Recenze: Skialpový komplet Picture Effect a Visk – Man in black

Recenze: Skialpový komplet Picture Effect a Visk – Man in black

Skialpový komplet Picture je vyroben z recyklovaných materiálů. ale navíc je i propracovaný a nabízí několik vychytávek, které můžete využít při lyžování, skitouringu nebo při jízdě ve volném terénu. Jak tento komplet vidí tester Jan Pala?

Údaje výrobce:

Materiál:recyklovaný polyester (46%)
polyester (54%)
Vodní sloupec: 25000 mm
Paropropustnost: 20000 g H2O/m2/24 h
Membrána: DRYPLAY recyclable mebrane, 3-vrstvá
Barevné varianty: black, petrol blue
Dostupné velikosti: S–XXL
Další údaje:Cena bundy Effect: 13500 Kč, kalhoty Visk: 8000 Kč
Výbava:Střih bundy: regular fit, heat index 3/10
Střih kalhot: regular fit, heat index 3/10
Bunda: stahování kapuce, přelepené švy, větrací zipy, stahování rukávů resp. vnitřní manžeta (hand gaiters), kapsa na skipas, hadřík na čistění brýlí, zateplené kapsy na ohřátí rukou
Kalhoty: přelepené švy, odepínací kšandy, větrací zipy, ochrana proti hranám, protisněhové návleky
Infocena: 21500 Kč
Dodává: MC SUP s.r.o.
Více info na shop.snowboardel.cz/manufacturers/138-picture

Bunda Picture Effect JKT

Bunda Picture Effect JKT je ušita z několika materiálů s různou oděruodolností a prodyšností. Z dálky je bunda viditelná díky sytě barevným zipům, o kterých bylo již pojednáno výše. Jezdce zipů jsou vybavené táhly pro snadnou manipulaci i v palcových rukavicích. Všechny zipy jsou voděodolné, a proto nejsou kryté obvyklými légami. Přední kapsy s vertikálními přístupovými otvory a zipy uzavíratelnými nahoru jsou dostatečně velké nejenom na náhradní rukavice, mobil, ale i na další objemnější i lehčí drobnosti ve výbavě. Malá kapsa na levém rameni dobře poslouží pro lyžařskou permanentku, nebo můžete najít jiné využití.

Ventilace

Intenzivní odvětrávání je kromě hlavního zipu bundy vyřešeno větracími otvory v podpaží. Ty jsou uzavíratelné jednosměrnými zipy otevíratelnými k tělu. Při plném otevření se tak odvětrává jak hrudní koš, tak vnitřní strana paže, zatímco poloviční otevření omezí odvětrání jen na tělo. Při vzpažení se odvětrávací zipy snadno otevírají i uzavírají.

Široké zakončení rukávu je uzamykatelné légou s dostatečně velkým suchým zipem, takže sníh nemá šanci proniknout do rukávu kolem krátkých rukavic.

Kapuce

Samozřejmostí je, jako u každé technické bundy, důraz kladený na ergonomické vyřešení kapuce a zapínání bundy pro případ nepříznivých povětrnostních podmínek kolem obličeje. Při plném zapnutí je zakončení zipu kryto malou légou, aby pod něj nepronikala voda nebo sníh, stejně tak, aby nedocházelo k oděru obličeje. Při zapnutí bundy se stažením kapuce přes čepici je v přední části odkrytá pouze část pro lyžařské brýle a špička nosu. Samotná kapuce je snadno stahovatelná jezdcem umístěným vzadu a opět krytým légou. Zatímco stažení je jednoduché i jednou rukou, opětovné uvolnění kapuce vyžaduje obě ruce, případně dopomoc kolegy.

Kalhoty Picture Visk PT

Stejně jako bunda, i kalhoty na první vzdálený pohled působí tak, že jsou klasického střihu s celorozepínacími nohavicemi z boku. Jsou vyrobeny z několika různých materiálů se zajímavým vzorovaným vyztužením na vnitřních stranách nohavic od kolen dolů.

Boční zipy pro rozepínání nohavic jsou obousměrné, záleží jen a pouze na uživateli, zda dává přednost odvětrávání odspodu, nebo z horní strany. Díky celorozepínacím nohavicím tak není problém snadné oblékání a vysvlékání kalhot při rychlých změnách teploty. Například po výstupu na lyžích pouze v podvlékačkách se můžete v sedle nebo na vrcholu rychle přiobléct, aniž by bylo nutné sundávat skelety.

Do přední kapsy se opět pohodlně vleze i velký odolný mobil CAT S61
Do přední kapsy se opět pohodlně vleze i velký odolný mobil CAT S61

Ventilace

K odvětrávání jsem vyzkoušel obě varianty rozepínání. Za vyšších teplot v dubnových Pyrenejích se více osvědčilo rozepínání z horní strany, neboť od konců nohavic bylo odvětrávání i přes rozepnuté skialpové skelety méně účinné. Zkusil jsem ale i větrání ze spodní části. Je dobře využitelné při rychlých výstupech i za nízkých teplot a v hlubším sněhu, neboť nohu s botou kryje ještě vnitřní sněhový límec/návlek. Vnitřní návlek je rovněž celorozepínací se zakončením drukem. Vepředu je potom ještě háček, který je využitelný pro lepší uchycení na horolezeckých skeletech, případně i na trekových botách.

Horní okraj celobočních rozepínacích zipů je krytý légou se suchým zipem a s možným přepínáním podle obvodu pasu na dva druky. Výborné je řešení šlí, které jsou i vzadu umístěny na „předním“ dílu kalhot, zadní díl je za jakýchkoliv podmínek samostatně spustitelný dolů, což ocení ti, kteří potřebují za silného větru a chumelenice vykonat potřebu.

Jedinou kapsou na kalhotách je velkoobjemová kapsa nad pravým kolenem se zapínáním na dva suché zipy. Je škoda, že výrobce tady nepoužil krytý zip. Zejména při skialpových aktivitách není tedy možné do této nedostatečně uzavíratelné kapsy (měl tam být klasický zip nebo voděodolný YKK) dávat např. mobilní telefon nebo lavinový vyhledávač.

Praktické zkušenosti

V technickém kompletu Picture jsem absolvoval několik skialpových túr od rakousko-italského pomezí přes Pyreneje až po Norsko. Zatímco v Rakousku byly teploty hluboko pod bodem mrazu, do toho v hřebenových a vrcholových partiích i silný vítr a místy také mlha, na ostatních místech se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu nebo i nad ním. Oblek jsem tedy vyzkoušel v rozmanitých podmínkách v Rakousku jsem využil odvětrávání jenom v podpaží, jinde i na nohou.  V Rakousku se v hlubokém prašanu osvědčila přiléhavost oblečení Picture na vnitřní vrstvy oblečení, stejně jako vnitřní návleky přes skelety.

V Pyrenejích jsem nejvíce využil kalhoty rozepnuté z boku až téměř po kolena. Zatímco na lyžích byl kontakt kalhot se sněhem jen v oblasti nohavic, při krátkých strmějších pěších výstupech jsem se v jarním sněhu bořil až do půlky stehen – to samozřejmě už se zapnutými nohavicemi. Kalhoty vše podržely.

Hodnocení

K dispozici jsem měl čistě černý komplet ve velikosti L, na němž vkusně „zářily“ zipy a modře vyvedené emblémy Picture. Pro lyžařské použití není černá barva veškerého oblečení nejvhodnější z hlediska viditelnosti na svahu, v lese, ve žlabech, apod. Výrobci si byli vědomi možné monotónnosti jednolité černě, proto barevnou jednolitost rozbili kombinací barevných zipů na kalhotách modré, a na bundě modré v kombinaci s oranžovou: na třech kapsách jsou zipy modré a jednosměrný hlavním zip je oranžový. Je otázkou, zda to z hlediska bezpečného pohybu v horách je dostačující.

Pro skialpinisticky a lezecky zaměřené použití je komplet Picture Effect a Visk možné vřele doporučit, jen při výběru barevné kombinace bych doporučil černé kalhoty a výrazně barevnější bundu.

Zaujalo mě:
  • Střih a design
  • Šle na kalhotách
  • Ochrana proti vnikání sněhu
  • Použití recyklovaných materiálů

Další informace:

Co se stane, když dáte dohromady snowboarding, francouzskou eleganci a ekologický akcent? Vznikne Picture organic clothing! Od roku 2009 jsou pravidelnou senzací veletrhu ISPO zejména díky chytrým nápadům kombinovaným s použitím recyklovaných materiálů. Napadlo Vás někdy, že Vaše snowboardové vybavení  je možné vyrobit z recyklovaných nebo organických materiálů? Pro Picture je to filozofie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: