HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Jakub Larysz

Jakub Larysz

šéfredaktor časopisu Svět outdooru

Svou vášeň pro lezení a pohyb v horách objevil při studiu Informatiky a výpočetní techniky na VŠB-TU Ostrava. Skalky, Tatry, Alpy. Vše, co se mu tyčilo nad hlavou, chtěl zlézat. Časem zjistil, že tahat s sebou prkno za kamarády na skialpech, není úplně efektivní a přesedlal na skialpy. V listopadu 2014 vyměnil evropský kontinent za tříletou zkušenost na Novém Zélandu, kde zdokonaloval své lyžařské dovednosti v nelehkých novozélandských podmínkách. Do rodných Beskyd se vrátil v listopadu 2018, odkud nyní vede časopis Svět outdooru a podniká skialpové a lezecké výpady po Evropě.

ŽIVOTNÍ MOTTO

Na výzvy si odpovídám větou: "Proč ne?!"

JAKÉHO POČINU SI V ZIMNÍCH HORÁCH NEJVÍC CENÍŠ?

Každé akce, ze které se vrátím ve zdraví. Jinak to bude celodenní sólo túra přes Treble Cone na Black Peak na Novém Zélandu, protože jsem si uvědomil, kdy je nejvyšší čas se otočit.

JAKÉ AKTIVITY TĚ V ZIMNÍCH HORÁCH NEJVÍC BAVÍ (SKIALP, FREERIDE, ZIMNÍ TURISTIKA...)?

Tradiční skialp, někam vyšlapat, sjet, zase vyšlapat a sjet... a tak do zblbnutí i třeba s techničtějšími výstupy na vrcholy.

JAKÝ SEN BY SIS RÁD/A SPLNIL/A?

Celodenní nebo i vícedenní traverz Vysokých Tater.

ZAJÍMÁŠ SE O VYBAVENÍ? CO SE TI OSVĚDČILO?

V zimních horách se mi nejvíce osvědčily skialpy, teplé oblečení a termoska se silným, ale opravdu silným, černým čajem s medem.

KAM SE RÁD/A VRACÍŠ?

Z hor domů a po nějaké době zpátky do hor. Miluji Vysoké Tatry.

JAKÁ POHOŘÍ JSI V ZIMĚ NAVŠTÍVIL/A?

Beskydy, Vysoké Tatry, Jižní Alpy na Novém Zélandu, Wallis ve Švýcarsku

OSVĚDČENÝ TIP NA ZAHŘÁTÍ?

Pohyb a horký čaj 🙂

LAVINY: MÁŠ OSOBNÍ ZKUŠENOST? CO DĚLÁŠ PRO PREVENCI?

Naštěstí jsem v lavině nebyl a kromě sledování počasí i týden dopředu a čtení lavinových bulletinů vyhodnocuju aktuální situaci na místě a naslouchám pocitům. Když se necítím dobře, nehrotím to. Hory tady budou i zítra.

CO PIJEŠ NA APRÉS SKI?

Největší drsňáci pijou Ginger beer (zázvorové pivo) 🙂

Články autora

ROZHOVOR: Pavel Kořínek o přípravě na sedmitisícovku Muchu Chhish

ROZHOVOR: Pavel Kořínek o přípravě na sedmitisícovku Muchu Chhish

Každý, kdo leze ve vysokých horách, si je vědom náročnosti podmínek, které ve vysokohorském prostředí přetrvávají a že štěstí přeje připraveným. Zeptali jsme se Pavla Kořínka na to, jak se na expedice připravuje on a kam se teď chystá.

Ortovox představil lavinový vyhledávač, který mluví!

Ortovox představil lavinový vyhledávač, který mluví!

Den 2. 2. 2021 se stal významným pro všechny, kteří rok co rok vyrážejí do zimních hor a čelí lavinovému nebezpečí. Tímto dnem Ortovox představil, jako první na světě, lavinový vyhledávač s hlasovou navigací.

MILUJEŠ SNÍH? POJĎ NA FESTIVAL OBZORY 12.-13.12.2020

MILUJEŠ SNÍH? POJĎ NA FESTIVAL OBZORY 12.-13.12.2020

Neděle plná sněhu, lyžování a skialpinismu. Program největšího českého setkání milovníků zimních sportů v teple připravil web TuleniPasy.cz. Myslí na začátečníky skialpinisty, kteří se dozví o prvních krůčcích a trasách v Alpách a nastudují problematiku lavin a bezpečnosti. Freeride v Gruzii pak potěší i ty, kteří mají expedičního ducha. Zařadili jsme i největší letošní počin s tvůrcem filmu BOYS 1970 a dva filmy o freeridu.