovací dny K2.

Foto: Ötztal Tourismus a Martina Labohá.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: