Se skialpy na Asahidake (2291 m) – nejvyšší vrchol ostrova Hokkaido

Se skialpy na Asahidake (2291 m) – nejvyšší vrchol ostrova Hokkaido

Během lednovo-únorového skialpového a freeridového výletu na ostrov Hokkaido jsme vyrazili také k nejvyššímu vrcholu Hokkaido – aktivní sopce Asahidake vysoké 2291 metrů. Výstup na Asahidake je velmi populární v létě, ale v posledních letech i v zimním období s lyžemi či snowboardy.

Asahidake se nachází v severní části Národního parku Daietsuzan. Přístup k Asahidake je jednoduchý – stačí dojet autem do města Asahikawa a pokračovat po silnici číslo 213 na Higashikawu a podél přehrady Chubetsu nahoru do hor. Auto je možné nechat u dolní stanice dvoukabinové lanovky Asahidake ropeway (1100 m). Pokud je hezky, není nutné ztrácet čas výstupem na pásech k horní stanici lanovky Sugatami (1600 m). Lepší je zaplatit 1200 jenů za výjezd lanovkou, která jezdí každých dvacet minut a dostat se tak rychle nad hranici lesa.

Od Sugatami je výstupová trasa za dobré viditelnosti jasná. Podél kamenné chaty (1676 m) stoupat na pásech na pravé žebro nad rozpadlým kráterem sopky. Pozor je potřeba dávat na aktuální směr větru, neboť v rozpadlém kráteru je několik velmi silných sopečných fumarol, které čoudí o sto šest.

Předchozí silný vítr odvál všechen nový sníh nad hranicí 1400 metrů, takže podklad je velmi tvrdý a zledovatělý. Lyže sundáváme ve výšce asi 1800 metrů a pokračujeme pěšky. V protisměru k našemu výstupu scházejí lyžaři a snowboardisti se svou výbavou přidělanou na batozích.  Svah podél výstupové trasy je kvůli ledovému „květáku“ víceméně nesjízdný. My však chceme sjet do rozpadnutého kráteru, takže nám opěšalí lyžaři a snowboardisté na sestupu nevadí.

Vítr fouká velmi silně, takže výstup zabírá více času, než jsme původně předpokládali – skoro dvě hodiny. Nahoře se zdržujeme díky silnému větru minimálně a rychle se připravujeme na sjezd. Každá čtveřice si volí jinou sjezdovou trasu – my si volíme sjezd prvním žlabem od vrcholu. Sníh je velmi tvrdý, občas přechází v hrbolatý led, ale oproti výstupové trase je výborný. Sjíždíme ke dvěma silným fumarolám, mezi nimiž po jednom projíždíme.

Po dojezdu k horní stanici lanovky pokračujeme dále po „sjezdovkách“, na nichž je občas potřeba používat i hůlky. Dojíždíme do výšky 1100 metrů, uklízíme lyže a skialpové skelety, a čeká nás onsen (termální bazén) s doplněním tekutin nápoji s vysokým obsahem vitamínu B. Výstup na Asahidake se sjezdem, fumaroly a focením nám zabral necelé tři hodiny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: