Recenze: G3 SLAYr 114 – lyže pro freeride touring nejenom do hlubokého prašanu

Recenze: G3 SLAYr 114 – lyže pro freeride touring nejenom do hlubokého prašanu

Kanadská firma Genuine Guide Gear sídlící ve Vancouveru představila v roce 2020 horkou novinku pro vyznavače širokých a “dlouhých” lyží – G3 SLAYr s šířkou pod vázáním 114 mm a v délkovém rozpětí od 178 do 195 centimetrů. Lyže jsme měli možnost vyzkoušet na SNOWfestu v Davosu na začátku ledna 2021.

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku G3 SLAYr 114 / SLAYr 114 Swift
Druh sportu skialp a freetour
Parametry lyže 178 (rádius 20,5 m, 1,5 kg), 185 (rádius 22,7 m, 1,57 kg), 190 (rádius 24,1 m, 1,69 kg), 195 (rádius 25,5 m, 1,74 kg)
Šířky lyže 143-114-128 mm
Barevné kombinace kombinace bílé, černé a žlutých nebo zelených barevných pruhů
Vlastnosti 1 Polyurethane sidewalls zvyšují odolnost hrany, ale také tlumí vibrace
Vlastnosti 2 Full carbon konstrukce – pevná, lehká a torzně stabilní
Vlastnosti 3 Dvě vrsty Titanalu od špičky k patce umožňující co nejlepší kontrolu lyže i při vysokých rychlostech
Vlastnosti 4 Dřevěné jádro – prémiové balsové jádro
Vlastnosti 5 Magnetické kontaktní body
Infocena 21 790 Kč
Dodává Boatpark
Více info na https://www.boatpark.cz/

Zaujalo mě

  • Konstrukce lyže s magnetickými skluznicemi
  • Nízká hmotnost na tak široké a dlouhé fošny
  • Výrazný rocker vepředu i vzadu… není tak problém jezdit na lyžích pozpátku

Shrnutí recenze G3 SLAYr 114

Lyže G3 SLAYr 114 jsou určeny těm, kteří se na jednu stranu chtějí při výstupech pohybovat rychle do kopců i po mírně stoupajících pláních, a na druhou stranu si chtějí co nejvíce užít sjezd.

Cestou k vrcholu na G3 SLAYr
Cestou k vrcholu na G3 SLAYr

PODROBNÝ POPIS

Ve Vancouveru jsou konstruktéři zaměřeni na horami prašanu pokryté svahy různých vrcholů v Britské Kolumbii. Tomu odpovídá i jejich výrobní portfolio pro skialp, freetour, telemark a splitboard. Nejužšími lyžemi v nabídce G3 jsou tak FINDr 86. Naopak nejširšími a nejdelšími jsou nové G3 SLAYr 114. Jelikož G3 je společnost zaměřená čistě na pohyb vlastními silami, jde jí i u širokých “fošen” G3 SLAYr o co nejnižší hmotnost při zachování maximální tuhosti lyže pro sjezd na různorodém podkladu.

Na bočním hřebenu Pischahornu
Na bočním hřebenu Pischahornu

Konstrukce G3 SLAYr 114

Základem jádra lyže je balsová konstrukce s pootočením jednotlivých částí o 45 stupňů pro zvýšení tuhosti. Dřevěné jádro je doplněné jak zhora, tak u skluznice o vrstvu titanalu a dvě propletené vrstvy karbonu. Na spodní vrstvy karbonu navazují široké hrany a skluznice. Výsledkem je lyže s parametry 143-114-128 mm a délce 190 cm při hmotnosti pouhých 1,67 kg! Standardní délky SLAYru jsou 178, 185, 190 a 195 cm, takže nic pro fitness skialpinisty. “Dámskou” a juniorskou alternativou jsou G3 SLAYr 114 Swift v délkách 172 a 178 cm.

Lyže mají výrazný rocker vepředu, milimetrové prohnutí (camber) uprostřed a nezanedbatelný je také rocker vzadu. Zadní rocker je natolik “velký”, resp. patky natolik zvednuté, že není problem jezdit na lyžích pozpátku v jakémkoliv sněhu. Pata lyže má navíc žluté plastové zakončení s výřezem pro uchycení patky tuleních pásů.

Tvar lyží G3 SLAYr 114
Tvar lyží G3 SLAYr 114

Špička lyže o šířce 143 milimetrů má tvar “lopaty” obdobně jako další lyže G3 – viz obrázek. Podélné tvarování lyže má podle konstruktérů zajistit co nejlepší zahájení, vedení i zakončení oblouku ve volném terénu.

Praktické zkušenosti s G3 SLAYr 114 v Davosu

Nové lyže SLAYr 114 v délce 190 cm jsme měli možnost vyzkoušet během SNOWfestu 2021, který se uskutečnil ve švýcarském Davosu v první polovině ledna 2021. Obvyklé podmínky pro dokonalé prašanové lyžování zpočátku chyběly, takže první skialpinistické výlety byly vedeny při výstupech většinou na tvrdém podkladu s prašanovými celodenně zastíněnými misty. Pohybovali jsme se tak v oblasti Pischahornu a Strela passu. Na lyžích G3 SLAYr bylo namontované vázání G3 ION 12 a stoupalo se na pásech G3 Alpinist.

Když se práší od G3 SLAYr 114 v délce 190 cm
Když se práší od G3 SLAYr 114 v délce 190 cm

Na to, jak jsou 190 cm dlouhé a 114 mm široké SLAYr “obrovské” v porovnání s tím, co někteří považují za standard do neupraveného terénu, nebyly lyže na nohou téměř cítit díky nízké hmotnosti. Přímé výstupy na tvrdém i měkkém podkladu byly bezchybné. Traverzování na tvrdém a  zmrzlém podkladu vyžadovalo u některých zpočátku větší opatrnost, než si na takto široké lyže zvykli. Samostatnou kapitolou je pro mnohé otáčení se ve strmějším svahu mezi traverzy. U toho stačilo se jen uvědomit, že zadní rocker je docela výrazný, takže je potřeba při otočkách lyže pokládat o pár centimetrů dále než je zvykem u standardních 190 cm dlouhých lyží.

Na G3 SLAYr 114 dole kopcom v mírnějších sklonech
Na G3 SLAYr 114 dole kopcom v mírnějších sklonech

Samostatnou kapitolou byly výstupy v hlubokém sněhu, ať už to byl prašan nebo sluncem rozměklá “kaše” (ta byla jen chvilku). Při šlapání stopy docházelo k menšímu propadání se do sněhu díky velké ploše lyže. Při občasném větším propadu do sněhu bylo vhodné nadbytečný sníh ze špičky lyže setřepat.

S G3 SLAYr 114 ke Strela passu
S G3 SLAYr 114 ke Strela passu

Lyžování na G3 SLAYr na betonu i v prašanu

Lednové sněhové podmínky v Davosu umožnily dokonalé vyzkoušení lyží při sjezdu na všech možných druzích sněhu. První dny jsme brázdili kombinace krátkých strmých svahů pokrytých prašanem s pláněmi vyfoukanými na tvrdý sníh.

Ve středních a nižších partiích svahů v oblasti Pischy předchozí počasí způsobilo, že starší stopy od lyží a snowboardů důkladně zmrzly. G3 SLAYr tak mohly být důkladně “protřepány” také na tomto nestandardním podkladu, který dá zabrat většině lyži. Sjet se tyto svahy daly v pohodě, ale žádné pořádné užití sjezdu to nebylo.

Na G3 SLAYr 114 nedaleko Strela passu
Na G3 SLAYr 114 nedaleko Strela passu

G3 SLAYr se dostaly do svého přirozeného prostředí – “bezedného prašanu” – až v druhé části pobytu v Davosu. Jezdili jsme všechny možné svahy, na nichž se vrstva nového prachového sněhu měnila v rozmezí 25 až 80 centimetrů. Lyže se chovaly parádně a dovolovaly jezdit jakoukoliv rychlostí, přičemž oblouky se měnily od dlouhých až po velmi krátké v úzkých pasážích a v lese. Jen na přeskakované oblouky moc nedošlo. Maximální rychlost ověřena nebyla, neboť na Parsennu v lednu 2020 bohužel nefungovalo měření rychlosti.

Sjezd z Jakobshornu na G3 SLAYr 114
Sjezd z Jakobshornu na G3 SLAYr 114

Shrnutí G3 SLAYr 114 v délce 190 cm

Lyže je určena těm, kteří se na jednu stranu chtějí při výstupech pohybovat rychle do kopců i po mírně stoupajících pláních, a na druhou stranu si chtějí co nejvíce užít sjezd. Se šířkou pod vázáním se nejedná o klasickou skialpinistickou lyží (tou by mohl být G3 FINDr 94), takže skialpoví “závodníci” se na lyžaře na SLAYrech budou dívat skrz prsty. Aspoň do doby, než zjistí, že za nimi ve výstupu moc nezaostávají (pokud se výstup nezmění v běch do kopce) a ve sjezdu jim rychle ujíždí. Zima 2020-2021 je v České republice hodně bohatá na sněžení, takže G3 SLAYr jsou plnohodnotně využitelné v podmínkách zalesněných českých a moravských svahů pokrytých silnou vrstvou sněhu.

Další informace

logo-G3 Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: