RECENZE G3 PIVOT LONG – PERFEKTNÍ HOLE PRO SKIALP A SPLITBOARD

RECENZE G3 PIVOT LONG – PERFEKTNÍ HOLE PRO SKIALP A SPLITBOARD

Hole G3 PIVOT jsou svou kompaktností ve složeném stavu určeny primárně pro splitboardisty, jejich využití je ale univerzální.

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku
G3 Pivot long
Druh zimního vybavení
Hole
Materiál 1
Alu 7075
Hmotnost
295 g
Výbava 1
Hliníkový hrot s karbidovou špičkou
Výbava 2
Suchým zipem nastavitelné poutko
Výbava 3
Oddělitelná poutka
Výbava 4
Plastový žluto-černý „zobák“ pro přepínání vázání, ochranu prstů a s dírou pro zavěšení na karabinu
Výbava 5
Rukojeť s plastem pro úchop ukazováčkem, zbývající část pro prsty i prodloužení o 13 cm je ze „semiše“
Infocena
3690 Kč
Dodává
Boatpark

Zaujalo mě

  • Ultrakompaktní ve složeném stavu
  • Ve složeném stavu nic nevyčnívá
  • Perfektní rukojeť pro rukavici i holou ruku
  • „Zobák“ pro ovládání vázání a jako ochrana prstů při pádu
  • Možná záměna za letní verzi s „magnetickými“ kotoučky

Shrnutí recenze

Hole G3 PIVOT jsou svou kompaktností ve složeném stavu určeny primárně pro splitboardisty, jejich využití je ale univerzální. Po několik zimních měsíců 2021-2022 jsme měli možnost vyzkoušet nové hole G3 PIVOT, které svou kompaktností ve složeném stavu jsou určeny primárně pro splitboardisty. Jejich použití je ale univerzální nejenom v zimě (splitboard, skialp, sněžnice), ale s výměnnými kotoučky celoročně.

Transportní stav hole G3 PIVOT, kdy přečnívá pouze kotouč a „zobák“.
Transportní stav hole G3 PIVOT, kdy přečnívá pouze kotouč a „zobák“.

Co je na G3 PIVOT tak unikátního?

Existuje řada skládacích holí pro trailrun, skyrun a ultralight přechody. Všechny tyto hole jsou ovšem svou konstrukcí určeny pro pohyb v horách s vyloučením většího množství sněhu, mají obvykle pevnou délku a co nejnižší hmotnost. Oproti tomu G3 PIVOT jsou primárně určeny pro jakékoliv pohybové aktivity nejenom na sněhu s tím, že pokud nejsou využívány, dají se snadno složit do jakkoliv malého batohu, aniž by se za něco zachytávaly nebo omezovaly prostor v batohu. Pro období bez sněhu mají variantu se snadno odnímatelnými magnetickými kotoučky, díky čemuž ještě zmenšují prostor obsazený v batohu. Navíc jsou G3 PIVOT nastavitelné v rozsahu 105-125 cm (velikost S) a 115-135 cm (velikost L). Někdo může namítnout, že 135 cm je pro člověka nad 190 cm výšky málo. To je při pohybu po rovině do jisté míry pravda, ale i při sebemírnějším stoupání je tato maximální délka holí dostačující. Pouze ti, kteří hole využívají i pro oporu pod rameny během odpočinkových přestávek, nebudou s maximální délkou asi spokojeni.

Nastavitelné a od hole odpojitelné poutko hole G3 PIVOT se jmenovkou.
Nastavitelné a od hole odpojitelné poutko hole G3 PIVOT se jmenovkou.

Dvou a třídílných skialpinistických holí je na trhu velké množství. Jejich hlavní nevýhodou pro použití třeba na splitboardu je to, že výrobci nepočítají s tím, že skládací hole by se měly vejít do batohu. Proč? Aby bylo možné je při sjezdu úplně schovat a nemohlo dojít k zachycení za strom, větev nebo o zranění při pádu. Při nástupu v pásmu lesa také může dojít k tomu, že se vícedílné hole někde zachytí. U G3 PIVOT nic takového nehrozí, protože z hole od košíčku po rukojeť částečně vyčnívá pouze jeden zámek pro délkové nastavení v rozmezí 115-135 cm (při testované L verzi).

Konstrukce holí G3 PIVOT

Hole se skládají ze čtyř dílů, z nichž dva horní jsou napevno propojené tak, aby umožnily nastavení holí v rozsahu 115 až 135 cm bez možnosti povytažení za „kritickou“ délku. Není tak potřeba dávat pozor při prodlužování nebo zkracování holí, pod 115 cm a nad 135 cm „nepustí“. Prodlužování je pomocí hliníkového zámku v kombinaci s plastovou obroučkou. Další dva díly holí jsou o stejném průměru, přičemž spodní díl se postupně zužuje k zakončení hole s karbidovým hrotem. Kotouček o průměru necelých 9 cm je asymetrický s vykrojením pro poskládání holí a jejich „zamknutí“ ve složeném stavu.

Propojení jednotlivých dílů holí je pomocí krytého kovového lanka po vzoru lavinových sond. Pro snadnější poskládaní holí jsou jednotlivé díly vylepšeny o plastové konusy s náběhy opět obdobně, jako u lavinových sond. Zámek poskládané hole má opět asymetrický tvar a pružinu, aby nemohlo dojít k samovolnému poskládání při zachycení o zámek.

Prodloužená rukojeť hole G3 PIVOT s detailem „zobáku“ s dírou pro zavěšení.
Prodloužená rukojeť hole G3 PIVOT s detailem „zobáku“ s dírou pro zavěšení.

Rukojeť G3 PIVOT padne každému

Prodloužená rukojeť je ergonomicky tvarovaná s prostorově oddělenou hlavní úchopnou částí a 13 cm dlouhým prodloužením pro přechytnutí v traverzu. Zakončení rukojeti je plastové se žluto-černým „zobákem“ pro přepínání vázání, ochranu prstů při pádu a s dírou pro zavěšení na karabinu. Plastová část zahrnuje i úchop pro ukazováček a palec. Zbývající hlavní část rukojeti i její prodloužení je z na omak příjemného „semiše“.

U holí G3 je standardem, že poutka jsou snadno oddělitelná pomocí plastového zámku. Pokud poutka na holích necháte, nastavení podle obvodu své ruky a použité rukavice je snadné díky suchému zipu. Poutka se také hodí pro snadnější rozeznávání majitelů v místech s větší koncentrací lidí, neboť je na nich vymezené místo pro zapsání jména majitele.

Praktické zkušenosti s holemi G3 PIVOT

Skládací ultrakompaktní hole G3 PIVOT jsme měli možnost vyzkoušet po dobu několika měsíců v zimě 2021-2022. Vyzkoušení bylo dost nešetrné v různých zemích a pohořích Evropy. Jejich odolnost a funkčnost byla ověřena na volných pláních, ve strmých terénech i v lese. Při výstupech i sjezdech se potvrdilo, že hole jsou pevné a odolné. Konstrukce holí s vnitřním lankem má za následek, že pokud se kotouč hole zachytí o větev, strom nebo jakoukoliv jinou překážku, hůl lehce zapruží s protažením.

Výstup na splitboardu s holemi G3 PIVOT.
Výstup na splitboardu s holemi G3 PIVOT.

Za celou dobu intenzivního použití (30+ dnů) došlo jenom k mírnému poškrábání spodních dílů holí. G3 PIVOT jsou ve sbaleném stavu (37 cm) kompaktní natolik, že je možné je v batohu i přehlédnout. Po vytažení z batohu se snadno rozloží v jakýchkoliv rukavicích. Stejně tak je možné v jakýchkoliv rukavicích nastavovat i délku v rozmezí 115 až 135 cm. Pouze pro skládání holí do batohu je náročné i použití prstových rukavic, neboť je potřeba zamáčknout fixační výstupek. Bez rukavic to jde snadno, ale v rukavicích je potřeba trochu cviku.

Mezi spoustou různých modelů skládacích holí použitelných pro zimní pohybové aktivity jsou G3 PIVOT jednoznačně nejlepší pro splitboard. U skialpu jsou vhodné pro náročnější aktivity s použitím lezeckých technik při výstupech žlaby nebo po hřebenech, kdy se klasické dvou nebo třídílné hole různě připínají na batoh z venku nebo k lyžím. G3 PIVOT se snadno strčí do jakéhokoliv batohu, takže jimi není možné o nic zachytávat při výstupu. Obdobně je to při použití na sněžnicích. Pokud nejsou potřeba, schovají se kompletně do batohu.

Poskládané spodní díly holí G3 PIVOT a asymetrické kotouče.
Poskládané spodní díly holí G3 PIVOT a asymetrické kotouče.

Shrnutí G3 PIVOT

Jste-li splitboardista, tak při úvaze o nových holích na výstup začněte jednoznačně u G3 PIVOT – na splitboard jsou nejlepší. Pokud jste skialpinista, tak do náročného terénu s nutností výstupu s využitím cepinu/cepínů a stoupacích želez jsou vynikající, na fitness skialp na sjezdovkách ovšem zbytečné.

Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: