S fatbikem po sněhu v okolí Pece pod Sněžkou

S fatbikem po sněhu v okolí Pece pod Sněžkou

Zimní sezóna 2016-2017 je po několika slabých zimách konečně štědrá na bohatou sněhovoou nadílku. Výborné sněhové podmínky je možné využít různými způsoby od lyžařských a snowboardových aktivit přes boby, sáně, až po jízdu na horském kole s velmi širokými pneumatikami – fatbike. Pec pod Sněžkou je ideálním nástupním místem pro jízdu na fatbike.

Fotogalerie Na fatbike okolo Pece pod Sněžkou >>

Pec pod Sněžkou je známa svým rozsáhlým lyžařským střediskem, spoustou kilometrů tras pro běžecké lyžování a řadou dalších zimních radovánek a apres ski aktivit. Mezi zimní radovánky se vzrůstající popularitou v posledních letech patří například skialpinismus – Krásný splitboardový a skialpový okruh z Pece pod Sněžkou přes Obří důl. Úplně nejnovější z těchto aktivit je jízda na horském kole s širokými pneumatikami. Fatbike je použitelný na měkčích površích, což jsou v zimě různé druhy sněhu.

V rámci outdoorového víkendu v Peci pod Sněžkou je možné propojit sjezdové lyže nebo skialp a následně se projet na fatibke. Pro vyjížďky na fatbiku jsou použitelné všechny prohrnované cesty k chatám, stejně jako upravované běžkařské trasy. Při využití běžkařských tras je potřeba být maximálně ohleduplný k běžkařům, kteří na něm mají přednost. Samozřejmostí je, že pohyb po těchto trasách je možný jenom na pevném podkladu, aby nedošlo k poškození povrchu pro bruslení.

  • Fatbike Scott Big Ed. Jedná se o zbrusu nový fatbike, který je postavený na odlehčeném hliníkovém rámu s přední odpruženou vidlicí Rock Shox Bluto RL a převody 2×10. Na tomto kole lze jezdit v těch nejnáročnějších podmínkách, jako jsou písečné duny či v zimě na sněhu.
  • Objednávkový online formulář Intersport Rent

Půjčovna Intersport Rent v Peci pod Sněžkou nabízí:

  • Fatbike Scott Big Ed. Jedná se o zbrusu nový fatbike, který je postavený na odlehčeném hliníkovém rámu s přední odpruženou vidlicí Rock Shox Bluto RL a převody 2×10. Na tomto kole lze jezdit v těch nejnáročnějších podmínkách, jako jsou písečné duny či v zimě na sněhu.
  • Objednávkový online formulář Intersport Rent

V lednu v Krkonoších pořád sněžilo, takže podmínky byly ideální na sjezdovky, běžky, i skialpy. Větši množství čerstvého sněhu naopak nevyhovuje fatbiku, kde i přes šířku pneumatiky deset centimetrů dochází k nezanedbatelnému propadání do nového nesednutého sněhu. Je to něco podobného tomu, když na úzkých běžkách vyjedete mimo upravenou stopu.

UPOZORNĚNÍ
V období od 30. 11. do 1. 4. kalendářního roku je vjezd na tyto trasy možný pouze nejedná-li se o strojově upravenou lyžařskou trasu (tj. sjezdovku či běžeckou stopu).

Jako doplnění ke skialpovým aktivitám jsme se na fatbiku chtěli projet po okolí Pece po jedné z níže popsaných tras. Nového sněhu však bylo tolik, že se na fatbiku dalo plnohodnotně jezdit jen po upravených cestách, na nichž ale nejezdí rolby. I rolba totiž dokázala nový sníh „rozmělnit“ do hloubky tak, že jsme se propadali. Nový sníh tak způsobil, že jsme absolvovali zkrácený kratší okruh (původně 17,8 km s převýšením 660 m). S postupným sesedáním sněhu od přelomu ledna a února je potom možné jezdit na fatbike na různých místech, přičemž základní doporučené trasy mohou být tyto dvě v délkách 17,8 km a 32 km s nezanedbatelným převýšením.

Vyhlídkový okruh 17,8 km s převýšením 660 metrů

Od Intersportu Pec jedeme po lyžařské cestě k východišti lyžařských stop u Zeleného potoka. Nastoupáme pár výškových metrů a traverzujeme sjezdovky se stoupáním po cyklostezce K2 okrajem lyžařské stopy k Janovým boudám. Pokračujeme přes Slatinnou stráň na Pražskou boudu. Od Pražské boudy napojení na K1B – hřebenovka přes Kolínskou boudu (1. Krkonošská cyklo NS) s výjezdem téměř k rozcestníku Václavák. Asi sto metrů před rozcestníkem se odbočuje vlevo na cyklotrasu K90, která je pokračováním 1. Krkonošské NS. Po ní se sjíždí kolem Vlašských bud s napojením na cyklotrasu K23 do Javořího dolu a do Velké Úpy. Před mostem přes Úpu odbočíme vlevo a vedlejší silnicí se vrátíme do Pece pod Sněžkou.

Fatbikový okruh 32 km s převýšením 1150 metrů

Od Interspotu v Peci stoupáme po značené cyklotrase K1A, na rozcestníku se žlutou turistickou značkou vedoucí zářezem Žlebského potoka sjezd přibližně do poloviny sjezdovek v lyžařském areálu Velká Úpa. Pokračování na Janovy boudy (4,5 km od začátku). Od Janových bud stále po K1A sjezdem do Spáleného Mlýna, kde se odbočuje na cyklotrasu K25. Stoupání Lvím dolem až do výšky téměř 1150 metrů s úplným objetím Jelení hory k Doubravovu vodopádu.

Pokračování po K25 na hranice s Polskem u Pomezních bud (21 km od startu – možnost občerstvení), odkud se pokračuje po cyklostezce K24 přes lyžařský areál U Kostela a Dolní Malou Úpu ke Spálenému Mlýnu. Od Spáleného Mlýna je trasa totožná z už projetou po Janovy boudy. Pokračuje se sjezdem do Velké Úpy, odkud je poslední úsek po silnici.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: