Recenze: Skialpinistické mačky CAMP Skimo Total Race

Recenze: Skialpinistické mačky CAMP Skimo Total Race

Italská firma CAMP si odnesla z veletrhu ISPO 2018 jednu z cen za své desetihroté skialpinistické mačky CAMP: Skimo Total Race z hliníku 7075. Ultralehké mačky mají snadné nastavování velikosti s jemným posunem. Kromě toho je u nich urychleno a vylepšeno i zapínání na lyžařský skelet jak na špičce, tak i patě.

Údaje výrobce:

Materiál:hliník 7075
Hmotnost: 310 g
Barevné varianty: modrá
Dostupné velikosti: 36-46
Infocena: 3900 Kč
Dodává: Total Outdoor
Více info na www.totaloutdoor.cz/eshop/detail-produktu/skimo-race

CAMP kromě standardního horolezeckého a skialpinistického hardware vyvíjí také lehkou závodně laděnou skialpinistickou výstroj. Mezi nimi jsou i závodní hliníkové mačky, případně jejich kombinace s ocelovými hroty pro zvýšení odolnosti při použití mimo sníh. Nejnovějším modelem ultralevé výstroje jsou celohliníkové Skimo Total Race. Celohliníková je samozřejmě jen hlavní nosná a hrotová část, která přichází do kontaktu s podkladem. Doplňující části jakou jsou nové způsoby uchycení špičky a paty, stejně jako nastavitelné propojení špička-pata jsou z kovu nebo plastu.

Špička Skimo Total Race

Skimo Total Race jsou přizpůsobitelné na libovolné současné tech-pinové skialpinistické skelety, které jsou určeny pro rychloupínací stoupací železa. Vpředu je použit plastový T-stop, který je pomocí torxového klíče nastavitelný na dvě výšky špičky skeletu. Pro případnou změnu výšky stačí uvolnit torx, otočit plastovým T-stopem o 180 stupňů a znovu zafixovat torx. Změna je provedena za pár vteřin. Pojistkou proti možnému posunu boty do boku jsou mechanické zarážky z boků špičky.

Hroty na špičce jsou řešeny v klasickém šestihrotém uspořádnání se dvěma předními hroty vertikálně. Další dvojice hrotů má podélné uspořádání a dvojšpičku.

Pata maček Skimo Total Race

Velkou inovací je zapínání paty clip-in, které využívá zpevněných děr na zadní straně techových botek. Stačí nasunout špičku skeletu do maček při potáhnutí za pojistný řemínek a pata mačky sama zaskočí do děr. Pak už jen zapnout pojistný řemínek a vyrazit k výstupu. Zohnutý „plech“ se dvěma hroty je částečně otočný kolem osy 15 mm od konce mačky pro případné usnadnění manipulace při zapínání a vypínání maček.

Pojistkou na mačkách je řemínek kolem nohy opatřený malou přeskou. Přeska má na obou stranách úchyty pro snadnější manipulaci v rukavicích – viz foto. Pro usnadnění rozpoznání i při olepení sněhem je každý z úchytů jiný. Jeden je široký a plochý s označením CAMP, zatímco druhý červený je zakončen „koulí“ pro rychlé zachycení.

Složené zaberou mačky CAMP Skimo Total Race minimum místa. Redakce Světa outdooru
Složené zaberou mačky CAMP Skimo Total Race minimum místa. Redakce Světa outdooru

Nastavení na velikost skeletu

Rozsah nastavení podle délky skeletu je pět/šest centimetrů s mikro a makro kroky – 3 mm v hliníku a 6 mm v souběžném dvojděrování v propojovacím nosníku. U Skimo Total Race by tak neměl být problém je velikostně nastavit na libovolně tvarované skelety různých výrobců. Přenastavení na jinou velikost skeletu je časově trochu náročnější, protože kromě torx klíče je potřeba ze spodní části uvolnit matičku plochým klíčem.

Po vyšroubování stačí posunout nosník na odhadovanou pozici a částečně zašroubovat torx. Pokud už bota dobře sedí, stačí torx došroubovat a z druhé strany doplnit matičkou. Je-li velikost špatně, nezbývá než opět vyšroubovat torx a posunout nosník. Je také možné, že stačí jen jemný posun, k čemuž se torx přešroubuje do o 3 mm posunuté díry v patě stoupacího železa.

Shrnutí Skimo Total Race

Vyznavači tradičního skialpinismu na různě tvrdém sněhu, ale i závodníci ocení stoupací železa CAMP: Skimo Total Race nejenom kvůli zanedbatelné hmotnosti, ale zejména pro snadnost zapínání a možnosti nastavení. Mačky jsme používali od listopadu 2018 v Ötztálských Alpách a následně mezi Vánocemi a Silvestrem v okolí Zbojnické chaty ve Vysokých Tatrách.

Během použití se setkaly jenom s různě tvrdým sněhem a místy ledem. Na kameny se podívaly jenom krátce. Zapínání do maček bylo snadné i v hlubokém sněhu, kdy stačilo jen případně očistit přední hranu skeletu a nacvaknout se. Vyzouvání z maček vyžadovalo trochu cviku, kdy se po rozepnutí přesky vhodným grifem zatáhlo za pojistný řemínek dozadu, aby z paty skeletu vyjely hroty uchycující mačky.

Zaujalo mě:
  • Rychloupínání a vypínání maček
  • Obrovský rozsah nastavení k přizpůsobení na různé varianty skeletů
  • Hmotnost – o těchto mačkách v batohu opravu nevíte
  • Možnost záměny nosníků Dyneemou se snížením hmotnosti na 290 gramů

Další informace:

Firma CAMP byla založena roku 1889 v italské vesničce Premana, kde sídlí dodnes. Zakladatelem byl Nicola Codega. Tradice a zkušenosti jsou předávány dále z otce na syna, který roku 1920 vyrábí první kousky vybavení pro alpské vojáky. Hnacím motorem v dalším vývoji horolezeckého materiálu bylo setkání Antonia s Riccardem Cassinem. Spoluprací s Riccardem se zvyšuje zájem o produkty Camp a Cassin. Celá firma i nadále pokračuje ve vývoji jak horolezeckých materiálů, tak pomůcek pro práci ve výškách a dále spolupracuje s mnoha horolezci. CAMP je stále rodinnou firmou rodiny Codega. Zastoupení značky CAMP a CASSIN www.totaloutdoor.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: