Recenze: Skialpinistické hole Leki Aergonlite 2 Carbon SL2

Recenze: Skialpinistické hole Leki Aergonlite 2 Carbon SL2

Na jaře 2018 jsem měl možnost vyzkoušet nový model dvoudílných skialpinistických holí Leki Aergonlite 2 Carbon SL2. Jak sám název napovídá, hole jsou vyrobené z materiálů na bázi uhlíku, díky čemuž jsou pevné a zároveň mají dohromady hmotnost jen 532 gramů.

Údaje výrobce:

Materiál:Aluminimu HTS 6.5
Carbon
Plast
Neoprén
délka holí 103-150 cm
Rukojeť Aergon 2
Poutko Lock Security Strap
Talířky Contour Compact
Hrot Contour tip
Zámek holí Speed Lock 2
Barva černá v kombinaci se zelenou
Infocena: 3990 Kč
Dodává: LEVELSPORTKONCEPT
Více info na www.leki.cz

Testování

Leki Aergonlite se se mnou na jaře podívaly například na desetidenním skialpu v Norsku nebo do rakouských hor . Celkem jsem s nimi našlapal a nasjížděl necelých dvacet dnů v různorodých podmínkách od zmrzlého a zledovatělého povrchu, přes dokonalý firn až po hlubokou mokrou sněhovou kaši. Ve všech těchto podmínkách se hole velice dobře osvědčily. Bohužel jsem je vzhledem k meteorologickým podmínkám neměl možnost  vyzkoušet v opravdovém prašanu.

Hole Leki Aergonolite 2 Carbon SL2 pod drobnohledem

Firma Leki se výrobě holí pro různá sportovní odvětví věnuje dlouhodobě. I u tohoto modelu se jim povedlo zkombinovat hliníkovou horní část s prodlouženou rukojetí Aergon 2 vertikal s karbonovou spodní částí a talířky Contour Compact s hroty Contour Tip.

Uživatel, z podstaty věci, nejvíce přijde do styku s rukojetí a jejím prodloužením, což je u skialpového výletu základ pro pohyb v proměnlivém terénu. Zde se můžete opřít o osvědčený grip (rukojeť) Aergon2 vertikal s do kříže provedeným prodlouženým dílem s vroubkováním takže, není nutné s holemi manipulovat například v traverzech. Samozřejmostí je na omak příjemný materiál, takže není určující, zda se hole drží holou rukou, v prstových či palcových rukavicích.

U Aergonu 2 se osvědčil prodloužený dopředný výstupek, který výborně chrání prsty při nutnosti pohybu ve strmém terénu s mačkami na nohou. Výstupkem je možné se opírat o strmý svah, aniž by došlo ke kontaktu s prsty. Výstupek lze také využít pro přepínání různých výškových poloh skialpinistických „techových“ vázání – vyzkoušeno s G3 ION, Marker Kingpin a několika modely Dynafit.

Poutka vylepšená o neoprén pro uživatelsky komfortní použití bez rukavic jsem vyzkoušel  jen při rovinatých přechodech. Vzhledem k vysokým teplotám v květnovém Norsku byla poutka vždy na holou ruku – šířka i neoprénové polstrování přesně seděly na velikost ruky v rozmezí 8 až 10. Snadné a rychlé přenastavování délky holí.

Zmenšený a odlehčený zámek Speed Lock 2 (použitý také u modelu Leki s Trigger S Vertical) je oproti předchozím modelům menší o 1/3, lehčí o ¼ a silnější minimálně o 20 procent. Manipulace se Speed Lock 2 byla snadná i s jakýmikoli rukavicemi. Ostražitost si vyžádala pouze možnost  nechtěného pootočení spodního karbonového dílu kvůli asymetrickému košíčku/talířku. Zvyknout si na to bylo ale snadné.

Karbonová spodní část má aramidový oplet pro zvýšení odolnosti trubky k přeseknutí hranou lyže. Tento karbonový díl je celosvětově použitelný, protože má na sobě stupnice v metrické i palcové soustavě. Při úplném složení měří hůl 103 cm, což je na klasické připevnění na batoh z boku poměrně hodně. Dá se to ale vyřešit připnutím holí k lyžím na batohu buď v čele, nebo při nesení lyží formou A, kdy je  lze zaháknout za špičky lyží.

Hole Leki na vrholu Trolltinden (1347 m)
Hole Leki na vrholu Trolltinden (1347 m)

Hrot Contour Tip trhá veškerý podklad od sněhu přes led až po dřevo

Při obecném použití se velmi osvědčil asymetický pevný košíček Contour Compact – viz foto. Na všech druzích sněhu fungoval při výstupech i sjezdech výborně. Stejně jako větší kruhové košíčky jen nezvládl odpolední rozbředlou sněhovou kaši v květnovém Norsku, kdy hole zajela klidně i půl metru do sněhu. To se ovšem během klasických zimních měsíců zpravidla nestává. Tento excentrický talířek Contour Compact má delší stranu opatřenou háčkem na ovládání podpatěnek u skialpového vázání.

Parádně je vyřešen hrot Contour Tip skialpové hole Aergonlite 2 Carbon SL2. Hrot je mohutný a připomíná zobák ptáka a v zásadě na podobném principu i funguje, takže bylo možné s jistotou a bezpečně stoupat i ve značně zledovatělém terénu. Hrot Contour ledový podklad doslova trhá podobně jako hrot cepínu. Vzhledem k rozměrům a ostrosti hrotu by bylo možné hole použít snad i jako provizorní lezecký materiál v ukloněném ledu, zmrzlých trávách nebo na stromy.

Shrnutí k holím Aergonlite 2 Carbon SL2

Z praktického pohledu po téměř třítýdenním používání se hole osvědčily na výbornou. Držely skvěle při výstupech na jakémkoli podkladu. Díky jejich pevnosti na ně bylo spolehnutí i v obtížných úsecích a zledovatělých traverzech. Hroty Contour Tip prorážely a držely ve všem, čeho se dotkly. Vynikající hrot Contour Tip má jednu malou nevýhodu – při vypínání techového vázání, je na plastové páčce vázání po několika vypnutích zásah hrotem těchto holí docela vidět. Hole je možné doporučit každému, kdo chce na skialpech nebo při freeridu jezdit se stoprocentně spolehlivou výbavou.

Zaujalo mě:
  • Perfektní prodloužená rukojeť Aergon2
  • Hroty Contour Tip
  • Talířky Contour Compact

Další informace:

Vývoj a design produktů společnosti LEKI je soustředěn ve švábském Kirchheimu/Tecku. Výroba holí těmi nejmodernějšími a nejekologičtějšími postupy probíhá ve vlastním výrobním závodě v České republice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: