RECENZE: Montura Air Action Hybrid Jacket – akční bunda

RECENZE: Montura Air Action Hybrid Jacket – akční bunda

Už máte doma nějakou hybridní bundu? Obzvláště na skialpech se kus oblečení kombinující různé vlastnosti více než hodí. Otestovali jsme bundu Montura Air Action s membránou Gore-Tex Infinium™ a technologií Windstopper®. Dostála slibů skvělé prodyšnosti a ochrany proti větru a mírnému dešti?

PARAMETRY

Celé jméno recenzovaného výrobku MONTURA AIR ACTION HYBRID JACKET
Druh sportu outdoor, skialp, běžecké lyžování, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí jarní, podzimní, zimní, celoroční
Materiál 1 část vnějšího materiálu 100 % polyamid, část vnitřního materiálu 100 % polyamid
Materiál 2 sekundární vnější materiál 91 % polyester a 9 % elastan, boční vložka 100 % polyester
Materiál 3 vložka rukávů 88 % polyester a 12 % elastan, hlavní podšívka 50 % polyester a 50 % polyamid, sekundární podšívka 100 % polyester
Hmotnost 412 g
Použitá membrána Gore-Tex Infinium™ Windstopper®
Barevné varianty Modro-červená, zeleno-modrá, žluto-černá, červeno-modrá, šedo-modrá, černá, šedo-zelená
Velikostní varianty XS – XXL
Výbava 1 tři vnější kapsy
Výbava 2 Pružná kapuce
Výbava 3 Pružné lemy rukávů a části bundy
Infocena 6 990 Kč
Dodává OUT-SPORT s.r.o.

Zaujalo mě

  • Prodyšnost
  • Neprofuk
  • Pohodlný střih
  • Dlouhá táhla zipů

Shrnutí recenze

Hybridní bunda Montura Air Action s membránou Gore-Tex Infinium™ a technologií Windstopper® slibuje skvělou prodyšnost a zároveň ochranu proti větru a mírnému dešti. Jak si tato bunda vedla v průběhu roku se dočtete níže.

PODROBNÝ POPIS

Celkový pohled na parádní hybridní bundu.
Celkový pohled na parádní hybridní bundu.

Charakteristika

Stále častěji se na trhu začínáme setkávat s bundami hybridních konstrukcí, a to je dobře! Použitím různých materiálů v různých částech výrobku získáváme excelentní vlastnosti a jinak tomu není ani u bundy Air Action od Montury, kterou využijete během celého roku, i když se spíše hodí do chladnějšího prostředí.

Připravená do akce

Bunda má pohodlný střih, který neomezuje v pohybu. Za to mohou pružné a prodyšné panely černé barvy na zádech a v bocích. Tyto části z tzv. all weather fleecu jsou zevnitř kartáčovány, a tudíž izolují, zatímco hybridní konstrukce umožňuje vysokou prodyšnost. Šedé panely pod pažemi jsou taktéž pružné, ale již nemají izolační vlastnosti. V těchto místech je kladen důraz na prodyšnost bundy. Červené a modré panely bundy jsou těmi nejexponovanějšími a musí odolat vlivům počasí a horského prostředí. O pohodlí během vašeho výkonu se stará kombinace materiálu Gore‑Tex Infinium™ s technologií Windstopper® a polyesterová, přirozeně strečová, vodoodpudivá látka NANOtex.

Tmavé panely na zádech a bocích jsou zateplené ale prodyšné. Šedé v podpaží a zespod rukávů zateplené už nejsou. Modrá a červená část je nepromokavá.
Tmavé panely na zádech a bocích jsou zateplené ale prodyšné. Šedé v podpaží a zespod rukávů zateplené už nejsou. Modrá a červená část je nepromokavá.

Detailní pohled

Svrchní materiál bundy se při prvním doteku zdá velice jemný, ale jak se během testování na skalách ukázalo, je i velice odolný. Švy na nepromokavých částech bundy jsou podlepeny. Na kapuci, ramenou a hrudi najdeme bezpečnostní reflexní prvky. Tři kapsy uzavírají voděodolné zipy YKK s dlouhými táhly, takže není problém obsluhovat je i v rukavicích. Hlavní zip je také voděodolný. Na bundě nenajdeme žádná zdrhovadla. V lemech rukávů, kolem boků i v kapuci jsou všity pruženky, které se o přilnavost okrajů postarají samy. Kapuce je dostatečně velká na to, aby se pod ni vlezla i skialpová či lezecká přilba.

Nepromokavé části bundy mají podlepené švy.
Nepromokavé části bundy mají podlepené švy.

Co je uvnitř

Když nahlédneme na bundu zevnitř, vidíme použití rozdílných materiálů a podšívek, které se starají o tepelný komfort a dostatečné odvětrání. Krycí léga hlavního zipu a límec jsou podšity jemným fleecem a napříč zády najdeme všitý elastický pruh, který zabraňuje nadměrnému vlání zad bundy.

Detail vnitřních materiálů. Vlevo nezateplená látka v podpaží a na spodu rukávů. Vpravo zateplený panel na zádech.
Detail vnitřních materiálů. Vlevo nezateplená látka v podpaží a na spodu rukávů. Vpravo zateplený panel na zádech.

Testování v ostrém provozu

Testování během lezení ve Vysokých Tatrách.
Testování během lezení ve Vysokých Tatrách.

Skialp

Při přebírání bundy u distributora jsem se nestačil divit, jak byla bunda vychvalována, a proto jsem se těšil na první testovací skialpový výstup na Lysou horu v Beskydech. Řídil jsem se doporučením od distributora a pod bundu vzal jen funkční triko s dlouhým rukávem. V mém případě bylo z merino vlny. Po zahřátí bunda poskytovala příjemný komfort umožňující svižné tempo, aniž bych se přehříval. Po vystoupání jsem schválně bundu nesvlékal a ani se neoblékal do dalších vrstev. Po sundání pásů a nachystání se na sjezd jsem byl překvapen, že ani mírně zpocený nepociťuji chlad z proudícího vzduchu. Při dojezdu zpět k autu jsem bez pocitu chladu a téměř suchý sbalil lyže a vyrazil domů.

Běžky

Podobně se chovala bunda i na běžkách. Skvělá ochrana proti větru, výborná prodyšnost a dobrá tepelná izolace. Je ovšem potřeba mít na paměti, že bunda je určena pro dynamické outdoorové aktivity, a pokud se na delší dobu zastavíte, měli byste mít extra zateplovací vrstvu.

I v bílé stopě se bunda Montura Air Action neztratí.
I v bílé stopě se bunda Montura Air Action neztratí.

Lezení

Bundu jsem si rád vzal i na lezení do letních Vysokých Tater. I zde našla uplatnění, při nástupu během chladného rána, ve stinném štandu nebo při samotném lezení ve větru a zamračeném počasí s přeháňkami. Strečové vlastnosti i samotný střih nijak neomezuje při gymnastických pohybech na skále. Odolnost proti oděru je taky výborná, jemný svršek vydrží opravdu hodně a ani hrubá tatranská žula na něj neměla vliv. Pokud si bundu zakasáte do sedáku, počítejte s omezeným přístupem do bočních kapes, nicméně jsou stále alespoň částečně přístupné.

Závěr

Máte rádi rychlejší pohyb v přírodě či horách a nebojíte se vyrazit i do chladnějšího, vlhčího a větrnějšího prostředí? Pak by bunda Montura Air Action Hybrid Jacket mohla být vaším věrným společníkem. Se svými naváženými 412 g je něčím mezi mikinou, softshellovou a hardshellovou bundou – zkrátka hybrid, jak má být! Vyniká především svou prodyšností a odolností vůči nepřízni počasí, které převládá převážně v podzimním a zimním období.

Další informace

Montura ztělesňuje hory, přírodu a aktivní pohyb s tím spojený. Představou této italské firmy je vymýšlet a vytvářet outdoorové oblečení nejen pro lidi, kteří hory zlézají, ale především pro lidi, kteří horami vášnivě žijí a kteří se jim snaží porozumět. Zájem interpretovat potřeby a přání horalů je základním kamenem vize Montury do budoucnosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: