RECENZE: Ferrino Rutor 25 a 30 – ultralehké skialpinistické batohy

RECENZE: Ferrino Rutor 25 a 30 – ultralehké skialpinistické batohy

Na jaře 2020 jsem testoval nové 600gramové skialpinistické batohy Rutor 25 a 30 od firmy Ferrino. Akce COVID-19 způsobila, že jsme se s batohy proháněli na skialpech, běžkách i pěšky takřka jen po českých horách. O to však intenzivněji. Litráží se od sebe batohy liší minimálně, ale o to víc rozdílů je v jejich konstrukci. Jaké tedy jsou a v čem se liší?

Základní informace

 • Materiál: Diamond HD – 100 % polyester
 • Hmotnost: 630 g
 • Objem batohu: 25 l
 • Výbava: Poutka a držáky na měkké láhve (Soft Flask), poutka na diagonální uchycení lyží, poutka na helmu, hole či cepín
 • Infocena: 2 240 Kč
 • Dodává: Ferrino
 • Více info na: www.ferrino.cz/

Zaujalo mě

 • Vnitřní řešení hlavní komory batohu s oddělenou kapsou přístupnou z boku
 • Velký rozsah šířky lyží fixovatelných na batoh
 • Skrytí všech popruhů, pokud nejsou využité
 • Nízká hmotnost

Na jaře 2020 předčasně skončila skialpinistická sezóna v zahraničí a od poloviny března jsme byli omezeni jen na pohyb v českých a moravských horách. Proto jsme při testování nových ultralehkých skialpinistických batohů Ferrino Rutor 25 a 30 nemohli v praxi vyzkoušet vše, k čemu jsou batohy určeny. Například u nás do hor nenosíme cepíny a stoupací železa. Naopak jsme obě verze Rutorů důkladně vyzkoušeli při krátkých až jednodenních skialpových túrách, na běžkách i při pohybu bez sněhové pokrývky. Oba batohy se přitom výborně osvědčily jak u dospělých, tak také u dětí.

V tomto testu se zaměříme na menší z nich – pětadvacetilitrový Rutor 25

Nový skialpinistický batoh Ferrino Rutor 25 je nabízen ve dvou barevných variantách – zářivě žluté a méně výrazné šedé barvě. Zatímco u šedé variant mají i doplňky šedou barvu jen s jiným odstínem, žlutá varianta je z dáli viditelná také díky sytě červeným doplňkům. Samotný batoh v ruce ani necítíte, přeci jenom má čistou hmotnost pouhých 600 gramů. Ultralehkost nového skialpinistického batohu (pozor, jedná se o klasický skialpový batoh, ne minimalizovanou závodní verzi s rychloupínáním lyží) dobře doplňuje i prvek převzatý z běžeckých batohů. Tím jsou elastické kapsy na ramenních popruzích pro stlačitelné láhve na nápoje.

Konstrukce batohu Ferrino Rutor 25

Na první pohled má tělo batohu klasické provedení s dvěma hlavními komorami krytými obvodovými obousměrnými zipy v horní polovině. Na druhý pohled má Ferrino Rutor 25 řadu zajímavých vychytávek. U čela batohu jsou samozřejmostí čtyři oka pro síťku na přilbu stejně jako popruhy v dolní části pro uchycení lyží a cepínu. Lyže se na batoh přidělávají pouze diagonálně, když spodní popruh je nastavitelný až do šířky paty lyže 15 cm. Horní popruh pro uchycení lyží je skryt nahoře v pravém ramenním popruhu v male zipem kryté kapse. Oba spodní popruhy na cepín i lyže je možné při jejich nevyužití skrýt pod na omak dvojitou látkou na čele batohu s dvěma malými přístupy zespodu a shora.

Detaily horních materiálových úchytů batoh Ferrino Rutor 25
Detaily horních materiálových úchytů batoh Ferrino Rutor 25

Kompresní a další popruhy

Batoh má jen po jednom kompresním popruhu na každé straně v horní čtvrtině, což znemožňuje připnutí lyží z boků ve tvaru A. To ovšem vůbec nevadí, protože u tak malého batohu by lyže při „očkovém“ připnutí klepaly uživateli akorát tak do hlavy nebo přilby. Povedené je uchycení holí nebo cepínů v horní části batohu, kde jsou symetricky dvě pružná oka s háčky, díky nimž je uchycení a odepnutí velmi rychlé.

Rozdělená hlavní komora

U batohů o vnitřním objemu pod třicet litrů je dost neobvyklé, aby měly hlavní komoru vnitřně dělenou do dvou částí. U Rutoru 25 to tak ovšem je, a zipem je možné spojit šikmou přepážkou nebo oddělit spodní část batohu se samostatným přístupem. Tato spodní oddělená komora je určena například pro stoupací železa, ale také náhradní oblečení či lano na ledovec. Vložené lano (nesmotané) pak můžete druhou stranou batohu díky kruhovému otvoru vytáhnout bez nutnosti sundání batohu. Přístup do ní je řešen z boku přes trojúhelníkový kryt, u něhož to na první pohled vypadá, že zipy jsou obousměrné. Není tomu tak, a obav zipy symetricky zajíždí pod malou légu v horní části. Poutka na jezdcích těchto zipů jsou nejvíce předimenzovaná z celého batohu a navíc ještě kryta průhlednými bužírkami pro snadnější manipulaci i v tlustých rukavicích.

Vnitřní dělení batohu je, kromě výše uvedené dělené hlavní komory, klasické, tj. s přední komorou určenou pro lavinovou výbavu. V horní části jsou pod bezpečnostním potiskem s využitím píšťalky a kontaktu s vrtulníkem v anglické a italské verzi dva odlehčené suché zipy pro upevnění lavinové sondy a násady sněhové lopaty. Užší tvar komory na bezpečnostní výbavu trochu omezuje její využití i po listy lopaty, když se větší list lopaty do této komory nevleze a musí se vložit do hlavního “nákladového” prostoru.

V hlavní komoře Rutoru 25 je v zádové části po celé šířce menší síťovaná kapsa s vnitřní karabinkou na cennosti. Samozřejmostí je u většiny dnešních batohů samostatná kapsa na vodní vak, který může mít u Rutoru 25 vývod hadice na levý nebo pravý ramenní popruh podle preference uživatele.

Široké ramenní popruhy jsou doplněny o pružné kapsy a píšťalku
Široké ramenní popruhy jsou doplněny o pružné kapsy a píšťalku

Zádový systém Ferrino Rutor 25

Ferrino Rutor 25 má záda vypolstrovaná, kdy jednotlivé části jsou prošité tak, že vytvářejí “kanálky” k případnému odvodu potu. Svrchní tkanina je příjemná na omak a výrobce tvrdí, že je imunní vůči sněhu. V Jeseníkách se na ní ale chvíli líbilo mokrému sněhu. Síťovina s děrovaným podkladovým polstrováním je využita v horní části ramenních popruhů přiléhajících od lopatek přes ramena až po klíční kosti. Ramenní popruhy nejsou v horní části nastavitelné a jejich konstrukce je spíše vhodnější pro vyšší postavy, kdy je jejich rozšíření položeno výrazněji níže než by mohlo být. S tím souvisí také výškové nastavení hrudního popruhu, který je i v nejvyšší poloze příliš vysoko nejenom pro dámy.

Zádový systém s polstrovanými oddíly je potažen tkaninou, která je šetrná k technickému oblečení a zároveň se na ní nelepí sníh. Ramenní popruhy částečně vyrobené ze síťoviny podporují prodyšnost, specifické tvarování popruhů a bederního pásu pohodlně rozkládá hmotnost batohu do celého nosného systému. Na levém ramenním popruhu je na předimenzovaném lanku se spojem krytým bužírkou připevněna malá píšťalka.

Bederák

Bederní popruh na bocích rozměrově ideálně dimenzovaný, odvětraný a odlehčený. Vlevo je doplněn o materiálové poutko, zatímco na pravé straně má přiměřeně velkou kapsu uzavíratelnou zipem. Nastavení bederáku je oboustranné a symetrické, takže se dá snadno přizpůsobit na jakéhokoliv uživatele.

Diagonální upevnění lyží na skialpovém batohu Ferrino Rutor 25
Diagonální upevnění lyží na skialpovém batohu Ferrino Rutor 25

Praktické zkušenosti s Ferrino Rutor 25

Ferrino Rutor 25 jsme opakovaně využili na řadě skialpových, běžkařských a pěších výletů na jaře 2020. V květnu jsme jej využili během prvního prodlouženého víkendu také s COVID-19 negativním testem během skialpu v oblasti Ötztálu. Batoh se ukázal jako ideální jak na krátké výlety, tak i na jednodenní, případně hvězdicové z jedné chaty. Velikostně byl ideální nejenom pro dospělé, ale také pro děti. Uchycení lyží nebo cepínu bylo snadné, jen v případě delšího cepínu docházelo ke kontaktu s lyžemi. Jediným “problémem” v závislosti na tělesné konstrukci uživatele, byly ramenní popruhy s příliš nízko položeným hrudním popruhem. Výborným nápadem, který Rutor 25 zařadil mezi běžecké batohy, jsou dvě kapsy na ramenních popruzích pro stlačitelné lahve.

Ferrino Rutor 25 a 30
Ferrino Rutor 25 a 30

Šedý dvoudílný batoh Ferrino Rutor 30

Nový skialpinistický batoh Ferrino Rutor 30 jsme měli možnost vyzkoušet v šedé variant barevně vylepšené o světle šedé popruhy a úchytky zipů. Stejně jako Rutor 25 patři tento batoh mezi ultralehké skialpinistického batohy (pozor, jedná se o klasický skialpový batoh, ne minimalizovanou závodní verzi s rychloupínáním lyží), což zdůrazňují elastické kapsy na ramenních popruzích pro stlačitelné láhve typické pro běžecké batohy.

Konstrukce batohu Ferrino Rutor 30

Batoh má na první pohled klasické provedení s dvěma hlavními komorami a vrchlíkem připevněným v čele batohu hliníkovou rychlosponou. Vrchlík je snadno oddělitelný, takže je možné u batohu měnit celkový objem mezi 25 a 30 litry. Řada konstrukčních řešení je u Rutoru 30 shodná nebo podobná jako u menšího Rutoru 25. V čele batohu jsou samozřejmostí čtyři oka pro síťku na přilbu stejně jako popruhy v dolní části pro uchycení lyží a cepínu. Lyže se na batoh přidělávají buď do A z obou boků díky dvojici kompresních popruhů nebo diagonálně. U diagonálního upevnění je spodní popruh nastavitelný až do šířky paty lyže 15 cm. Horní popruh není u Rutor 30 integrální součástí ramenního popruhu jako u menšího Rutor 25. U ramenního popruhu je ponecháno pouze volné oko k provlečení dodatečného popruhu k uchycení lyží. Oba spodní popruhy na cepín i lyže je možné při jejich nevyužití skrýt pod na omak dvojitou látkou na čele batohu s dvěma malými přístupy zespodu a shora. Povedené je uchycení holí nebo cepínů v horní části batohu, kde jsou symetricky dvě pružná oka s háčky, díky nimž je uchycení a odepnutí velmi rychlé.

Hlavní komora Rutor 30 je vnitřně rozdělena do dvou částí, kdy je spodní část možné plně oddělit přepážkou se zipem, čímž vznikne samostatná spodní komora s bočním přístupem. Tato spodní oddělená komora je určena například pro stoupací železa, ale take náhradní oblečení. Přístup do ní je řešen z boku přes trojúhelníkový kryt, u něhož to na první pohled vypadá, že zipy jsou obosměrné. Není tomu tak, a obav zipy symetricky zajíždí pod malou légu v horní části. Poutka na jezdcích těchto zipů jsou nejvíce předimenzovaná z celého batohu a navíc ještě kryta průhlednými bužírkami pro snadnější manipulaci i v tlustých rukavicích.

Přístup do hlavní komory batohu je z horní části přes zip obepínající batoh horizontálně ze tří stran. Přes něj je ještě osový kompresní popruh, který může zároveň sloužit pro uchycení oblečení nebo třeba lana. Vrchlík batohu při připnutí obepíná horní část batohu v závislosti na jeho naplnění. V čele je potom přichycen hliníkovou rychlosponou. Pokud je vrchlík z batohu oddělán, je možné rychlosponu zapnout do některého ze čtyr ok osově našitého popruhu.

Vnitřní dělení batohu má kromě výše uvedené komory také velkou přední kapsu na lavinovou výbavu a v zádech “poloviční” komoru se samostatným zipem krytým vstupem na vodní vak. Přední komora je určena standardně pro lavinovou výbavu a její součástí jsou dva suché zipy pro uchycení násady lopaty a lavinové sondy. Nad těmito suchými zipy je “bezpečnostní” potisk s přivoláním záchrany v horách. Lavinová komora je určena pro užší typy listů lopat, přičemž větší listy je nutné dávat do hlavní komory.

Detail zapínání horní kapsy a obousměrné zipy hlavní komory Ferrino Rutor 30
Detail zapínání horní kapsy a obousměrné zipy hlavní komory Ferrino Rutor 30

Zádový systém Ferrino Rutor 30

Ferrino Rutor 30 má zádový system totožný s Rutorem 25, kdy jednotlivé vypolstrované části jsou prošité tak, že vytvářejí “kanálky” k k případnému odvodu potu. Svrchní tkanina je příjemná na omak a výrobce tvrdí, že je imunní vůči sněhu. Rutor 30 má síťovinu s děrovaným podkladem použitou jen na ramenních popruzích, které nejsou nahoře nastavitelné. Jejich konstrukce je spíše vhodnější pro vyšší postavy, kdy rozšíření je položeno výrazněji níže než by mohlo být. S tím souvisí také výškové nastavení hrudního popruhu, který je i v nejvyšší poloze příliš vysoko nejenom pro dámy.

Zádový systém s polstrovanými oddíly je potažen tkaninou, která je šetrná k technickému oblečení a zároveň se na ní nelepí sníh. Ramenní popruhy částečně vyrobené ze síťoviny podporují prodyšnost, specifické tvarování popruhů a bederního pásu pohodlně rozkládá hmotnost batohu do celého nosného systému. Na levém ramenním popruhu je na předimenzovaném lanku se spojem krytým bužírkou připevněna malá píšťalka.

Bederní popruh na na bocích rozměrově ideálně dimenzovaný, odvětraný a odlehčený. Vlevo je doplněn o materiálové poutko, zatímco na pravé straně má přiměřeně velkou kapsu uzavíratelnou zipem. Nastavení bederáku je oboustranné a symetrické, takže se dá snadno přizpůsobit na jakéhokoliv uživatele.

Praktické zkušenosti s Ferrino Rutor 30

Ferrino Rutor 30 jsme opakovaně využili na řadě skialpových a běžkařských výletů na jaře 2020. V květnu jsme jej využili během prvního prodlouženého víkendu take s COVID-19 negativním testem během skialpu v oblasti Ötztálu. Batoh se ukázal jako ideální jak na krátké výlety, tak i na jednodenní, případně hvězdicové z jedné chaty. Velikostně byl ideální nejenom pro dospělé, ale také pro děti. Uchycení lyží nebo cepínu bylo snadné, jen v případě delšího cepínu docházelo ke kontaktu s lyžemi. Jediným “problémem” v závislosti na tělesné konstrukci uživatele, byly ramenní popruhy s příliš nízko položeným hrudním popruhem. Výborným nápadem, který Rutor 30 potenciálně zařadil mezi běžecké batohy, jsou dvě kapsy na ramenních popruzích pro stlačitelné lahve. Pro správné posazení vrchlíku bylo potřeba mít hlavní komoru batohu dostatečně naplněnou, jinak měl vrchlík tendenci sjíždět na jeden nebo druhý bok batohu i přes maximální zkrácení obou popruhů. V plné verzi s vrchlíkem je tak Rutor 30 perfektní při maximálním naplnění celého batohu.

Květnové skialpování v Ötztálu s batohem Ferrino Rutor 30
Květnové skialpování v Ötztálu s batohem Ferrino Rutor 30

logo Ferrino

Výrobky Ferrino jsou součástí nehynoucí touhy člověka překonat nemožné a objevit neobjevené. Ferrino nabízí kompletní sortiment vybavení do přírody od oblečení, přes batohy, spacáky až po všemožné doplňky pro horolezce, trekaře, vodáky a všechny ty, kteří jsou rádi venku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: