RECENZE: Pinguin Ridge 28 a 40 – zimní batohy

RECENZE: Pinguin Ridge 28 a 40 – zimní batohy

Taky hledáte svůj oblíbený zimní batoh? Pinguin Ridge 28 si našel své místo na veškerých mých podzimních a zimních akcích. Zamiloval jsem si jeho pohodlné nošení, hmotnost a univerzálnost použití. Oblíbíte si ho taky?

PARAMETRY

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinguin Ridge
Materiál 1 Nylon 6.6
Hmotnost 1194 g
Objem batohu 28 l
Výbava 1 Možnost chrániče páteře: ano
Infocena 2 490 Kč (28 l), 2 690 Kč (40 l)
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz/

Zaujalo mě

  • Pohodlný zádový systém
  • Možnosti upnutí lyží
  • Možnost ochrany páteře
  • Hmotnost

Shrnutí recenze

Pinguin Ridge se pro mě stal synonymem pro zimní batoh, obzvláště 28l varianta si našla své místo na veškerých mých podzimních i zimních výpadech do přírody. Zamiloval jsem si jeho pohodlné nošení, hmotnost a univerzálnost použití. Chcete vědět, jestli splňují nároky na dobrý skialpový batoh?

PODROBRNÝ POPIS

Bratři do sněhu

Pinguin v roce 2019 redesignoval celou řadu svých batohů. Výjimkou nezůstal i zimní batoh Ridge, který nejraději využijí skialpoví a snowboardoví nadšenci, ale i zimní turisté na sněžnicích. V redakci jsme pro vás otestovali obě velikosti batohů (28 a 40 l), které Pinguin nabízí. Jak obstály?

Připnutí lyží na batoh do (H)Áčka je rychlejší než diagonálně, ale občas se stane, že se nakopnete o hranu lyží.
Připnutí lyží na batoh do (H)Áčka je rychlejší než diagonálně, ale občas se stane, že se nakopnete o hranu lyží.

Materiály a vychytávky

Ať sáhnete po jakékoliv velikosti batohu, o nic nepřijdete. Dalo by se říct, že to jsou jednovaječné dvojčata, z nichž jedno je prostě větší, proto budu jejich společné vlastnosti popisovat v jednotném čísle a případné rozdíly jmenovitě s uvedením litráže batohu.

Asi největším skokem vpřed tohoto modelu je zádový systém. Záda batohu využívají technologie lisovaného zádového systému SNOFF, který je vodoodpudivý a nelepí se na něj sníh. Standardně jsou záda batohu vybavena HDPE deskou s duralovou výztuhou, která zajišťuje pohodlí a rozložení váhy nákladu. K batohu si můžete dokoupit chránič páteře SAS-TEC, model SCA 500 pro 40l a SCA 450 pro 28l variantu. Použitím páteřáku se tak z batohu stává slušné freeridové brnění.

Detail zádového systému SNOFF.
Detail zádového systému SNOFF.

Batoh je ušit z lehkého a odolného materiálu Nylon 6.6, díky čemu se na váha 40l verze dostala pod 1,3 kg. Podobně jako ostatní inovované batohy, i tento model používá kvalitní NIFCO spony a YKK zipy. Ramenní popruhy a bederní pás jsou polstrovány technologií 3D Mesh, která je dobře odvětraná a rozkládá hmotnost i těžce naloženého batohu.  Pokud bederní pás nechcete využívat, lze jej jednoduše vyjmout. Již standardem je píšťalka ve sponě hrudního popruhu. Na čele batohu vynikají kovové háčky, které rozdělují stahovací popruh, a tím dávají možnost diagonálního upnutí lyží. Horní kompresní popruh je k zádům uchycen přezkami a spodní je napevno protažen stahovacími sponami. Na středu čela jsou ještě dvě oka zpevněná Hypalonem, kterými popruhy prochází a tím zajišťují již zmiňované diagonální upnutí lyží. Po stranách čelního panelu najdeme žebříčky na přichycení dalšího vybavení, oka a gumičky na přichycení trekových hůlek nebo cepínů a reflexní popruh na přichycení blikačky. Za krkem pak najdete barevně odlišené ucho, které lze také použít pro zavěšení k sedáku při vyprošťování z trhliny nebo jen prosté poponášení.

Lavinovou výbavu na svém místě drží dvě elastická poutka.
Lavinovou výbavu na svém místě drží dvě elastická poutka.

Kapsy a jejich použití

Ridge má celkem pět zipových kapes. Dvě hlavní komory s dvoucestným zipem, horní kapsu na menší předměty, kapsu na zip ve dně batohu, která obsahuje reflexní pláštěnku a kapsičku na bederním pásu na drobnosti. Hlavní komora se otevírá podél zad, tak, abychom nemuseli batoh pokládat zády na sníh. Pro úplné otevření batohu je nutné rozepnout plastové přezky horního stahovacího popruhu. Uvnitř hlavní komory najdeme přihrádku s očky na připevnění pitného vaku a vstup do přihrádky k HDPE panelu, který můžeme vyměnit za chránič páteře. Nic víc zde nenajdeme – v jednoduchosti je síla.

Horní kapsa má zip s jedním jezdcem. Do ní pohodlně schováte lyžařské brýle v ochranném obalu a další trobnosti.
Horní kapsa má zip s jedním jezdcem. Do ní pohodlně schováte lyžařské brýle v ochranném obalu a další trobnosti.

Druhá největší komora slouží pro uchování lavinové výbavy a dalších měkkých předmětů. V komoře jsou všity elastické proužky, které slouží k bezpečnému uložení lavinové sondy a násady lopaty. List lopaty by také měl bezproblémově vejít do této kapsy. Před koupí tohoto batohu nebo lavinové výbavy doporučuji vzít jedno nebo druhé a vyzkoušet si, jestli se vše vejde. Do této kapsy pak můžete doplnit třeba lékárničku, či extra pár rukavic. Se svou lopatou Pieps C660 se do menší verze batohu vejdu jen tak tak.

Kapsička bederáku pojme čelovku a třeba tyčinku na svačinu.
Kapsička bederáku pojme čelovku a třeba tyčinku na svačinu.

Třetí největší kapsa je umístěna navrchu batohu, má v sobě síťkovanou přihrádku na zip, ve které je plastový háček na klíče. Tuto vrchní kapsu použijete nejčastěji na lyžařské brýle, rukavice a další drobnosti. Zvenčí této kapsy jsou našity čtyři očka pro uchycení síťky na přilbu nebo gumiček pro přichycení dalšího materiálu.

Detail horní kapsy, se síťovanou přihrádkou na zip a háčkem na klíče. Toaletní papír není součástí batohu, pozn. redakce.
Detail horní kapsy, se síťovanou přihrádkou na zip a háčkem na klíče. Toaletní papír není součástí batohu, pozn. redakce.

Nyní se přesuňme ke kapsičce na pravé straně bederního pásu. Zde si nejraději uchováte energetickou tyčinku, šátek nebo telefon. Ovšem s mým telefonem o rozměrech 8 x 15,5 x 1 cm jsem u 28l Ridge měl smůlu, nevlezl se. To mě překvapilo, protože mnou testovaný Flux 15 má kapsičku dost velkou na to, aby se stejný telefon vešel. U 40l verze jsem telefon do této kapsičky nacpal, ale jen tak tak. Na levé straně bederáku je umístěno poutko na přichycení lezeckého materiálu nebo haršajzen.

Na hlavní i komoře pro lavinové vybavení je zip se dvěmi táhly, takže se do nich dostante z každé strany.
Na hlavní i komoře pro lavinové vybavení je zip se dvěmi táhly, takže se do nich dostante z každé strany.

Po stranách batohu jsou ještě dvě otevřené přihrádky, které by mohly sloužit pro umístění plochých předmětů, třeba mapy, nebo něčeho měkčího.  Pokud batoh naplníte do svého maxima, nezbývá v nich moc místa.

Kluci v akci

Brášky Ridge 40 a 28 jsem testoval na jednodenních i víkendových akcích doma v Beskydech i Vysokých Tatrách. Ovladatelnost přezek a zipů v rukavicích je bezproblémová. Při testování jsem byl zejména zvědavý, jak si batohy poradí s diagonálním nošením lyží. Oproti klasickému upínání do H nebo A, kdy je spodní popruh ještě zesílen návlekem, je při diagonálním upnutí lyží nechráněn, to ale nevadí. Popruh ani po delších přístupech s lyžemi na zádech nejeví opotřebení. Co ale dostává zabrat je materiál čelního panelu. Plný batoh, lavinová výbava a diagonální upnutí lyží není zcela ideální. Obzvláště pokud se v některém místě potká tvrdý list lopaty a hrany lyží – došlo k proříznutí látky. Možná jsem měl jenom pech, výrobce však potvrdil, že zatím nemá žádné reklamace na tuto „vadu“. Pro tento způsob uchycení lyží jsem musel batoh pokládat na záda, což může být mimo sníh trochu problematické ale určitě ne neřešitelné. Diagonální upnutí lyží má i přes pár nevýhod obrovskou výhodu v tom, že do lyží nekopete a neobíjíte si lýtka, jak tomu bývá u nošení lyží po stranách batohu.

Podmínky nad Popradským plesem nebyly úplně zimní, ale nějak jsme se s nimi popasovali.
Podmínky nad Popradským plesem nebyly úplně zimní, ale nějak jsme se s nimi popasovali.

Kompresní popruhy skvěle plní svou funkci, a i zpola plný batoh dokážou skvěle udržet lyže na svém místě. Pro snowboarďáky, splitaře nebo milovníky sněžnic je tento batoh také velice užitečný. Vyvlečením popruhů ze středového oka můžete na batoh připnout jak prkno, tak i sněžnice. Hůlky si bezpečně připnete gumičkami a očky po stranách čelního panelu.

Na větších akcích určitě oceníte 40l variantu Ridge, i když jsem zvyklý na 45+l batoh, tak jsem byl velice mile překvapen, kolik se do této čtyřicítky vešlo. Na víkendový pobyt u Popradského plesa se do něj vešlo vše potřebné oblečení, trocha jídla i lezecké vybavení včetně cepínů i lyží.

Závěrem

Pinguin Ridge se pro mě stal synonymem pro zimní batoh, obzvláště 28 l varianta si našla své místo na veškerých mých podzimních i zimních výpadech do přírody. Zamiloval sem si jeho pohodlné nošení, hmotnost a univerzálnost použití. Jedná se o jednoduchý batoh, který potěší každého, kdo se rád pohybuje v sněhem zasypané krajině.

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zkušenosti čtenářů

Marek

Ahoj,
značku Pinguin mám velmi rád , mám od nich stan, spacák i krosnu. Je to česká značka s kvalitním vybavením za rozumnou cenu. V současnosti řeším nákup nového batohu 32-45l. U inovované řady Ridge jsem rozpačitý z řešení vstupu do hlavních komor pomocí zipu. Zip je fajn dokud přes něj neteče, dokud nezamrzne nebo dokud se nerozpadne jezdec. Já obecně zip vnímám jako jedno ze slabších míst na batohu z hlediska životnosti a ochrany proti vlivům počasí, a proto jsem rozpačitý z toho, když je pomocí něj řešen hlavní vstup do batohu. Kdyby byl hlavní zip chráněn légou bylo by to o krapet lepší. Chápu jaký benefit to přináši kvůli pokladání do sněhu, ale nevyvažuje to u mě případné rizika. Rád se ale nechám přesvědčit o opaku, zkušenosti jsou různé a možná to vidím zbytečně dramaticky.

Zdravím a díky za vaši práci, Svět outdooru čtu velmi rád.

Marek

Jakub Larysz
Marek:

Ahoj Marku, jedná se o zimní batoh, takže se déšť úplně neočekává a pro případ nějaké spršky je batoh vybaven pláštěnkou. Výdrž zipů je až neskutečná. 40l variantu jsem nacpal věcmi do Tater, musel jsem jej zakleknout pro zapnutí a modlil se, aby neprdly švy nebo zip sám o sobě. Vše vydrželo jak má a není s tím problém. Ještě jsem neviděl rozpadlý YKK zip.

Snad jsem pomohl při rozhodování,
Jakub

Milan
Marek:

Mám starší variantu batohu, který nosím prakticky každý druhý den po celý rok už nějaké 4 roky a zipy jsou zatím v pohodě.

Jan Preisler

Ahoj, rád bych se zeptal, zda má někdo zkušenost s používáním v létě na třeba víkendové túry? Předem díky

Olda
Jan Preisler:

Ahoj,
nevím, jestli je to ještě aktuální, každopádně já sem, tam vytáhnu Ridge i v létě do hor a i v létě poslouží skvěle. Celorozepínání batohu je vskutku praktická věc, kterou i v létě oceňuji. K tomu spousta úchytných bodů, takže lze na něj naložit i z vnější strany množství věcí.
O.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: